1 t 24 BUITEN HET ZEEÜW5E LANDSCHAP BHHHI Onder liefhebbers van de wilde flora staat Zuid-Limburg bekend als de orchideeënprovincie bij uitstek. Dat imago is terecht, want geen enkele andere provincie herbergt zoveel orchideeën als Limburg met zijn roemruchte kalkhellingen. Maar dat gezegd zijnde mag Zeeland dan toch als een goede tweede gelden als het om het voorkomen van wilde orchideeën gaat. Je vindt er spectaculaire soorten als de herfstschroeforchis en de bokkenorchis, maar bovendien komen sommige soorten voor in verbazingwekkende aantallen. Eigenlijk is het dus niks teveel gezegd: Zeeland orchideeënland. doorChiel Jacobusse Zeeland orchideeën land? Jawel het mag ge- zegd worden omdat er op de drooggevallen zandplaten in het Gre- velingen en het Kram mer-Volkerak soms tienduizenden orchideeën bij elkaar groeien. Vooral de moeraswespenor- chis kan hier ongekend talrijk zijn. Het is een delicate schoonheid en als je gewend bent aan de grote felge kleurde orchideeën van de bloemist is het even schakelen. De bloempjes zijn klein en de kleuren van deze or chidee zijn voornamelijk geel en wit. Maar bij nader inzien hebben ze een prachtige rode dooradering met teer gebogen rimpelrandjes en doordat de bloemen in een flinke tros groeien vallen ze al van verre op. Zeeland orchideeënland? Jawel. Er gens in een berm in Zeeuws-Vlaande- ren bevindt zich één van de twee uit Nederland bekende groeiplaatsen van de zeldzame poppenorchis. Die heeft zijn naam niet voor niets gekre gen. De bloempjes hebben de vorm van een slappe pop. Ook de Latijnse naam anthropomorphum (mensvor- mig) verwijst naar deze opvallende vorm. Op de Zeeuwse groeiplaats groeit de poppenorchis in gezelschap van de eveneens zeldzame bokkenor chis. Je zou dat de meest frivole van onze inlandse orchideeën kunnen noemen, want de onderlip van de bloem is dermate verlengd dat het lijkt alsof de bloemtros uit een bosje feestslingers bestaat. Minder feeste lijk is de geur van de bokkenorchis, want die komt sterk overeen met die van een geitenhok! Wat de functie van deze onaangename geur is, is niet duidelijk. De bokkenorchis is een soort die - in tegenstelling tot veel andere orchideeën - gewoon nec tar produceert. Daardoor is de bloem automatisch in trek bij insecten die voor de bestuiving moeten zorgen. Daar is geen speciale geur voor no dig. Heel anders ligt dat bij de in Zee land tamelijk vaak voorkomende bij enorchis. Die produceert geen nectar en om toch bestuivers te lokken moet de plant zijn toevlucht nemen tot een verleidingstruc. De bloem produceert een geur die heel sterk lijkt op de feromonen van bepaalde zandbijen. Feromonen zijn een soort parfums die de vrouwelijke bijen pro duceren om mannelijke soortgeno ten te lokken voor de paring. Manne lijke bijen komen ook af op de geur van de bijenorchis en ze landen op de bloem, waarvan de onderlip een tekening heeft die in de verte aan een bij doet denken. De bijen denken met een paringsbelust vrouwtje van doen te hebben. Zodra ze echter op de bloem landen wordt er op hun rug een klompje stuifmeel afgezet, dat ze ongewild en onwetend meene men naar de volgende bloem die ze bezoeken.* Zo komt er kruisbestui ving tot stand, ook al heeft de bloem aan de bezoekende insecten niets te bieden. Overigens is de bijenorchis niet perse op kruisbestuiving aange wezen; ook zelfbestuiving komt vol op voor. Hetzelfde geldt voor de moe- raswespenorchis. De plant produ ceert een geur die wespen aanlokt, die in de veronderstelling verkeren dat het hier niet om een bloem maar om een potentiële partner gaat. Ove rigens heeft de naam wespenorchis vooral betrekking op de brede wespe norchis die algemeen verbreid in par ken en tuinen groeit. Deze soort wordt vooral bestoven door limona dewespen. De moeraswespenorchis kan behalve door zelfbestuiving be vrucht worden door allerlei bestui vers, zoals bijen, wespen, mieren en zelfs kevers. Zeeland orchideeënland? De laatste decennia vond ik in Zee land meer dan twintig verschillende soorten, waaronder zeldzaamheden als de vliegenorchis en het soldaatje. En Vele duizenden exemplaren van 'gewone' soorten als rietorchis, vlees kleurige orchis en brede wespenor chis. De Zeeuwse orchideeën vor men een geweldige bron van ieder jaar terugkerend Buiten *wvv De Blauwehandshoeve is een mooie historische boerderij in de Auvergnepolder bij Halsteren. Deze polder is ooit door Zeeuwen ingepolderd en als Zeeuws bezit beschouwd. De boerderij is bij de watersnoodramp diep overstroomd en erg beschadigd, maar staat nu als gerestaureerd monument te pronken in het landschap, en functioneert nog steeds als akkerbouwbedrijf. foto Gerard Smallegange Zeeland orchideeënland f T IC H T I H O Bijenorchis Bokkenorchis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24