w a nuez ALPE D'HUEZ Nederland heeft een speciale band met Alpe d'Huez. Duizenden Nederlanders fietsen er elk jaar omhoog voor het goede doel. 1450 - 1860 - 3330 m ETE - HIVER ALT. 1801 m De laatste bocht is een bijzondere. Bocht o. Geen Armstrong, Pantani of Zoetemelk staat er op het bord bij de bocht, maar de naam van Bas Mulder. Een ge wone, jonge fietser uit Harder wijk. Vier keer kwam hij boven op Alpe d'Huez, maar gewonnen heeft hij er nooit. Zijn gevecht duurde geen drie weken, maar ve le jaren. Het werd een ongelijke strijd tegen een tegenstander waar niet van te winnen viel. Toch kreeg ook Mulder, net als al le etappewinnaars op Alpe d'Hu ez in de Tour de France, een bocht naar zich vernoemd. Met bijbehorend bord. Als eerbetoon voor de strijd die de talentvolle mountainbiker voerde tegen kan ker. Honderden, zo niet duizenden Nederlanders zullen komende donderdag in de buurt van bocht o staan. Het is de plek waar de achttiende etappe van de Tour de France er bijna op zit. Waar de renners nog één keer op de peda len zullen staan na 21 slopende haarspeldbochten voordat de Al penreus eindelijk is overwonnen. De berg ook waar elke Nederland se coureur al maandenlang van droomt om als eerste boven te ko men en die maandag tijdens de rustdag in de Tour onder bijna al le renners onderwerp van gesprek was. Ook in Nederland loopt de Tour koorts op. Caravans en campers met gele nummerplaten en zwar te letters trekken al dagenlang als een lang lint over de Franse auto wegen richting Grenoble. De doorgewinterde Hollandse wieler fan wil niets missen van wat de etappe der etappes moet worden. Een rit in honderd jaar Tourhisto rie die zijn weerga niet kent: twee keer Alpe d'Huez op in één etap pe, het moet een gekkenhuis wor den. Dat twee Nederlanders strij den om de prijzen maakt de ko- ninginnerit alleen maar mooier. Een week geleden liet Laurens ten Dam al weten dat hij een ho ge eindklassering zo wil inruilen voor een zege op Alpe d'Huez. „In Nederland kun je je als sporter op twee manieren onsterfelijk ma ken: door de rit naar Alpe d'Huez te winnen of als eerste over de streep te komen in de Elfsteden tocht. Nou, ik kan niet goed ge noeg schaatsen, dus moet het de Alp zijn, hè." Wat zou hij graag in de voetspo ren treden van Kuiper, Zoete- de weg zitten een aantal gevaarlij ke putten, blijkt uit inspectie. „De weg naar beneden is crimineel", vindt Martin. „De Tourorganisatie speelt met onze levens." De fiet sers die meededen aan Alpe d'Hu- Zes bevestigen dat. Een aantal van hen ging tijdens het fietsevene- ment hard onderuit op de smalle, hobbelige weg zonder vangrails. Het honderden meters diepe ra vijn ligt als een aasgier op de loer om de renners bij de kladden te pakken. En dan wordt er donderdag ook nog eens noodweer voorspeld door de Franse weerstations. Een spekgladde weg ligt in 't ver schiet. Ondanks de kritiek uit het pelo ton blijft de tweede beklimming gewoon gehandhaafd. Het zal ga rant staan voor spektakel, ver wacht de Tourorganisatie. Wat zou Bas Mulder don derdag dat spektakel graag hebben meege maakt en de Nederlanders naar de finish hebben willen schreeu wen. Of er misschien wel zelf tus sen hebben willen fietsen. In 2004 werd hij zelf nog zevende op het NK voor junioren. Maar voor Bas Mulder komt de konin- ginnerit in de Tour de France te laat. In 2010 stierf hij op 24-jarige leeftijd aan lymfeklierkanker. De burgemeester van Alpe d'Huez be loofde in 2011 dat het herdenkings bord voor Mulder voor eeuwig op de flanken zal blijven staan. Zijn naam zal onlosmakelijk verbon den blijven met Alpe d'Huez. Dankzij bocht 0. melk, Winnen, Theunisse en Rooks. Het geldt waarschijnlijk voor het hele peloton, dat donder dag behoorlijk uitgemergeld aan de tocht naar de top van de 'Ne derlandse berg' zal beginnen. De massale belangstelling vanuit Nederland voor de berg doet denken aan pre cies zes weken geleden. Begin juni legden eveneens honderden auto's het 1200 kilometer lange traject af naar de beroemdste berg van Frankrijk. Zo'n dertigduizend Nederlanders kleurden de Alp toen al even oranje tijdens Alpe d'HuZes, een wielerevenement waarbij geld wordt ingezameld voor KWF Kankerbestrijding. Ho tels en appartementen zaten een week lang stampvol, er was geen slaapplaats meer te krijgen in de wijde omtrek van het skioord en dat in een periode dat de pistes er als een groen biljartlaken bij la gen. Geen hoogseizoen dus. Zelfs aan de grote Franse kranten ging de mythische status die de berg heeft onder Nederlanders niet voorbij. Want niet alleen voor de renners in de Tour de France is Al pe d'Huez het summum, zo'n beetje elke Nederlandse sportlief hebber heeft de berg in de armen gesloten. Op 5 en 6 juni fietsten liefst acht duizend Nederlanders er voor het goede doel omhoog in een rit waar tijd en klassering niet tel den. Saamhorigheid en herden ken, daar draaide het om. Op de bijna veertien kilometer lange klim brandden twee dagen lang honderden kaarsjes in stilte voor de mensen die er niet bij konden zijn. In elke bocht hingen foto's van Nederlanders die de kanker niet konden overwinnen en op bijna elke meter asfalt stond de naam van een dierbare gekalkt, die soms wel zes keer op één dag naar boven fietste. De kaarsjes zijn inmiddels gedoofd, de indruk wekkende teksten weggespoeld. Vervangen door aanmoedigingen voor Hoogerland, Mollema en al die andere Nederlanders die don derdag de monsterrit rijden. Niet alleen de tocht omhoog is he roïsch, de afdaling na de eerste be klimming zal dat ook zijn. Het is er één voor waaghalzen en stuur manskunstenaars. Voor het type Sagan. De Duitse tijdritkoning To ny Martin vindt het maar niks. In DINSDAG 16 JULI 2013 2007, 2008. 2000 2010 BAS MULDER (PAYS-BAS) Bocht 0 neemt speciale plek in Duizenden Nederlandse wielrenners reden in juni de Alpe d'Huez op voor het goede doel. Nederland en de Franse Alpencol hebben al jarenlang een bijzondere band. foto Maurice Steketee door Maurice Steketee Bocht 0. De enige bocht op Alpe d'Huez die niet naar een ritwin naar in de Tour de France is ge noemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30