Premier Rajoy verder in het nauw 6 BUITENLAND PLATBRANDEN Kritisch rapport Human Rights Watch: 'Indonesische overheid verspreidt leugens over bosbranden' 'Stop minister met mensaap te vergelijken' Chinese wint zaak tegen werkkamp Een Chinese moeder heeft een zeldzame overwinning behaald in een rechtszaak. De vrouw had om gerechtig heid gevraagd voor haar dochter die was verkracht, maar belandde daardoor zelf in een werkkamp. De rech ter heeft besloten dat de vrouw compensatie krijgt van omgerekend 370 euro. Duizenden vermist na watersnood Sinds de watersnood in Noord-lndia van vorige maand worden officieel bijna zesduizend mensen vermist. Lange tijd was on duidelijk hoeveel mensen waren verdronken tijdens de overstromingen in de deelstaat Uttarakhand. Het officiële dodental staat nu nog op 580. mf. Franse 'Marianne' lijkt activiste Femen In Frankrijk is beroering ont staan over de nieuwste ver sie van nationaal symbool Marianne. De tekening die de nieuwe Marianne weer geeft en die op de nationale feestdag, werd onthuld, toont volgens critici geen frisse Fran^aise maar een Oekraïense 'topless' activis te, Inna Sjevtsjenko. Laatste werkweek Belgische koning De laatste werkweek voor de Belgische koning Albert II is begonnen. Zondag zal Albert II op de nationale feestdag van België afstand doen van de troon ten gun ste van zijn zoon prins Filip. De week staat in het teken van de troonswisseling maar ook van zijn 20 jaar ko ningschap. Miljardair belooft grote investeringen De Egyptische tycoon Na- guib Sawiris belooft dat hij en zijn broers, net als hij mil jardairs, ongekende investe ringen gaan doen in Egypte. De familie van Sawiris is ei genaar van Orascom, een be drijvengroep die een van de grote nationale werkgevers is. Egypte kent nu grote eco nomische problemen. JAKARTA/SINGAPORE - In haar kle dingkast hangt nog steeds de pe netrante geur van de bosbranden die een paar weken geleden op het Indonesische buureiland Su matra woedden. „Het was alsof we dagenlang in het midden van de brand leefden. Bijna alle bedrij ven, restaurants en winkels wa ren gesloten. Er was bijna nie mand op straat. De stilte in dit doorgaans drukke Singapore was angstaanjagend. Zo erg zijn de bosbranden sinds 1994 niet meer geweest" Dat vertelt de Duitse ex- pat Nici Vitense-Lukat (47) van uit het stadstaatje. Ze woont er al decennia met haar twee dochters die 'gelukkig' schoolvakantie hadden. Onverantwoord noemt de Duitse consultant de jaarlijks terugkeren de bosbranden op de Indonesi sche eilanden. Ze worden aange stoken door eigenaren van grote palmolieplantages en kleine boe ren. Het is de goedkoopste en snel ste manier om de grond in het bos 'plantklaar' te maken. Indonesië knijpt een oogje dicht vanwege de concurrentiestrijd die al jaren gaande is met het buur land Maleisië om het predicaat 'grootste palmolieproducent ter wereld'. Palmolie is een veelgevraagd pro duct. Het wordt onder meer ge bruikt in margarine, frituurolie, aardappelchips, tarochips, soepen, sauzen en koekjes. Binnen de Eu ropese Unie is Nederland de be langrijkste importeur. Maar daarnaast wordt palmolie ge bruikt als grondstof voor de pro ductie van zeep en andere schoon maakmiddelen, biodiesel en zelfs als brandstof voor de opwekking van groene stroom. Ook na de laatste grote bosbran den ontkent de Indonesische over heid categorisch het probleem, ter wijl op satellietfoto's duidelijk is te zien dat het aantal branden toe neemt. „Kinderachtig gezeur", zo doet de Indonesische minister van Welvaart Agung laksono het 'gezanik' van de Singaporezen af. Maar de minister doet er nu toch verstandiger aan een toontje lager te zingen. Want uit het vandaag verschenen rapport van de men senrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) over 'De donkere kant van de Groene Groei', blijkt dat de buren alle recht tot klagen hebben. „De terugkeer van de smog in Sin gapore en Maleisië laat zien dat In donesië niet bereid is de proble men daadwerkelijk bij de kop aan te pakken. De overheid verspreidt liever leugens", zegt onderzoeker Andreas Harsono van Human Rights Watch. De bosbranden kosten Jakarta een vermogen en ze tasten de eco nomische groei van het land aan, luidt een van de belangrijkste con clusies van het rapport. Volgens een berekening van de mensen rechtenorganisatie liep de staats kas tussen 2007 en 2011 door on der meer de illegale bosbranden zeven miljard dollar mis. Dat is jaarlijks gemiddeld meer dan het totale gezondheidsbudget. Maar Indonesië houdt zijn poot stijf. De regering beweert wel de gelijk de regenwouden tegen de lange, graaierige armen van de palmoliebedrijven te beschermen. Want ondanks de flinke druk die de palmolieproducenten op presi dent Susilo Bambang Yudhoyono uitoefenden om het kapverbod op te heffen dat hij in 2011 voor twee jaar instelde, verlengde de presi dent het moratorium opnieuw met twee jaar. HRW is niet de eerste die de 'groene groei' ter discussie stelt. De milieuorganisatie Greenpeace constateerde al eerder dat het kap verbod niet werkt. Sinds het mora torium is er volgens berekenin gen van de milieuorganisatie zelfs vijf miljoen hectare regenwoud verdwenen. Niet alleen de groene groei van In donesië staat door de bosbranden op het spel. Ook de mensenrech ten van de originele junglebewo ners zijn in het geding, is een an dere conclusie in het rapport. Om toch hun plantages te kunnen uit breiden, vragen de palmolieprodu centen concessies bij de overheid Het geld was deels afkomstig van illegale donaties van bouwbedrij ven en projectontwikkelaars. De Spaanse premier is, ondanks de steeds hoger oplopende druk, ech ter niet van plan op te stappen voor 'chantage'. Barcenas noteerde vanaf 2008 al le, deels illegale, donaties die de partij ontving in een handgeschre ven boek. Net als de contante beta lingen, ook deels onwettig, aan hooggeplaatste leden. Met zijn be kentenis voor de rechter neemt hij wraak op zijn voormalige colle ga's, die hem nu bestempelen als 'crimineel'. Barcenas werd afgelo pen weekeinde stevig onder druk gezet om te blijven ontkennen. Hij kreeg in de gevangenis bezoek van twee PP-kopstukken. Als hij zou praten, liep zijn vrouw gevaar ook in de cel te belanden. Als hij De premier is, ondanks de hoog oplopende druk, niet van plan op te stappen voor 'chantage' zijn mond hield, werd het proces afgeblazen. Maar Barcenas hield stand en over handigde gisteren een usb-stick met de boekhouding aan de rech ter. Net als kopieën van door de premier verstuurde sms-jes eer der dit jaar. Doordat de PP een absolute meer derheid heeft in het Spaanse parle ment, kan alleen druk vanuit zijn eigen partij de premier tot aftre den dwingen. Barcenas werd door de PP afgelopen weekeinde stevig onder druk gezet om te blij ven ontkennen aan op de grond die aan de kleine boeren in het bos toebehoort. Het hoogste gerechtshof stelde afgelo pen mei dat deze vorm van 'land je pikken' tegen de grondwet is. Maar in het tropische regenwoud van Indonesië geldt het recht van de sterkste. Het is de 'palmolie maffia' die er heer en meester is. De extra politiemacht die werd in gesteld om de palmoliebedrijven in de gaten te houden, laat zich af kopen. Onder druk van de rege ring in Singapore heeft de Indone sische regering beloofd striktere maatregelen te nemen. Jakarta ROME - Premier Enrico Letta van Italië heeft de leider van de ui terst rechtse Lega Nord gisteren opgeroepen die partij geen aanval len meer te laten doen op minis ter Kyenge van Integratie. Hij reageerde op de vergelijking die een politicus van Lega Nord, Roberto Calderoli, zaterdag maak te. Hij vergeleek Nyenge, die in de Democratische Republiek Congo geboren is, met een orang-oetan. Van verscheidene kanten is erop aangedrongen dat Calderoli op stapt als vice-voorzitter van de Se naat. Hij bood zondag pas publie kelijk excuses aan, nadat velen op zijn uitspraak hadden gereageerd. PEKING NEW DELHI a in )Q FRANCE Marianne PARIJS BRUSSEL CAIRO Donkere kant van de door onze correspondent Wilma van der Maten door onze correspondent Pauline Blom MADRID - De voormalig penning meester van de Spaanse regerings partij PP, Luis Barcenas, heeft giste ren tegenover de rechter verklaard dat hij premier Mariano Rajoy de afgelopen jaren tienduizenden eu ro's contant heeft uitbetaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6