18 'We serveren ze nog twee weken' Verdier werpt ander licht op Schouwse kust Vissers Oosterscheldekreeft kunnen slechte seizoensstart niet meer goedmaken. Paintballclub krijgt eigen speelbaan in Poelbos Goes Vrijdag 19 juli SCHOUWEN-DUIVELAND 21 Auto opengeknipt Nachtmarkt Burgh Haamstede 19.00 uur tot 24.00 uur. zierikzee - Het is over en sluiten voor de kreeftenvissers. Althans, voor dit jaar. Maandag was de laat ste dag dat de fuiken mochten worden geleegd. Morgen wordt de laatste partij schaaldieren van het seizoen op de vismijn in Co- lijnsplaat geveild. „Het was een moeizaam jaar", blikt Erik de Jong, locatiemanager van de visveiling, terug. Op de laatste donderdag van maart, tra ditioneel het begin van het Oos- terscheldekreeftseizoen, was het water in de Oosterschelde en het Grevelingenmeer nog zo koud dat de schaaldieren nauwelijks uit hun holletjes kropen. De weken erna steeg de temperatuur van het water maar mondjesmaat. „Dat zag je terug op de veiling. Wat het aanbod betreft was het de eerste weken heel slecht." Volgens De Jong was het voor de vissers niet meer mogelijk om de achterstand in te halen, al kan hij dat niet met cijfers hardmaken. „Hier op de veiling zie je het aan tal kilo's elk jaar afnemen. Er zit geen veilplicht op Oosterschelde kreeft, dus veel gaat rechtstreeks van de vissers naar de handel aren." In 2010 werd nog 16.500 ki lo geveild, 5000 kilo meer dan dit jaar. In het begin van het seizoen melden de vissers zich nog wel op de vismijn. „Ze zetten eens wat op de afslag om te kijken wat de prijs doet", vermoedt De Jong. Daarop baseren vissers de prijs die ze rechtstreek aan de handel vragen. De schaarste heeft vol gens De Jong een duidelijk prijs opdrijvend effect gehad. „De kreeft was dit seizoen duurder dan vorig jaar." De gemiddelde prijs in Colijnsplaat is net geen 18 euro, vorig jaar was dit nog 16,65 euro. In de seizoenen 2010 en 2011 lag de prijs tussen de 18 en 19 eu ro per kilo. Kreeftenvisser Gerrie van den Hoek uit Moriaanshoofd beaamt het verhaal van De Jong. „Het is niet echt super geweest." Behalve dat het begin van het seizoen slecht was, heeft hij ook de laatste weken weinig Oosterscheldekreef- ten kunnen verkopen. Doordat het water laat op tempe ratuur kwam, is ook de verscha ling laat op gang gekomen. „Nor maal begint dat een week of vier, vijf voor het eind van het seizoen. Nu begonnen de kreeften pas eind juni te verschalen. Omdat ze wel een week of twee, drie nodig hebben om weer genoeg te eten en zich aan te sterken, was veel kreeft de laatste weken gewoon te zacht. Pas als ze weer vol met vis zitten, kun je leveren", zegt Van den Hoek, die dit jaar voor het eerst de eerste kreeft overhandig de aan Erica Terpstra. Volgens Van den Hoek waren de prijzen niet slecht, maar heeft dat het seizoen wat inkomsten be treft niet helemaal goed kunnen maken. „Natuurlijk verdien je er wat aan, maar het is niet zo dat we de rest van het jaar niets hoe ven te doen. We houden ons nu weer bezig met andere activitei ten, zoals vissen op tong, zee baars, paling en krab." Toch hoeft hij zijn kreeftminnen- de klanten niet onmiddellijk te leur te stellen. „Vanmorgen is er nog een partij binnengekomen en via-via heb ik nog wat extra Oos- terscheldekreeften kunnen rege len." Rameau denkt nog veertien dagen kreeft te kunnen serveren. „Dat komt doordat ze bij ons in het homarium gaan." Bezit van een dergelijk aquarium voor schaaldieren is verplicht voor leden van de 'Kring van de Oosterscheldekreeft'. „Dat is veel beter voor de dieren dan wanneer ze onder een natte doek in de koelcel een langzame dood wach ten." Het homarium heeft nog een ander voordeel. „Het heeft een prominente plek in ons res taurant. Mensen vinden het heel interessant om iets te horen over de achtergronden. Veel Duitsers weten niet eens dat deze dieren in de Oosterschelde leven." Our Seaside is sinds twee jaar lid van de Kring. Eén van de regels is dat de leden voor 59,95 euro een Oosterscheldekreeftmenu serve ren. Ondanks de schaarste kon Rameau ook begin van het sei zoen aan de vraag voldoen. Van wege de hoge inkoopprijs moest hij wel 'met wat minder genoe gen nemen'. „Maar dat is het unie ke aan de Kring. Als gast weet je dat je voor nog geen 60 euro een menu hebt." Het lidmaatschap be valt hem goed. „Mensen komen er speciaal voor terug. )e hebt zelfs gasten die in het seizoen drie of vier restaurants aandoen." VLISSINGEN - De brandweer heeft dinsdagmiddag na een aanrijding aan de Prins Hendrikweg in Vlis- singen een vrouw uit haar auto bevrijd. Omdat ze last van hoofd, nek en heup had, is de auto open geknipt. De man die de vrouw had aangereden, is aangehouden. Mosselen van bodem tijdens Visserijdagen De mosselen die geserveerd worden tijdens de Visserijda gen Bruinisse komen van de bodem. De mossels zijn de laat ste dagen goed bijgetrokken, volgens voorzitter Cees Otte van Algemeen Vissersbelang. De Visserijdagen beginnen donderdag 18 juli en duren tot en met zaterdag 20 juli. Het officiële seizoen voor Zeeuwse mosselen van de bo dem begint op 24 juli. Mosse len uit de hangcultuur zijn al geruime tijd verkrijgbaar. Smakelijke excursie door de inlagen 'Eetbare groenten' is het thema van de excursie van Natuurmo numenten op zaterdag 27 juli door de inlagen bij Zierikzee. Natuurmonumenten raadt deelnemers aan de excursie aan, goede wandelschoenen aan te trekken en ook de verre kijker niet te vergeten. Aanmel den voor de wandeling kan via 0113-644044. De excursie be gint om 15.00 uur vanaf de par keerplaats aan de Levensstrijd- weg, die ondanks de dijkwer ken goed bereikbaar is. De Paintball Vereniging Zee land legt een eigen baan aan in het Poelbos bij Goes. De club huurt het terrein van Staatsbos beheer. Bij paintball schieten de deelnemers op elkaar met bolletjes verf. Deze verfis bio logisch afbreekbaar. „Boven dien schieten we met kleuren die van nature in het gebied voorkomen", zegt voorzitter Pa trick Maat. De baan in het Poelbos mag niet commercieel geëxploi teerd worden. „Het is natuur lijk een heel aantrekkelijk idee. Daarmee zouden we als vereni ging inkomsten kunnen gene reren. Toch gaan we dat niet doen." Na de zomer wordt het nieuwe terrein in gebruik geno men. Er zullen dan wedstrij den worden gespeeld, maar de vereniging heeft ook het idee opgevat om elke maand een open dag te houden om de be langstelling voor paintball als sport aan te wakkeren. surfplank. Den Dekker: „Die windsurfplank past niet in het beeld. Had dan een klassieke hou ten surfplank genomen." Het beeld van het groepje vrouwen bij de weegbrug van Viane lijkt mooi. Den Dekker: „Maar achter die weegbrug zie je nog een stuk van een moderne auto. Dat kan toch niet de bedoeling zijn." Als totaal vindt Den Dekker de ex positie 'de moeite waard'. „Als je de locaties kent, krijg je door Ver dier een ander beeld van de kust. Er zit ook veel afwisseling in." sen." Op een andere foto staan drie geblinddoekte vrouwen, dan send op het strand. Bloot op een lendedoek na. „Op alle andere fo to's is het naakt bijzaak," verde digt Den Dekker. „Het maakt deel uit van de compositie." Ter illus tratie loopt hij naar een andere fo to. „Hier waait het hoge duingras naar rechts. De vrouw kijk naar links en de wolken bewegen weer naar rechts. Zo heb je drie stro men in één foto. Een sterk beeld." Een paar 'missertjes' ziet de pers fotograaf ook. Een vrouw met een gestreept hoedje op gebruikt een antieke camera om vier andere vrouwen vast te leggen. Boven hun hoofd houden de vier een De expositie omvat 30 zwart-wit foto's van Schouwen-Duivelandse vrouwen, die in april werden gefo tografeerd. „Het heeft de sfeer van strandscènes in het Frankrijk van voor de oorlog," zegt Den Dekker. „Ze stralen rust uit. Stijl vol, maar soms ook ondeugend. Deze bijvoorbeeld. Twee vrouwen op omafïetsen. Uit hun jurken ste ken benen, gehuld in nylonkou- WOENSDAG 17 JULI 2013 kreeftenvissers door Joeri Wisse Oosterscheldekreeft werd gemiddeld voor 17,98 euro per kilo ver kocht op de vismijn in Colijnsplaat. RENESSE - „Wat triest hè", reageert Rob Rameau van strandrestaurant Our Seaside in Renesse op het feit dat het Oosterscheldekreeftensei- zoen voorbij is. „Maar het is ook lo gisch dat een seizoen eindigt. We gaan nu weer over op andere mooie producten." BB 50 JAAR ERVARING DAT SCHEELT! Aannemingsbedrijf S-GRAVINPOLOfR 0113-311321 WWW AJHOUTERMAN NI BRUINISSE GOES ZIERIKZEE Dames van de Kust. Nog tot en met 15 september te zien. Toegang Stad huismuseum 7,50 euro. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Met stille trom opende vrijdag de fototentoonstelling 'Da mes van de Kust' van Alain Verdier. PZC-fotograaf Ronald den Dekker ging eens kijken. Twee Zwolse dames bekijken de fototentoonstelling van Alain Verdier in het Stadhuismuseum van Zierikzee. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51