Slapen op de Corona onder de Waalbrug 'Bewoners Bellamypark zijn veilig' I I I I I Strava B en W van Vlissingen hebben al hun declaraties sinds 2010 op internet gezet. 22 ZEELAND DECLARATIES maandag cp Misschien moet ik hier niet over schrijven. Mis schien maak ik het probleem alleen maar groter. Ik schreef er al eerder over en die aandacht heeft niet waarneem baar geleid tot een afname van de problematiek. Aan de ande re kant denk ik dat zwijgen ook niet helpt. Helpt het niet, het lucht tenminste even op. Ik zit op mijn terras en er komt een chopper voorbij in het tem po van een rustig fietsende ouwe dame. Rechtop zittend ge niet de rijder van de omgeving. Het karakteristieke geluid van de motor, 'ploffedieplof, past bij het tempo van de mooie lo me zomerdag. Hij geeft het be grip 'Easy rider' zijn oorspron kelijke betekenis terug. Een uur eerder verging horen en zien nog toen twee wieier- pelotons elkaar volkomen on verwacht in een bloedvaart te genkwamen. Adrenaline, testos teron gecombineerd met ver vlogen dromen van jeugd en roem uiten zich in een vloeken en tieren. Dat en de Tour de France natuurlijk. Want dat is het jaarlijkse hoogtepunt van de wielermanie in de polder. Natuurlijk hebben we daar ook een digitaal 'sociaal' platform voor, zo ontdekte ik: Strava. Ik downloadde deze app en stapte een wonderlijke wereld bin nen. Ia ik ben altijd een beetje laat met die dingen. De applicatie geeft je de moge lijkheid een parcours bij jou in de buurt te bekijken. Je kunt het dan zelf rijden en de app houdt je tijd bij en dan krijg je een plaatsje in het klassement. Wat ik vermoedde werd beves tigd, ik woon aan een kruis punt van Strava-etappes. Ene Kevin is KOM, King of the Mountain op het stuk Lunters- hoek-Patrijzenhoek, wat me in dit vlakke polderlandschap een redelijk ridicule titel lijkt. Hij reed op dat stuk gemiddeld 44 km per uur. Wie het stuk en zijn bochten kent, kan alleen maar conclude ren dat daar iets suïcidaals in zit. Het lijkt me een prima ma nier om een midlifecrisis te be strijden of de dood te ontvluch ten. Of misschien juist de dood te bespoedigen. Ooit was ik ge tuige van iemand die veronge lukte in één van die bochten. Zijn gekerm en het geluid van de traumaheli zal ik niet snel vergeten. Het mag een tandje minder, heren. „Ideaal! Mijn logeeradres (een mo torboot) is vooruit gevaren en ik ben er met de trein achteraan ge komen. Een varend huisje, van al le gemakken voorzien, met su per-bedden, goede catering én, het belangrijkste met dit weer, een goede koelkast." Melse loopt de Vierdaagse voor de vijfde keer. De laatste was zestig jaar geleden. Hij is in september (weer) gaan trainen en heeft sindsdien al 2100 kilometer in de benen zitten. Als 80-plusser doet hij mee aan een onderzoek naar wat het lopen van lange afstan den onder extreme omstandighe den met je doet. Uit eerder onder zoek is gebeleken dat een graadje of 25 (de temperatuur die vandaag wordt verwacht) niet tot overver hitting leidt. Wandelaars moeten regelmatig drinken, maar vooral ook niet te veel, want dat kan het levensgevaarlijke hersenoedeem veroorzaken. Gemiddeld drinkt een Vierdaagseloper onderweg tussen de 2,6 en 3,2 liter vloeistof. Melse loopt met zijn dochter: „We starten om half acht en heb ben afgesproken dat we elk uur even rusten en wat eten en drin- ken. Je moet vanwege de hitte écht naar je lichaam luisteren. We hoeven pas om vijf uur binnen te zijn, dus hebben we alle tijd! En onderweg staat er zat water langs het parcours. Je hoef niks extra's mee te sjouwen." Jamie (12) Blommaert uit Wol- phaartsdijk komt maandag rond het middaguur met de trein aan in Nijmegen. Ze kijkt haar ogen uit. „Het is superdruk! Maar wel leuk. Heel veel reclamemensen, heel veel legermensen die met groepen lopen en heel veel losse mensen die gewoon lopen te kij ken. De meeste zijn wel wande laars. Dat zie je aan de tassen waar ze mee lopen. Onze tas is ook superzwaar. Die gaan we zo eerst even op ons logeeradres brengen. We slapen bij vrienden die hier een half uurtje met de trein vandaan wonen." Jamie loopt met moeder Therese de dertig kilometer. Voor de twaalfjarige is het de eerste keer dat ze meedoet. Het warme weer schrikt haar niet af. „Ik heb er heel veel zin in. We starten tus sen half acht en acht uur, dan is het nog koel. En gewoon genoeg drinken, dan komt het wel goed." VLISSINGEN - Zozo, die drie heren lieten zich het goed smaken op dinsdagavond 9 april aan tafel 9 in Solkskin. Wit wijntje, een lek kere Westmalle, paar pintjes. Twee flessen huiswijn, vis moet zwemmen, niet waar. En om het af te maken vier maltjes, nee geen alcoholvrij bier maar een lekkere Macallan single malt whiskey en twee Calvados. De schade: 224,55 euro. De bon werd door wethou der Jacques Damen ingediend bij de gemeente Vlissingen. In pen staat op de rekening de reden voor het etentje geschreven: geza menlijk met burgemeester R. Roep, externe relatie en wet houder personeel en organisatie, Jacques Damen zelf dus. Als dit culinaire samenzijn de be langen van de gemeente heeft ge diend is het volkomen terecht dat de Vlissingse burgers voor deze kosten opdraaien. In elk geval stond op deze bon het doel van de bespreking. Dat kan lang niet gezegd worden van alle declaraties die het Vlis singse college van B en W maan dag op haar eigen website heeft geplaatst. De bonnenregen lijkt het toppunt van transparantie, in werkelijk is het voor de burger gis sen of er nu wel of geen ontoelaat bare zaken zijn gepasseerd. "Rissen de bonnen zijn geen uit wassen te vinden. Maar het wringt dat bij veel bonnen en de claraties een verantwoording ont breekt. Misschien is die er wel, maar die is op internet niet te vin den. Wat was het gemeentelijk be lang van de lunch voor vier perso nen die burgemeester Wim Dijks tra a 164,70 euro in juni 2010 in de Gevangentoren had met drie gas ten? En welk gemeentelijk belang was gediend bij een declaratie van 352,00 euro in juni 2012 bij res taurant Soif? Op één bonnetje staat 'overleg' met iets onlees baars erachter gekrabbeld, met de paraaf van burgemeester Roep. De declaraties rond pension- en verhuiskosten roepen ook vragen op. Zo kostte de verhuizing van burgemeester Roep de gemeente in totaal bijna 17.000 euro. Een wasmachine, wasdroger, strijk ijzer en strijkplank werden door de gemeente vergoed. Net als voor 232,95 euro aan bestek en een kookset. En een bed van 2509,95 euro, gekocht in Arnemui- den. Kosten die Roep maakte voor zijn tijdelijk onderkomen, een huurwoning, voordat hij zijn nieuwe koopwoning in december jonstleden betrok. Mooi dat de burgemeester zo de gemeente een langdurig duur hotelverblijf bespaarde, maar de vraag is wel wat er met die spullen is gebeurd ONDERZOEK DECLARATIES B EN W VLISSINGEN nadat hij de huurwoning had ver laten. Het staat allemaal geboekt onder herinrichtingskosten, maar die zouden toch alleen maar kun nen gelden voor zijn echte nieu we woning. Zo lijkt het alsof Roep tweemaal van de verhuisre- geling gebruikt heeft gemaakt. Roep geeft 'hangende het onder zoek geen reactie'. Hij verwijst slechts naar de declaraties en de declaratieregelingen die op de website van de gemeente staan. Mark Weug van de LPV, de partij die het initiatief nam tot het on derzoek naar de declaraties, wil ook niet reageren op de gepubli ceerde bonnetjes zolang dat on derzoek niet klaar is. Ook Tobias Meijers, nestor en woordvoerder van de gemeente raad, wil er niet op ingaan. Wel wijst hij erop dat de burgemees ter voordat hij definitef van Gil- ze-Rijen naar Vlissingen verhuis de, hier al in een tijdelijke wo ning woonde. „Hij had dus hier meubels nodig én in zijn oude huis. En gordijnen van zijn appar tement pasten misschien niet in zijn nieuwe huis. Dan kan het zijn dat hij twee keer gordijnen mocht declareren. En bestek had hij toch ook nodig. Van een burge meester wordt immers ook ver wacht dat hij zo snel mogelijk in zijn gemeente gaat wonen." D66-raadslid Niek Peters, lid van de commissie die het declaratiege drag onderzoekt, is echter erg kri tisch. „Wij vinden een heleboel re keningen waarop heel onduide lijk staat wie de paraaf heeft ge zet. Of er staan te weinig parafen op. Er zijn grote twijfels of ieder een volgens de juiste procedures heeft gehandeld." Waar sluiting van de meeste cou pures zo'n tien tot vijftien minu ten vergt, duurt het vier uur tot de dijkopening bij de Vlissingse Koopmanshaven kan worden ge dicht voor hoog water. Dat komt doordat het een complete wand is dié moet worden geplaatst, ver klaart Goossen het tijdsverschil met coupures waar kan worden volstaan met een aantal schotplan ken. „Daarom zetten we die wand ook standaard op 1 oktober op en blijft die coupure het hele verdere stormseizoen gesloten. Een grote tent zet je ook niet in vijf minu ten op!" Mocht een sluiting buiten die maanden noodzakelijk zijn, dan is er volgens Goossen nog geen man overboord voor de mensen in het achterliggende Bellamypark. Een afwijkende hoogwaterstand laat zich tegenwoordig tijdig voorspel len. En mocht het sneller gaan: „Het is vooral om te voorkomen dat er water over het muurtje slaat. Het zal hooguit wat overlast veroorzaken. Er is geen sprake van dat de veiligheid van het ge- bied in het geding is." Marleen Blommaert Bonnen vragen Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde NIJMEGEN - Jan Melse (82) heeft één van de mooiste slaapplekken van alle 41.000 deelnemers aan de 97ste editie van de Vierdaagse van Nijmegen. De Vlissinger slaapt on der de Waalbrug, op de Corona van dochter Rona Verhage (55). Op krap tien minuten lopen van start en finish. door Theo Giele en Maurits Sep De Lokale Partij Vlissingen stelt be gin juni schriftelijke vragen over declaraties door het college van B en W in de periode 2010-2013. Het college geeft behalve ant woord ook inzicht in de declara ties. De LPV bestudeert die en vindt daarin voldoende aanleiding om met de andere gemeenteraads fracties te overleggen. Ook zij heb ben twijfels bij de rechtmatigheid heid van sommige declaraties. De raad schakelt een accountant om te onderzoeken of declaraties rechtmatig waren en of de proce dures goed zijn gevolgd. Het on derzoek is naar verwachting deze of volgende week klaar en wordt daarna door de gemeenteraad be studeerd. Voormalig wethouder Jacques Da men (WD) heeft inmiddels een brief gekregen van de gemeente waarin ten onrechte gedeclareer de en uitgekeerde vergoedingen voor woon-/werkverkeer van Leus den naar Vlissingen worden terug gevorderd. Damen woonde ten tij de van die declaraties in Vlissin gen en had dus geen woon-/werk- verkeer. www.vlissingen.nl/Gemeente- Vlissingen/Gemeente/Bestuur/Col lege-van-BW-1 /Declaraties.htm I Burgemeester René Roep van Vlissingen door Marcel Modde MIDDELBURG - De langere sluitings duur (30 minuten tot vier uur) van drie coupures in Zeeuwse waterke ringen is goed verklaarbaar en kan geen kwaad. Dat zegt Arjan Goos- sen van waterschap Scheldestro- men in een reactie op de rappor tage dijkbewaking 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58