I JlI 26 ZEELAND ZEEUWSE RIJWIEL- EN TOER VIERDAAGSE De eerste editie trok 300 deelnemers en daar was de organisatie indertijd heel blij mee. Nu, 25 jaar later, doen meer dan 1500 mensen mee aan de Zeeuwse Rijwiel- en Toer Vierdaagse, die van 23 tot en met 26 juli de jubileumeditie beleeft. door Luc Oggel Traditiegetrouw wordt er gestart van af Sportpunt Zeeland in Goes. Er zijn afstanden van 25, 40 en 60 kilo meter. Die van 40 is het populairst, die van 25 het moeilijkst om elke keer weer interessant te maken, weet schei dend voorzitter ad interim en coördinator rou tecommissie Jaap Platteeuw. „We zijn bij die afstand beperkt doordat we zijn ingesloten door water. En daarnaast moeten we rekening houden met de scootmobielers die meedoen." Platteeuw is al vanaf de oprichting bij de Fiets vierdaagse betrokken en heeft al heel wat rou tes uitgestippeld. Het uitzetten van de verschil lende afstanden rouleert onder het bestuur, dat naast Platteeuw bestaat uit Jacomien van der Kerk, Ad Koster, Wim de Waard, Wil van de Water en Sjaak de Feijter. „Het ligt aan de persoon zelf wat voor route het wordt. We houden de krant in de gaten om te kijken of er misschien een nieuw fietspad wordt aange legd of ergens een café is geopend", zegt Plat teeuw. De bestuursleden zijn zelf uiteraard fervent fietsers, maar tijdens het evenement hebben ze hun handen vol met 'regeldingen'. Daar naast zijn er zo'n 25 oproepkrachten die bij voorbeeld stempelposten bemannen. Er gaat veel tijd in de voorbereidingen zitten, maar er kan inmiddels een draaiboek van stal worden gehaald en ook zit de routine er na 25 jaar wel in. „Maar het zou fijn zijn als we nog wat men sen erbij hebben die routes willen uitzetten", zegt de voorzitter. Het evenement is in de loop der jaren behoor lijk gegroeid, maar met het huidige aantal deel nemers is de rek er zo zachtjes aan uit, denken de bestuursleden. De inschrijvingen namen vooral sterk toe door de opkomst van de elek trische fiets. „We zien nu weer mensen terug die waren gestopt, maar die weer willen mee doen nu ze zo'n fiets hebben", vertelt secreta ris Jacomien van der Kerk. Ook melden zich volgens haar meer gezinnen met kinderen aan. Er is tot nu toe nooit een editie niet door gegaan. Drie mensen waren alle keren van de partij. „De oudste deelnemer is 91 jaar en rijdt 40 kilometer", zegt Platteeuw. Hij is lovend over de samenwerking met Sportpunt Zee land, al is het met de grootscheepse verbou wing die nu bezig is soms wat behelpen. „Plus punt is de naastgelegen camping, vooral voor deelnemers uit den lande en voor Belgische en Duitse fietsers, die we ook hebben. En we mogen dit jaar ook een ruimte in het sport punt als fietsenstalling gebruiken." Als je de bestuursleden vraagt wat er zo bijzonder is aan het evenement, klinken woorden als gezel ligheid en familiegevoel. „En het promoten van de provincie", zegt Platteeuw. De editie die er wat hem betreft uitsprong was die van 2008. Het was dat jaar ongelooflijk heet, maar waar andere fietsevenementen wer den afgelast, ging de Zeeuwse Fietsvierdaagse door. „Wel hadden we de starttijd vervroegd en daarnaast heb je hier altijd wind", lacht hij. „We hebben toen zelfs het landelijke nieuws gehaald. Maar als ik terugkijk, hebben we mis schien toch wat te veel risico genomen. Geluk kig ging het allemaal goed." v--*- r -..i* 'Veel mensen durven de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62