Elke dag Plopsaland gaat uiteindelijk toch vervelen 66 Het is begonnen toen de oma van mijn opa in 1840 rondtrok met een oliebollenkraam 2 ZOMERKRANT ZOMERGASTEN 2)eze dippen, mma! EH Wie: Miranda Simons Woonplaats: Lith Waar: Renesse „Ik wil die slippers, mama", roept Senna (6) voor een klein winkeltje in het centrum van Renesse. Haar huidige grijze slippers is ze beu; ze heeft het nu gemunt op een stel felgekleurde exemplaren. Moeder Miranda vindt het prima, die is allang blij dat ze niet met zulk warm weer in een pretpark rondloopt. Want zo zagen de afgelopen vakanties er doorgaans uit. „We hebben een abonnement op Plopsaland", ver telt ze. „Stiekem vind ik dat zelf ook nog steeds heel leuk, hoor." Maar op een gegeven moment werd het wel een beetje veel. De laatste zomers was het gezin drie weken achtereen te vinden in bad plaats De Panne. „Dan gingen we elke dag Plopsa land in. 's Ochtends vroeg, zo net voordat de echte drukte op gang kwam, deden we een rondje langs onze favoriete attracties. De kinderen vonden het ge weldig." Ondanks alle pret was het dit jaar toch hoog tijd voor iets anders. „Na die drie weken waren de kinderen nog vol energie, maar ik was kapot", zegt Miranda. En dus vieren ze dit jaar vakantie op familiecamping Julianahoeve. „Ideaal, ze hebben-ont zettend veel te doen voor de kinderen. En een ani matieteam, dus ik hoef er niet meer zelf achteraan te rennen." Nog even de slippers afrekenen, en dan gaat mama weer lekker haar ligstoel opzoeken. Meer weten? Kijk op: www.pzc.nl/zomerkrant Tips? U kunt ons mailen: zomer@pzc.nl Naast zon, zee en strand betekent zomer in Zee land ook weer een reeks kermissen. De schitte rende lichten dalen op verschillende Zeeuwse plaat sen neer. Een feest waar vermaak centraal staat, maar wat is nou precies de kracht van de kermis? De vaste kermis-rie- deltjes suizen weer over hartje Vlissingen. De breakdance, grij pers, schiettent en ballentent zorgen voor een centrum vol families, ja gende jongens en meiden in hun best uitziende kleding. Het is maandag, aan het begin van de middag. Aan de Comman- doweg vlakbij de Vlissingse bin nenstad is het nog rustig. „Wel kom op ons woonwagenkamp", zegt Peter Verwijk met schorre stem. „Veel mensen vinden zoiets raar overkomen, woonwagen kamp, maar ja, het is wat het is", lacht de kermisman in hart en nie ren. Het is etenstijd. „Hier wonen meerdere families", zegt hij als we naar zijn woonwagen lopen. „Iedereen kent mekaar, echte ker misfamilies zijn het. Maar zoals veel mensen denken trekken we niet samen rond." De kermis is diep in zijn genen ge worteld. „Het is allemaal begon nen toen de oma van mijn opa in 1840 rondtrok met een oliebollen- kraam op een boot." Nu, ruim 170 jaar later staat haar achterachterkleinzoon uit Bergen op Zoom met meerdere attracties door heel het land. „Ik sta in Vlis singen met de Funhouse, de bal lentent en de schiettent." En het stokje is al doorgegeven. „Mijn zoon Henky is net ge trouwd en rijdt nu door het land met een paar van mijn attracties. Zelf is hij ook al bezig met z'n ei gen zaakjes." vertelt Peter trots. Hoewel de oorsprong van 'Kerk mis' is veranderd - van een katho liek volksfeest naar een jaarlijks commercieel evenement - heeft de kermis altijd zijn eigenheid be houden. In normen en waarden is er bin nen de families niks veranderd. Matje, zijn vrouw staat in haar pa leisje. „Volgens traditie zorgen de vrouwen voor de woning en de jongen voor de zaak", zegt Peter als hij in zijn stoel gaat zitten. De uitschuifbare zijkanten van hun woonwagen zorgen dat de wo ning 2,5 meter breder wordt. Dochter Carola van vijftien komt uit de voorkant van de wagen. „Die is vanochtend nog even naar het strand geweest", zegt Peter. „Maar nu moet ze aan de slag, na tuurlijk niet het zware werk, maar ze helpt wel mee." Carola kijkt haar vader poeslief aan. „Dat probeert ze vaker, maar ze moet gewoon aan de slag, hoor." De jongens, zoals Peter zijn werknemers noemt, zijn net vertrokken om de boel op te rui men. „Soms kan er nog wel eens een kotsje aan de muur plakken." En dat komt niet door de draaien de balken en gekke spiegels van de Funhouse. „Dat komt echt van de horeca", lacht hij. Tegen negen uur 's avonds begint het publiek pas aan te trekken. Jongens hangend bij de bots auto's, meiden in vol ornaat. Bekij ken en bekeken worden. „Dat is al tijd al zo geweest", zegt Peter ach ter de balie van de Funhouse zit. „Het enige wat is veranderd zijn de attracties, vaak door strenge re gels maar ook doordat ze verou derd raakten." Zo waren er twin tig jaar geleden nog attracties op de kermis in Vlissingen waar veel jonge kermisgasten niets meer vanaf weten. „Vechten met de beer was een attractie van mijn opa. Een beer met een muilkorf nam het dan op tegen het pu bliek", vertelt Peter. „En de bokst- ent niet te vergeten. Daarin nam het publiek het tegen boksers op." Volgens Peter was er toen meer baldadigheid dan nu. „Mensen kwamen toen om te vechten, dat zal altijd blijven. Maar het is wel veel minder geworden." Voor Peter is de kracht van de ker mis altijd hetzelfde gebleven. „Opa en oma, hand in hand met kleinkind, attractie in, attractie uit, lekker met een suikerspin." Een familiedag waarin nostalgie centraal staat. Die nostalgie komt ook terug bij de familie Van de Corput uit Gilze. Het echtpaar dat al bijna 40 jaar in Vlissingen staat, is een fenomeen. „In de zo- Peter Verwijk a a door Simone Maas Een feest van traditie, familie en vermaak Matje, Carola en Peter Verwijk zet ten de traditie voort. door Adriënne van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42