Dag van schaamte op Jamaica Vrouw testcoureur bij Mustafa Sayar kan zijn Formule 1-stal Williams prijs weer inleveren SPORT 30 Argos-Shimano wil nog een keer pieken in Parijs Dat niet alleen het wielrennen een probleem heeft met doping is al lang duidelijk. In 2013 wordt de lijst dopingzondaars in de atletiek langer en langer. In Rusland zijn momenteel zo'n vijftig atleten geschorst, net als in India. En in Turkije wacht men met angst en beven op de precie ze resultaten van een recent do pingonderzoek, waarbij naar ver luidt tientallen sporters zijn be trapt. Ook een blik op de ranglijst met de tien snelste mannen op de 100 meter aller tijden zegt genoeg. Van de tien sprinters zijn er wel geteld drie die (nog) niet zijn be trapt: Usain Bolt, Nesta Carter en Maurice Greene. Tyson Gay, Yohan Blake, Asafa Po well, Justin Gatlin, Tim Montgo mery, Ben Johnson en Steve Mul- lings liepen ook allemaal sneller dan 9,80 maar deden dat niet zui ver. Dat verbaast sommige inge wijden helemaal niets. Frans Thuijs, voormalig coach van olym pisch kampioene op de 800 meter Ellen van Langen (Barcelona, 1992) en de huidige coach van de nummer twee van Europa op de 800 meter in 2010 Yvonne Hak: „Je loopt niet zomaar ruim onder de tien seconden. Bij elke sprinter die dit presteert, kun je vraagte kens zetten." Het gaat niet alleen om sprinters op Jamaica. Naast de spurters Asa fa Powell en Sherone Simpson zijn de positieve tests van de dis cuswerpers Allison Randall en Travis Smikle bevestigd door de atletiekfederatie van het eiland. Discuswerpster Randall gaf maan dag zelf toe dat zij positief is be vonden. Zij kwam met de bevesti ging, een dag nadat de sprinters Asafa Powell en Sherone Simpson het nieuws over hun positieve do pingcontrole naar buiten hadden gebracht. Evenals haar landgenoten ontken de Randall bewust verboden mid delen te hebben gebruikt. *De 25-jarige atlete deed vorig jaar mee aan de Olympische Spelen van Londen, maar haalde daarbij de finale niet. Het vijfde positieve geval zou gaan om een junior, die nog niet kon worden ingelicht. En een maand geleden werd Veroni ca Campell-Brown, ook een suc cesvol sprintster, al betrapt en ge schorst. Volgens de voorzitter van de atletiekfederatie van Jamaica hebben alle betrapte atleten een contra-expertise aangevraagd. Zo lang de uitslag van de onderzoe ken naar de B-stalen niet bekend is, doet de bond geen verdere me dedelingen. VAUCLUSE - Voor Argos-Shimano moet de toch al geslaagde Ronde van Frankrijk zondag worden voorzien van een dikke gouden rand. De Nederlandse ploeg hoopt topsprinter Marcel Kittel de komende dagen veilig door de Alpen te loodsen, zodat de Duitse kopman zondagavond in Parijs in de slotetappe voor zijn vierde rit- zege kan gaan. „Zondag is de dag van de waar heid", zei ploegleider Addy En gels tijdens de tweede rustdag van de Tour. „Winnen op de Champs-Elysées zou het best mo gelijke einde van een toch al zeer succesvolle Tour zijn." Argos-Shimano hoopt dat renners als Simon Geschke, Johannes Fröhlinger, Tom Dumoulin en Jo hn Degenkolb zich de komende dagen in de Alpen van voren kun nen laten zien. „We moeten in de aanval gaan om het verschil te kunnen maken", aldus Engels. „Deze etappes worden heel lastig, ons belangrijkste doel is om daar in steeds op tijd binnen te ko men. Ik heb er vertrouwen in dat Marcel Kittel na de Pyreneeën ook de Alpen overleeft, hij is heel sterk. Als hij daar doorheen is, kan hij zondag met Mark Caven dish en André Greipel gaan sprin ten." Kittel won tot nu toe al drie Tour etappes. „Dit is een fantastische kans voor me", zei Wolff maandag. Tijdens de driedaagse testsessie op Silver stone zouden in eerste instantie alleen jonge talenten mogen rij den, maar na het bandendrama tijdens de Grote Prijs van Groot- Brittannië heeft de internationa le autosportfederatie FIA bepaald dat ook de vaste Formule ï-cou- reurs mogen rijden. Voorwaarde is wel dat ze alleen maar de Pi- relli-banden mogen testen en niet andere onderdelen van de bo lide. Giedo van der Garde stapt als vas te coureur in de bolide van Cater- ham, Robin Frijns krijgt als test coureur weer een kans bij Sauber. De manier waarop de Turkse ren ner van het continentale Torku Se- ker Spor als enige op het buiten blad naar boven reed, werd door de geklopte profs unaniem als hét schoolvoorbeeld van dopingge- bruik aangemerkt. Het wachten was volgens hen op het bericht dat Sayar positief testte. Die mel ding kwam maandag. De 24-jari- ge T\irk werd weliswaar niet be trapt in de betreffende Ronde van Uirkije, maar een maand daar voor in de Ronde van Algerije. Bij hem is epo aangetroffen. Hangen de de contra-expertise is Sayar voorlopig geschorst. Het optreden van Sayar in zijn thuisronde zorg de voor een ongekende woede in het peloton. „Ik zou hem wel wil len slaan, zo boos ben ik", zei Mar cel Kittel. Volgens anderen was het optreden van Sayar het bewijs van het effect van epo. Froome in criterium van Etten-Leur Ronnie Buiks kon zijn geluk niet op. Op zijn vakantie adres kreeg de voorzitter van de Profronde van Et ten-Leur te horen dat Chris Froome zondag 11 augustus meedoet aan zijn evene ment. „Fantastisch toch? We halen voor het eerst de gele truidrager binnen." Froome start in Nederland verder alleen in de crite riums in Stiphout (23 juli) en in Surhuisterveen (30 juli). Rus wint weer eens op hoog niveau Arantxa Rus heeft voor het eerst in bijna een jaar weer eens een wedstrijd op WTA-niveau gewonnen. De 22-jarige Westlandse, afge zakt naar plek 262 op de we reldranglijst, boekte maan dag in Bad Gastein een knap pe zege op de als zevende ge plaatste Maria-Teresa Tor- ro-Flor uit Spanje: 7-5 5*7 6-4. Na bijna 2,5 uur tennis sen mocht Rus haar eerste overwinning van dit jaar op het hoogste niveau vieren. El Barouki komt naar Kustmarathon Hicham el Barouki zal in ok tober zijn titel verdedigen in de Kustmarathon. De in Tu rijn woonachtige Marok kaan heeft ook het parkoers record in handen. In de tien de editie die vorig jaar werd gehouden liep hij een tijd van 2 uur, 29 minuten en 56 seconden over de ruim 42 ki lometer tussen Burgh- Haamstede en Zoutelande. Ook Noureddine Athamna, winnaar in 2011, is waar schijnlijk van de partij. Vol stadion voor Mark van Bommel Mark van Bommel zwaait vrijdag in een vol PSV-sta- dion af als profvoetballer. Zijn speciale afscheidswed- strijd is volledig uitver kocht. In het feestelijke duel in Eindhoven komen vele grote namen uit de voetbal lerij in actie. Onder anderen Zlatan Ibrahimovic, Arjen Robben, Franck Ribéry, Tho mas Müller, Dirk Kuijt en Wesley Sneijder maken hun opwachting. 'Manchester United jaagt op Fabregas' Manchester United hoopt Robin van Persie weer met Cesc Fabregas te herenigen. De Engelse kampioen heeft volgens de BBC een bod van bijna dertig miljoen euro uit gebracht op de middenvel der van Barcelona. Fabregas vormde jarenlang een duo met Van Persie bij Arsenal. Fabregas zou wel oren heb ben naar een terugkeer naar de Premier League. KINGSTON - Op Twitter ging het maandag heel veel over 'De dag die je wist dat zou komen', oftewel het moment dat met name de Ja- maicaanse atleten door de spreek woordelijke dopingmand zouden vallen. De prestaties van met name Bolt, Blake, Powell en al die andere topatleten van het kleine eiland vie len steeds meer op. Jamaica telt slechts 2,7 miljoen inwoners, maar grossiert in medailles en titels. De belangrijkste krant van het eiland, The Cleaner, kopte maandagoch tend met 'Dag van de schaamte'. Marcel Kittel wil in de slotetappe van de Tour de France de kroon op zijn seizoen zetten. Hij gaat voor een vierde etappezege. foto Bas Czerwinski/ANP SILVERSTONE - De vrouwelijke auto coureur Susie Wolff gaat tijdens de Formule 1-test op Silverstone de strijd aan met de snelste mannen ter wereld. Wolff stapt vrijdag op het circuit van Silverstone in de bo lide van Williams. De dertigjarige Schotse is sinds april vorig jaar als testcoureur in dienst bij de Britse renstal. AVIGNON - Mustafa Sayar kreeg eind april niet voor niets de hoon van het wielerpeloton over zich heen toen hij bergop de Ronde van Turkije naar zich toe trok. ETTEN-LEUR BAD GASTEIN MIDDELBURG EINDHOVEN MANCHESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31