Steeds minder vlas op de akkers m m -^ittEDe SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Staatsbosbeheer is om meerdere redenen blij met nieuwe attractie in Boswachterij Westenschouwen. WESTENSCHOUWEN - Metershoge struiken Amerikaanse vogelkers, een grote bos varens en zelfs vuistdikke esdoorns. Niets is vei lig voor de klepelmaaier die zich maandag een weg baant door de Boswachterij Westenschouwen. "Rissen de Oostenrijkse en Corsi- caanse dennen, ooit aangeplant als productiebos, maakt een aan nemer in opdracht van De Zeeuw se Gasten en Staatsbosbeheer plaats voor de aanleg van het klim- bos. Deze attractie, bestaand uit vier parcours met hindernissen tussen de bomen, gaat naar ver wachting in september open. Voor het zover is, worden deze week op het twee hectare meten de perceel kleinere bomen, strui ken en andere 'onderbegroeiing' gekapt. Volgens boswachter Dirk Fluijt is dit noodzakelijk om de hindernissen tussen de bomen aan te kunnen brengen. Op wat nieuwe paden na, is het de bedoe ling dat de bosgrond tussen de vier klimparcours weer dicht groeit. Volgens Fluijt gaat dat snel. „Over een jaar staat het hier weer een meter hoog." Fluijt was aanvankelijk sceptisch over het plan. Nadat hij vier be staande klimbossen in het land heeft bezocht, is zijn mening bij gesteld. Volgens de boswachter is het een mooie manier om de na tuur te beleven. Bij zijn 'werkbe- zoekjes' heeft hij ook kunnen zien hoe dit kan zonder perma nente schade aan te brengen aan het bos. „Zo werken we alleen met spanbanden en klemmen, die na verloop van tijd worden bij gesteld. In de bomen komen dus geen schroeven of bouten." Van de vier locaties die Fluijt heeft be keken én getest, beviel die in Nun- speet het best. „Het bedrijf dat dat klimbos heeft aangelegd, is nu ook hier aan de slag." Met buitensportbedrijf De Zeeuw se Gasten die het klimbos gaat ex ploiteren, is ook afgesproken dat - als het contract over tien jaar niet wordt verlengd - alle hindernis sen weer worden weggehaald. Een groot bijkomend voordeel voor Staatsbosbeheer is dat de Zeeuwse Gasten het perceel van het klimbos pacht én het achter ste deel van de Excursieschuur gaat huren. Fluijt: „Vanwege de bezuinigingen zouden we anders vanaf 2014 de Excursieschuur moeten sluiten. In tegenstelling tot bezoekerscentra, geeft de over heid geen subsidie meer voor in formatiecentra." Staatsbosbeheer gaat met De Zeeuwse Gasten-af spraken maken over het medege bruik van de Excursieschuur. Achter het gebouw komt tijdelijk - voor maximaal twee jaar - een kantoorunit met toiletten en een container voor de opslag van ma terialen te staan. De bedoeling is dat op termijn een deel aan de Ex cursieschuur wordt vastgebouwd. Daar zou ook ruimte moeten zijn voor 'lichte horeca'. Nu is het een kaalslag, maar over een jaar staat het hier weer een meter hoog Roadieidinq M kaalp'uM/M, Live-beelden tijdens beiaardconcert Monika Kazmierczak, beiaar dier in het Poolse Gdansk, geeft zaterdag 20 juli een con cert op het stadscarillon van Zierikzee. Het gratis concert is te volgen vanaf het terras van het museumrestaurant, waar men ook beelden ziet van de spelende beiaardier. Monika Kazmierczak won meerdere concoursen en was finalist bij het Koningin Fabiola-concours. Aanvang 15.00 uur. Orgelconcert in de Sint Nicolaaskerk Het tweede in de serie orgel concerten in de Sint Nicolaas kerk in Brouwerhaven wordt dinsdag 23 juli verzorgd door de Flakkeese organist Paul Kie viet Kieviet brengt een programma met werken van onder ande ren Sweelinck en Bach. Ook op het programma psalmbewer kingen van Cor Kee. Het con cert van Kieviet in de Sint Nico laaskerk begint om 20.00 uur. Bavaria wil snelle doorstart Poortuus Bierbrouwer Bavaria wil zo snel mogelijk hotel-restaurant 't Poortuus in Zierikzee herope nen. De zaak sloot enkele maanden geleden 'na onder ling overleg' de deuren, aldus een woordvoerster van de brou werij. Bavaria, eigenaar van het monumentale pand aan het Ha venplein, zoekt nu een nieuwe exploitant. Momenteel lopen echter nog geen onderhandelin gen met potentiële kandidaten. Zomeravond vol met verhalen De hervormde kerk in Burgh staat woensdag 24 juli in het te ken van verhalen. Onder het motto 'kleur bekennen' biedt de kerk in het kader van de zo- meractiviteiten 2013 in de kerk een zomeravond met verhalen, muziek en volksdans. Het evenement in de Burghse kerk staat onder leiding van Arie Damman. De toegang is vrij, er is een collecte bij de uit gang. Aanvang 19.30 uur. Man rijbewijs kwijt na dronkenmansrit Een 47-jarige automobilist uit Scharendijke is negen maan den zijn rijbewijs kwijt omdat hij vier maal zoveel alcohol op had als toegestaan. De man trok zondagavond de aandacht van de politie omdat hij met hoge snelheid door de Klaverstraat reed. Hij werd aangehouden en moest blazen. Daaruit werd di rect duidelijk dat hij te veel had gedronken. Demonstratie bolussen bakken Liefhebbers van zoete Zeeuw se zaligheden kunnen morgen hun hart ophalen in Bruinisse. In de Bruse musea - kortweg Brusea - wordt morgenmiddag gedemonstreerd wat de enige juiste manier is om bolussen te bakken. Volgende week woens dag (24 juli) worden in de Bru sea mosselen gekookt. De Bru se musea zijn in juli maandag tot en met zaterdag open van 11.00-17.00 uur. ZIERIKZEE - De vlassector zit in de verdrukking. Dit jaar is in Neder land slechts 1600 hectare met vlas ingezaaid tegen 2200 hectare in 2012, wat al weinig was. Ook op Schouwen-Duiveland is het aantal hectares vlas teruggelo pen. Volgens Leo Dalebout van Agrarisch Schouwen-Duiveland heeft dat vooral te maken met de prijzen voor dit gewas. „Gewoon omdat het te weinig opbrengt." Inmiddels is een lobby op gang ge komen om in 2015 vlas als milieu vriendelijk, 'groen' gewas aan te merken in het kader van het nieu we Europese landbouwbeleid. Boeren moeten dan vijf procent voor ecologische braaklegging of milieuvriendelijke producten be nutten. T: 0113-215652 DINSDAG 16 JULI 2013 infopunt open door Joeri Wisse Deze en volgende week voert Van de Velde Groenverzorging uit Zon- nemaire werkzaamheden uit aan het toekomstige klimbos. Een aan tal jonge bomen wordt gekapt, foto Ronald den Dekker Boswachter Dirk Fluijt Breeweg 21 4371 SB Koudekerke [t] 0118-5- Iedere dinsdag en donderdag in de maanden juli en augustus om 14.00 uur rondleiding over het bedrijf. Kosten: €3.00 uur pp incl. kaasproeven. 031 [1] pitteperk@ptanet.nl (w] www.pitteperk.nl ZIERIKZEE BROUWERSHAVEN ZIERIKZEE BURGH SCHARENDIJKE BRUINISSE I Het aantal hectares vlas loopt terug. Het gewas brengt voor de Nederland se boeren weinig op. foto Ronald den Dekker Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7, 4461 JC Goes E: info@sjaakvanzee.nl maten t/m 62 V*, 64 en 57 Nu ook op maandagen geopend van 13.00 tot 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51