Vaker gijzeling wanbetaler De leukste SINGLEREIZEN... 4 BINNENLAND BELASTINGDIENST Buren trouwen na internetdate De fiscus ziet het aantal medewerkers al jarenlang afnemen. Dat leidt tot belastingontduiking. KRA5.NL f°%ra BOEK ONLINE of bel 0900-9697 DEN HAAG - Het aantal zaken waar in de rechter gijzeling als dwang middel toestaat vanwege een on betaalde boete, is fors gestegen. In 2008 droeg het Centraal justitieel Incassobureau 47-699 van dit soort zaken over aan de politie, vo rig jaar waren het er 57-765- Dat zei een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie gisteren. De rechter kan iemand die zijn be talingsverplichtingen niet na komt voor bepaalde tijd opslui ten. De boete blijft dan wel open staan, omdat vastzetten een dwangmiddel is en geen vervan ging van de boete. Er zijn advoca ten die zich zorgen maken over de toename. In NRC zeiden twee van hen gisteren meerdere men sen te kennen die meermaals zijn gegijzeld omdat er na de eerste vastzetting niets was veranderd in hun financiële situatie. Vol gens Justitie hanteert het Open baar Ministerie het principe van 'één keer gijzelen per geval'. APELDOORN - Ze woonden bijna naast elkaar. Maar toch hadden Eric Jan Koopman en Esther Wil helm uit dezelfde straat in Apel doorn internet nodig om tot el kaar te komen. Niet vreemd, want een op de vijf huwelijken komt te genwoordig tot stand door een eerste ontmoeting op internet, zo analyseerde de Apeldoornse trouwambtenaar Monique van Riel haar honderden gesloten hu welijken. Gisteren werd Esther mevrouw Koopman door haar jawoord op de trouwlocatie in de Apenheul. En dat terwijl haar dochter Anne Laure haar moeder ook wel had kunnen voorstellen aan Eric Jan. Die zag zijn foto op de datingsite en riep spontaan uit: „Dat is de va der van Emelie. Die zit bij mij in de klas." APELDOORN - Neem een willekeu rig feestje. Behalve flauwe mop pen en sterke verhalen, is er altijd wel een feestvierder die vertelt dat hij zijn belastingformulier creatief heeft ingevuld. En ermee is weggekomen. Daarom komen er meer ambtenaren bij de Belas tingdienst die meer achterstallige betalingen en ten onrechte ont vangen salaris moeten innen. Een enquête van de ambtenaren bond AbvaKabo FNV onder mede werkers van de fiscus bracht veel mistoestanden aan het licht. Een greep uit het rapport Miljarden voor het oprapenaftrek van reis kosten zonder de verplichte ov-verklaring, overdrachtsbelas ting van een nieuwe woning (niet aftrekbaar) of het opgeven van een schenking aan kinderen als die er helemaal niet zijn. En, ook heel mooi: het declareren van hy potheekrente door mensen met een huurwoning. Dergelijke fouten laat de fiscus dus door, zo stelt de vakbond. „Niet omdat ze niet worden ge zien", concluderen de onderzoe kers, „maar omdat er vanwege de bezetting geen tijd en opvolging aan gegeven kan worden." De Haagse boekhouder Jos van der Tak wijt dat aan de bezuini gingen van de laatste jaren. „Daar door zijn de fouten er de afgelo pen tien jaar zachtjes ingeslo pen", zegt hij. Openlijk commentaar geven op het reilen en zeilen van de belas tingdienst is niet de gewoonte on der accountants en fiscalisten. Het is not done er een boekje over open te doen. De branche vreest voor de lange arm van 'Apel- doorn^zo blijkt uit een rondgang. De algemene opvatting, van men sen die anoniem wel hun verhaal willen doen, is dat de molens van de belastingdienst extreem traag malen. „Zaken duren soms geen vijf of tien jaar, maar twintig jaar", zegt een fiscalist. Hij geeft een voorbeeld. „Een klant heeft sinds 2007 een schuld aan de be lastingdienst. Dat bedrag is opge lopen tot anderhalve ton. De fis cus komt niet verder dan het stu ren van aanmaningen." De branche zelf is ervan over tuigd dat de fraudevoorbeelden die de ambtenarenbond geeft vooral komen van particulieren. „Een accountant kijkt wel uit", zegt een woordvoerder van een kennisinstituut. „Als hij vervolgd wordt voor fraude, kan hij uit zijn vak worden gezet." „Het verwondert mij niets dat de fiscus fouten maakt", zegt Toine Manders van het Haags Juristen College. Toch begrijpt hij niet de nieuwe maatregelen om meer be lastinggeld te innen. „De beste manier om belastingontduiking aan te pakken is niet het opentrek ken van een nieuw blik ambtena ren", zegt Manders. „De praktijk wijst uit dat een belastingverla ging leidt tot minder fraude." De jurist, die eerder het ontwij ken van belastingen een morele plicht noemde, verwijst naar de Verenigde Staten. „In de jaren '80 heeft toenmalig president Ronald Reagan het toptarief van pakweg 70 procent verlaagd tot 28 pro cent. En wat bleek: de staat haal de veel meer belastingen op dan eerder het geval was." Toine Manders, lijsttrekker van de Libertarische Partij bij de laat ste Tweede Kamerverkiezingen, maakt een vergelijking met het bedrijfsleven. „Een ondernemer is uit op tevreden klanten. Om dat te bereiken, luistert hij goed en innoveert hij. En die prikkel ontbreekt bij de belastingdienst. Want de burger die betaalt wel, anders gaat hij de bak in." De praktijk wijst uit dat een belastingverlaging leidt tot minder fraude ...boekt u bij KRAS.NL! volop keuze uit meer dan 120 singlereizen vele data met 100% vertrekgarantie op uw bestemming vrijwel altijd een 1-persoonskamer zonder toeslag compleet verzorgd: verblijf in goede hotels, ontbijt, diner en excursies Comfort Class busreizen uitgevoerd door een ervaren chauffeur waarom zou je meer betalen 2691 Stedentrip Bruisend Berlijn 299j Fietsvakantie op de Veluwe {w De Bloemenrivièra van Kroatië [4 Andorra Barcelona (j95 Fietsvakantie Normandië Z49i Tussen Rome Napels Wandelvakantie Malta Gozo KI 2059 Klassiek Cuba Man die in slaap viel vrijuit na ongeluk Omdat een 54-jarige man uit Tilburg niet wist dat hij aan slaapapneu leed - waardoor hij plotseling in slaap kan vallen - heeft de rechtbank in Breda hem gisteren vrijgesproken van het veroorzaken van een dodelijk ongeluk. Het fatale on geval vond april vorig jaar plaats in Tilburg. Door zijn aan doening valt de man soms on gemerkt 8 seconden in slaap. Hij houdt zijn ogen open, zo liet een deskundige weten, neemt ook waar, maar handelt niet. Daar had de man destijds ook last van. Hij stopte voor een groen verkeerslicht, ging rijden bij rood en sneed een an dere automobilist de pas af. Daarna reed hij zonder te rem men in op een rij auto's, waar door een 82-jarige man om het leven kwam. Te weinig mensen, te weinig geld door Hub Dohmen beeld Mark Reijntjens Toine Manders, jurist 5 «ïn y.a Vertrek: 22/7 en 26/8 - ontbijt en well Voordelige excursies met diner bij te boeken of op eigen gelegenheid de stad ontdekken. Zie www.kras.nl/12425 Vertrek: 12/8 en 16/9 - ontbijt en diner Afwisselende fietsroutes door dorpen, bossen en heidevelden vanuit een gemoedelijk hotel. Zie www.kras.nl/22725 Vertrek: 6/9 t/m 18/10 - ontbijt en diner Geniet van de fraaie kustplaatsen aan de Bloemenrivièra zoals Porep, Rabac, Pula en Krk. Zie www.kras.nl/22655 Vertrek: 16/8 en 13/9 - ontbijt en diner Machtige Pyreneeënreuzen en stille dorpen, een echte aanrader voor natuurliefhebbers! Zie www.kras.nl/22709 Vertrek: 31/8 - ontbijt en diner Ontdek historisch Normandie, inclusief fietstochten naar de bekende invasiestranden en Bayeux. Zie www.kras.nl/22705 'L"jp va. Vertrek: 9/9, 16/9 en 7/10 - ontbijt en diner Een reis met prachtige natuur, indrukwekkend Pompeii, Napels en fascinerend Rome! Zie www.kras.nl/22789 Vertrek: 1/9 en 6/10 - ontbijt en diner Ideale combinatie van wandel-/excursiedagen en vrije dagen, inclusief hotel aan de promenade. Zie www.kras.nl/22713 Vertrek: 21/9 en 12/10 - ontbijt, lunch, diner all ii Met o.a. de prachtige vallei Vallei van Vifiales, koloniale stad Trinidad, Havana en Santiago. Zie www.kras.nl/22645 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservenngskosten en Calamiteiienfonds. BREDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4