i I I 1 I Zwart Amerika heeft met de dode, ongewa pende tiener een mar telaar: Trayvon Mar tin. En een perfect storm in de social me dia. Want veel sluime rend ongenoegen over het leven in de USA en een ware mediahype komen samen in deze zaak. J 8 VERDIEPINGj matter De zwarte dominee Jesse Jackson noemde de dood van de 17-jarige zwarte Trevor Martin een 'moord' en het slachtoffer 'een marte laar'. Barack Obama zag zijn eigen kinderen als hij dacht 'aan deze jongen'. Zondag maande de Amerikaanse president zijn landgenoten niettemin tot kalmte in een emotioneel drama dat steeds hoger oploopt. Het juridische gelijk van buurtwachter George Zimmerman, die in februari 2012 de ongewapende Trayvon Martin dood schoot in Sanford (Florida), heeft de social media in de VS nu volledig in de greep. We reldwijd is een storm aan reacties opgesto ken over wat voor velen een onbegrijpelijk vonnis blijft. CNN-presentator en colum nist Piers Morgan stelde op Twitter dat hij Het is moeilijk te accepteren dat een ongewapende tiener wordt doodgeschoten moeilijk kan accepteren dat „het 'wettelijk toegestaan' is om een ongewapende tiener dood te schieten." De gescheiden ouders van Trayvon Martin lieten door middel van tweets weten dat ze hun zoon gedenken. Moeder Sybrina Ful ton deelt nu bijbelverzen met haar volgers en schrijft dat ze in deze moeilijke tijden steun vindt in het geloof. De dood van haar zoon op dat omheinde woonerf is de lokale krant Sanford Herald al lang ontstegen. In de social media stellen veel Amerikanen elkaar nu gewetensvra gen en ze beantwoorden die in heftige dis cussies. Talloze (zwarte) sterren lieten en laten zich over de kwestie uit. Onder ande ren zangeres Rihanna, basketballer Shaquil- le O'Neal, ondernemer Russell Simmons, new age-guru Deepak Chopra, filmer Spike Lee en de zangers P. Diddy en will.i.am. Allen betuigden via Twitter hun steun aan de familie van de scholier. Spike Lee retweette vorig jaar zelfs het adres van verdachte Zimmerman - tenmin ste, dat dacht de regisseur. Het bleek een fout adres, hetgeen leidde tot bedreigingen van een ouder echtpaar dat niets met de zaak te maken had. Lee bood excuses aan, maar advocaten zullen vast een fikse scha devergoeding eisen. De zaak van de zwarte schooljongen werd groot dankzij een roodharige en zichzelf 'super Iers' noemende Amerikaan.die vorig jaar een petitie startte. Kevin Cunningham (31), werkzaam als social media coördinator voor een Palestijnse kinderstichting, las over de schietpartij op een nieuwsgroep van studenten van de Howard University in Washington. Cunningham bezocht zelf die universiteit, als een van de weinige blanken. Deze zogeheten historically black university werd na de Amerikaanse burgeroorlog op gericht voor zwarte studenten die elders lange tijd werden geweigerd. Cunningham was vooral boos over de ma nier waarop de politie van Florida de zaak had afgehandeld. Het slachtoffer kreeg het nadeel van de twijfel, vond Cunningham. Hoe kon het dat een ongewapende zwarte scholier dood was en de dader (half blank, half latino) vrijuit kon gaan op grond van zelfverdediging? Wie had er nou een pis tool gehad? Wie had er een kogel in zijn lijf? Zijn oproep verscheen op change.org en kreeg binnen een paar dagen 10.000 'handtekeningen'. Nadat de ouders van Trayvon Martin een emotionele oproep hadden gedaan de peti tie te ondersteunen, kwamen de handteke ningen met duizenden tegelijk binnen. In middels hebben 2,2 miljoen mensen gete kend. Toen ook de traditionele media de zaak op pakten, werd Trayvon Martin - die geen strafblad had maar die volgens getuigen ook geen lieverdje was - een martelaar. Opmerkelijk was dat naarmate de petitie meer aandacht kreeg, ook de beeldvorming werd aangepast. Zo werd Trayvon in online-artikelen vaak een 'babyface' toegedicht terwijl van George Zimmerman weinig fotogenieke portretten werden geplaatst uit de tijd dat hij nog niet was afgevallen en een bolle, on gure kop had. Veel jongeren herkenden zich in het slacht offer vanwege diens hoodie (een sweatshirt met een capuchon). Niet alleen hip-hop pers maar ook een trendsetter als Face- book-baas Mark Zuckerberg is vaak te zien in dit kledingstuk van de straat waarin je je gezicht makkelijk kunt verbergen. Basket balster Carmelo Anthony alsook het hele professionele basketbalteam van de Miami Heat poseerden met hoodies uit solidari teit met Trayvon Martin, wiens afbeelding toen al icoonstatus had gekregen. Diens fa milie zou inmiddels de rechten hebben vastgelegd voor het gebruik van zijn naam in diverse reclame-uitingen. Honderden demonstranten marcheerden vorig jaar door de straten van New York in een op Martins kledingstijl geïnspireerde Million Hoodie March. In naam was het pro test weer geïnspireerd op de fameuze The Million Man March van 1995 waarbij veel zwarten de straat opgingen voor sociaal- economisch respect. Verschillende mediaspecialisten spreken in middels van een 'perfect storm' rond Tray von Martin. Boosheid én een mediahype komen samep in deze zaak. Die was heel herkenbaar voor het zwarte deel van de be volking, dat alweer het gevoel heeft dat jus titie in de Verenigde Staten wel heel erg veel rekening houdt met je huidskleur. Hoe Trayvon Martin (17) een martelaar werd I In Los Angeles protesteren Amerikanen tegen de vrijspraak van Zimmerman, foto Erik S. Lesser/EPA door Bob van Huët Piers Morgan, CNN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8