Gemeente met handen in het haar Rijkswaterstaat peilt mening van binnenschippers over kanaallichten AVS maakt promofilm 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Zeeuws-Vlaamse Free Record Shops blijven bestaan dankzij akkoord curatoren van failliet bedrijf over doorstart. Het hoofd voeding ouderenzorg bij ZorgSaam doet dit werk nu vijfjaar. Hij pendelt tussen de ver zorgingstehuizen Bachten Dieke in Terneuzen en Vremdieke in Hoek en stapt als adviseur ook re gelmatig bij Emmaus in IJzendij- ke binnen. Enkele jaren geleden zat hij bij een vergadering van ZorgSaam waar uitvoerig gespro ken werd over belevingsgericht werken. Met als insteek: zoveel mogelijk meegaan met de wensen van de cliënt. Ollebek: "Het ging over van alles, prima hoor. Maar bijna geen woord over eten! Voor mij onbegrijpelijk. Want eten is zeker voor mensen in tehuizen als Bachten Dieke een uitermate belangrijk moment. Mensen gaan naar het restaurant, worden aange sproken en leggen contacten. Het is veel meer dan eten." De basis is wel dat de maaltijden goed moeten zijn. Gemaakt van verse producten en ambachtelijk bereid in de eigen keuken. „Dat doen we dus hier. De mensen moeten het gevoel hebben van: zo smaakte het ook thuis. Eten is zo belangrijk voor die mensen. Wij willen de emotie van vroeger te rugbrengen in het eten." Een andere aanpak. Ambachtelijk. Samen met het adviesbureau Foodstep uit Bennekom en het ROC Mondriaan Den Haag werd een nieuwe weg uitgezet. Olle bek: „We vroegen ons af: wat be doelen we met ambachtelijk ko ken? En hoe gaan we er voor zor gen dat iedereen daar mee bezig Twee jaar geleden ging de oplei ding Horeca Assistent 1 van start. Ollebek: „De opleiding duurt een jaar en behandelt serveren, pre senteren, organiseren jjn koken. Maar er is ook aandacht voor taal, bejegening van cliënten en bur gerschap. Een soort maatschappij leer." Het diploma is nu de norm bij de werving van mensen. Olle bek: „We koken natuurlijk voor onze cliënten hier in Bachten Die ke, maar ook voor Tafeltje Dekje gaan er 120 tot 130 maaltijden de deur uit. De koks zelf helpen bij het uitserveren en brengen ook maaltijden rond voor Tafeltje Dek je. Horen ze het meteen als er iets niet goed is." Veel producten die in de keuken verwerkt worden, komen uit de streek. Vlees van slagerij Schnei der en de groentes komen van Dees. Ollebek: „De koeien die Schneider slacht, lopen hier een paar kilometer verderop. De in middels al lang gepensioneerde bakker Adri Bril komt hier regel matig helpen bij het bakken. Bo lussen, worstenbroodjes, room broodjes. We doen vrijwel alles zelf." Daarmee wil )os Ollebek niet ge zegd hebben dat het eten in ande re tehuizen en instellingen min der is. Absoluut niet. „Er zijn in stellingen die geen eigen keuken hebben en maaltijden laten ko men, koelversmaaltijden. Daar is niets mis mee. Maar wij kiezen voor een andere weg. Inderdaad, dë tendens is: keukens afbouwen en maaltijden laten komen. Wij gaan de andere kant op." En nog maals: kwaliteit staat voorop! „Zeker. Dat moet ook wel. Want als er iets niet goed is met het eten, staan er zo dertig rollators voor mijn deur!" Een werknemer in Sluis die de te lefoon opneemt, meldt nog niet te weten of het filiaal aan de Ka- pellestraat open blijft. Hij houdt het erop dat 'we voorlopig open blijven'. Zijn collega van de vesti ging aan de Havenstraat in Ter neuzen verwijst door naar het kantoor van de landelijke Free Re cord Shop in Breda. De telefoon wordt daar echter niet (meer) op genomen. Hoe anders dan zijn collega's in Sluis en Terneuzen reageert een medewerker van de Free Record Shop aan de Gentsestraat in Hulst. Hij laat vol enthousiasme weten 'dat we in Zeeuws-Vlaande ren met z'n allen doorgaan'. „Dat doen we met de huidige perso neelsbezetting", zegt hij, om geen misverstand te laten bestaan. Na het faillissement van de lande lijke Free Record Shop hebben de drie Zeeuws-Vlaamse vestigingen 'gewoon' doorgedraaid. De curato ren wilden dat, om kansrijker te zijn bij het vinden van een over namekandidaat. „We zijn ook constant opengeble ven", aldus de medewerker uit Hulst, „en we hebben de voorraad ook aardig op peil kunnen hou den. Deze week of begin volgen de week verwachten we nieuwe aanvoer." Hij heeft er vertrouwen in dat de doorstart succesvol zal zijn. „We moeten ons nog wel meer op het internet richten." De gemeente, die aangifte van ver nieling heeft gedaan bij de poli tie, is niet van plan de Hulster kunstenaar en restaurateur Luc In- ghels direct weer opdracht te ge ven een nieuwe hand te vervaardi gen. Woordvoerder Daniël Rouw: „Het is elke keer een flinke kosten post. We gaan nu eerst onderzoe ken hoe we dit soort vernielingen in de toekomst kunnen voorko men. Hoe is moeilijk te zeggen." Inghels opperde al eens het beeld in de schijnwerpers te zetten. Het beeld werd in 2011 na grondi ge restauratie teruggeplaatst op de plek waar het van 1920 tot 1989 had gestaan. Kort daarna werd het met verf beklad en bleek de duim afgebroken. Later was het elke keer de linkerhand die aan digge len lag, net als nu. Een omwonen de: „Het zullen die meiden wel zijn geweest die zaterdagavond op het beeld klommen. Meiden van TERNEUZEN - De Oost-Vlaamse re giozender AVS maakt woensdag opnamen in het centrum van Ter neuzen. Ze zijn bedoeld voor een promotiefilmpje, waarin Terneu zen wordt getoond als 'gezellige winkelstad'. Er worden opnamen gemaakt van de Beeldenroute, de Nieuwstraat, de Noordstraat, de Markt, Oud Terneuzen en ook het sluizencomplex (Portaal van Vlaanderen) wordt in beeld ge bracht. Het filmpje wordt in het weekend van zaterdag 10 en zon dag 11 augustus uitgezonden in het AVS-programma Op Zwier. Aan het scenario is meegewerkt door de gemeente, de VW en Centrummanagement Terneu zen. Het promotiefilmpje wordt gemaakt in opdracht van de ge meente. In het hele land vervangt water staat langs de vaarwegen de navi- gatielichten door energiezuinige en onderhoudsvriendelijke led lampen in combinatie met zonne panelen. Het Kanaal Gent-Terneu- zen krijgt daarbij extra aandacht. Leo van der Harst, projectmana ger Zeker Duurzaam en voorzit ter van de werkgroep, die de aan passing van de verlichting langs het kanaal begeleidt: „We schake len in de Kanaalzone niet alleen over op energiezuinige verlich ting, maar willen ook uniformi teit doorvoeren, in overeenstem ming met de internationale richt lijnen. Want oneerbiedig gezegd: het is nogal een kermis langs het kanaal met én de navigatielichten én de verlichting op de wegen en de industriettereinen." Eind april werd een proefopstel ling gemaakt van de verlichting (met rode en groene lichten in plaats van de oranje lampen die tot nu toe werden gebruikt). Maar tijdens een proefvaart vonden ver tegenwoordigers van schippers- verenging Schuttevaer en het Vlaamse en Nederlandse Looswe zen de lampen niet fel genoeg. Er is nu gekozen voor fellere verlich ting, die ook de contouren van het kanaal (vooral voor de binnen vaart) beter aangeeft. Als over ruim twee maanden de resultaten van de enquête bekend zijn, wordt de verlichting definitief aangepast. Er wordt nog overleg gepleegd met Vlaanderen over aanpassing van de verlichting in de Vlaamse Kanaalzone. SSJSEL Record Shop blijft door Romain van Damme TERNEUZEN - Hij wordt regelmatig gebeld door collega's uit het hele land met de vraag hoe ZorgSaam het in deze crisistijd voor elkaar krijgt in de eigen keukens kakel vers eten te bereiden. Een kwestie van klantgericht denken, zegt Jos Ollebek. En een beetje eigenwijs zijn. is?" door Harmen van der Werf HULST - Alle drie Free Record Shops in Zeeuws-Vlaanderen blij ven bestaan, meldt een medewer ker van de vestiging in Hulst. Het moederbedrijf dat eind mei failliet is verklaard, maakt een doorstart, lieten de curatoren vrijdag weten, en daar profiteren de filialen in Hulst, Terneuzen en Sluis dus ten volle van. TERNEUZEN - Het Christusbeeld in het Pasterbos in de Terneuzense binnenstad is voor de vierde keer 'onthand'. Medewerkers van de af deling Beheer van de gemeente ontdekten maandagochtend dat de linkerhand ontbrak. Die lag in stuk ken bij de sokkel. een jaar of achttien. Linkerhand Christusbeeld Terneuzen weer weg. foto PZC I Verse maaltijden voor de vaste bezoekers van het restaurant in Bachten Dieke, maar ook meer dan honderd voor Tafeltje Dekje. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Rijkswaterstaat be gint in augustus een proefproject met ledverlichting op en om het Kanaal Gent-Terneuzen. In die pe riode worden de gebruikers van het kanaal geënquêteerd. De aan dacht richt zich daarbij vooral op de binnenvaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60