'Btw-verlaging zorgt ervoor dat mensen minder snel voor zwartwerkers kiezen; gelukkig maar' Ruim veertig Speculaties over gevolg Mj)n met me/s ZEEUWS-VLAANDEREN 25 deelnemers aan r 0 pakt jongen (17) Buukslieren bOUW SllliS VÖOfbflrig portemonnee af terneuzen - De bouwvak-vakan- tie is begonnen, maar niet voor zelfstandig schilder Frank Ifïland uit Terneuzen. Hij is druk bezig met een flinke klus aan de Grenu iaan aan de rand van de Terneu zense binnenstad, „ik ga in het na jaar met vakantie." Frank maalt er niet om. Hij heeft iets in te halen, zoals waarschijn lijk heel veel schilders. „Het voor jaar was slecht voor ons. Het re gende veel. Je kunt dan alleen bin nenwerk doen. Gelukkig heb ik geen personeel in dienst. Af en toe werk ik met andere zelfstandi gen zonder personeel, zzp'ers. Dat is ook mijn redding. Heb je mensen in dienst, dan moet je die doorbetalen, of er gewerkt kan worden of niet. Zeker nu, met de kleine winstmarges, is dat heel las tig. Een bedrijf als Boot Schilders in Goes - een vrij grote speler en ook kwalititatief goed - is daar eer der dit jaar aan onderdoor ge gaan." Bouwbedrijven profiteren, zoals gisteren gemeld, van de verlaging van het btw-tarief van 21 naar 6 procent voor kleinschalige onder houdswerken. Veel particulieren maken daar gebruik van, tot ple zier van menig (klein) bouwbe drijf. Het is een lichtpuntje in de ze zeker voor de bouw moeilijke tijd. Frank kan ook 6 procent reke nen, maar, vertelt hij, 'dat doe ik al langer'. „Voor huizen die ouder zijn dan twee jaar en die particu lier bewoond zijn, geldt dat geluk kig al een tijdje." De btw-verlaging helpt, vooral om zwart werk tegen te gaan, merkt Frank. „Het prijsverschil is veel kleiner tussen wit en zwart werk. Mensen kiezen dan eerder voor wit werk, omdat ze garantie krijgen." Niet dat Frank geen con currentie heeft of de crisis niet voelt. „Voor het eerst dit jaar heb ben klanten afgezegd die al offer tes hadden getekend. Ik neem dat verlies. Je kunt naar de rechter stappen, maar je schiet daar niks mee op en het is niet goed voor je naam." Frank staat, zegt hij, voor kwaliteit. „Ik heb offertes gezien van Polen. Die doen het voor de helft. Dat kan niet, voor hetzelfde materiaal. Ik heb daardoor klan ten verloren, maar ik ga niet op prijs concurreren. Je kunt dat toch niet redden." Frank komt zelf ook uit het bui- tenland, uit Rudolstadt in de voor malige Duitse Democratische Re publiek (DDR). Hij is 48 jaar en heeft er nog het communisme meegemaakt. „Je wist niet beter." Sinds eind 2009 woont hij met zijn vrouw in Terneuzen. Hij kwam in 2006 voor het eerst in Zeeuws-Vlaanderen om een kan toorpand te pleisteren. „In Neder land bestaat dat specialisme nau welijks." Frank bleef vervolgens in Zeeuws-Vlaanderen werken. „Ik ging om de twee weken terug naar huis, 700 kilometer heen, 700 kilometer terug. Na drieën half jaar waren mijn vrouw en ik dat beu. En we besloten naar Ter neuzen te verhuizen. We houden van zee en water, dus dat komt goed uit." Nederland heeft nog één voordeel, er is nog veel schil derwerk. „In Duitsland heeft bijna iedereen kunststof kozijnen. Schilders heb je dan niet nodig." AXEL - Het eerste Open Axels Kampioenschap Buukslieren was een succes. Er meldden zich 42 deelnemers voor het slierfestijn dat was georganiseerd door de Stichting Vriendenclub Axel. Bij de kleinste deelnemers greep Megan Wullems de eerste prijs voor Jade Schieman en Maik Hol- lebek. In de finale van de dames was Bianca Wullems het snelst bij de bel. Bij de heren kaapte Bert Scheele de titel weg voor de neus van Marius Leclou en Tom my van Overmeeren. De Vrien denclub Axel is vast van plan van het Buukslieren een jaarlijks te rugkerend evenement te maken. Het ontwerp moet volgend jaar op tafel liggen. Op dat moment begint de inspraakprocedure. In 2015 volgt dan een definitief pro- jectbesluit, dat moet worden ver vat in een verdrag tussen Vlaande ren en Nederland. In Terneuzen wordt momenteel al volop gespeculeerd over de wo ningen en bedrijfs- en kantoorge bouwen die moeten verdwijnen voor de nieuwe sluis, die tussen de huidige zeesluis en de binnen- vaartsluis wordt aangelegd. Wet houder Co van Schaik vindt dat te voorbarig. „Pas als het vooront werp op tafel ligt, volgend jaar dus, kun je concreet zeggen wat er sneuvelt." Dat de gebouwen van de waterpolitie, het Loodswe zen, Het Portaal van Vlaanderen en de Bootlieden weg moeten, is vrijwel zeker. Maar welke wonin gen en bedrijven (op het Separa- tiepunt) is nog onduidelijk. terneuzen - Aan de Hogendijk in Terneuzen is maandagmiddag een zeventienjarige jongen uit Sluiskil beroofd. Rond kwart voor een werd hij ter hoogte van het sportcentrum door een nog onbekende man be dreigd met een mes. De dader droeg een bivakmuts en zwarte kleding. De jongen voelde zich zo bedreigd dat hij zijn portemon nee direct afgaf. Zijn belager ging er via de bosjes vandoor, aldus de politie. Het signalement van de dader: lichtbruine schoenen, zwart vest met capuchon en steekzakken, breed postuur. Concert Martin Mans in Grote Kerk In de Grote Kerk in de Noordstraat in Terneuzen bespeelt Martin Mans don derdagavond het orgel. Mans is organist van de Breepleinkerk in Rotterdam. Hij werkte mee aan honder den cd's. Ook treedt hij op met tal van artiesten, zoals Jan Vayne. Het concert be gint om 19.30 uur. Zomerexpositie van Kunstkring De Helmondse kunstenares Petry Claassen staat centraal tijdens de jaarlijkse zomer expositie van de Kunstkring St. Anna ter Muiden. In haar sculpturen neemt de mens een prominente plaats in. De expositie in de Neder landse hervormde kerk is za terdag- en zondagmiddag open tussen 14 en 17 uur. Jongens nemen het op tegen meisjes In en om de sporthal van Cadzand worden in juli aller lei kinderactiviteiten gehou den. Er was al een sportdag en vorige week speelden de kinderen oud-Hollandse spelletjes. Woensdag vech ten de jongens en de meis jes uit wie de slimste, sterk ste en handigste is. Het tref fen begint om 14 uur. Fietstocht langs forten en schansen Het Zeeuwse Landschap houdt zaterdag een begelei de fietstocht tussen Sluis en Aardenburg. De gidsen ne men de deelnemers mee langs schansen en forten uit de Tachtigjarige Oorlog. De fietstocht start om 13.30 uur bij het VW kantoor in Sluis. Aanmelden bij Het Zeeuwse Landschap (0113-569110). Natuurtocht naar Het Voorland Breskens Actief verzorgt woensdag een natuurtocht naar het Voorland, het na tuurgebied ten oosten van Breskens (Nummer Een). Het treintje dat de deelne mers erheen brengt, ver trekt bij de VW op het Oranjeplein. Hoe laat is af hankelijk van eb en vloed. Reserveren: via 0117-381888. Route Mauritspad helemaal vernieuwd De WV Zeeuws-Vlaande ren heeft samen met Het Bolwerk in IJzendijke de wandelroute Mauritspad he lemaal vernieuwd. De route is 4,5 kilometer lang en voert langs allerlei beziens waardigheden, maar nu ook over paden en weggetjes in de omgeving. De route is verkrijgbaar bij de VW's. DINSDAG 16 JULI 2013 Frank Iffland schildert het houten rolluik van een woning aan de Terneuzense Grenuiaan. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf Voor veel schilders is het nog geen vakantie. Ze gaan door, om het verregende voorjaar weg te werken. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Nederlands- Vlaamse projectteam dat de bouw van de nieuwe zeesluis in Terneu zen voorbereidt, heeft de schetsen van de sluis en het nieuwe sluizen- complex overgedragen aan een in genieursbureau. Dat maakt nu een voorontwerp van de sluis. TERNEUZEN ST. ANNA TER MUIDEN CADZAND-BAD SLUIS BRESKENS IJZENDIJKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61