Plek in top tien geen garantie succes c c u SPORT 29 Ook mensen R Y P T inde iwf7 0 R E U R Na de rit over de Mont Ven- toux is het Novotel in Avig- non-Sud de tijdelijke pleister plaats van drie wielerploegen. De renners van het Spaanse Euskaltel, Saxo Bank en Europ- car wandelen kriskras door de gangen. Terwijl de Basken van Euskaltel lui achterover han gen in de lounge, verzamelen de Saxo Bank-boys buiten bij het zwembad. De voltallige ploeg zit bij elkaar in een kring en laat warme chocolademelk, thee, koffie en twee bier aan rukken. Er worden grapjes ge maakt in het Italiaans, Spaans en Engels. Alberto Contador laat zich niet onbetuigd. Als de naam van Vacansoleil-renner Lagutin wordt verbasterd tot la- goestine, wordt er onbesmuikt gelachen. Als de observator in mij heeft geconcludeerd dat de teamgeest bij Saxo Bank in or de is, stuit ik bij de lift op Tho mas Voeckler. De Fransman, niet geliefd in het peloton, zit in de kinderhoek op z'n knieën te spelen met zijn twee kinde ren die op bezoek zijn in de Tour. Thomas gooit met dobbel stenen en helpt bij het inkleu ren. Ik kijk er vertederd naar en bedenk dat Tourrenners ook maar mensen zijn. Jurgen Van den Broeck en lanez Brajkovic, vorig jaar respectieve lijk vierde en negende, verdwe nen vanwege valpartijen dit keer al vroeg van het toneel. Voor Te- jay van Garderen, Haimar Zu- beldia, Cadel Evans, Pierre Ro land en Thibaut Pinot geldt dat ze hun toptienniveau van 2012 om uiteenlopende redenen niet bena deren. „Je kunt de Tour met geen enkele andere wedstrijd vergelij ken", zegt voormalige winnaar van het bergklassement Steven Rooks. „Je hoeft maar een slechte dag te hebben of materiaalpech op een verkeerd moment en je krijgt de rekening gepresenteerd. Kijk naar wat Alejandro Valverde vorig week is overkomen. Had hij niet lek gereden in de waaieretap pe, dan deed hij nu nog mee voor het podium." Pech is niet de enige factor die een hoog klassement om zeep kan helpen. Zowel fysiek als men taal vergt de Tour het uiterste van een renner. Rooks erkent dat weinig renners drie weken lang op hoog niveau kunnen presteren. Het gevolg is dat er wat betreft het algemeen klassement nauwelijks sprake is van continuïteit. In 2011, amper twee jaar geleden, prijkten in de top tien nog de namen van Ivan Basso, Damiano Cunego, Tom Da- nielson, Samuel Sanchez, Thomas Voeckler en de broers Frank en Andy Schleck. Alleen Voeckler en Andy Schleck zijn er nu ook bijmaar spelen in het klassement geen rol van bete kenis. Denis Menchov (derde in 2010), Robert Gesink, Ryder Hesjedal, Chris Horner, Christoph le Me- vel, Andreas Klöden en Christian Van de Velde haalden allemaal een keer de top tien in de voor bije vijf jaar, maar konden die prestatie nooit evenaren. Ook de Nederlandse euforie over de mo gelijke toptienklasseringen van Bauke Mollema en Laurens ten Dam kan volgend jaar volledig zijn weggeëbd. „Het is ontzettend moeilijk om in de Tour te preste ren. Dat was in mijn tijd niet an ders. Christopher Froome doet het nu voor het tweede opeenvol gende jaar, maar dat is geen enke le garantie voor de toekomst. Zijn ploegmaat Bradley Wiggins reed vorig jaar computergestuurd naar het geel, maar hij heeft nu ook een seizoen vol sores", aldus Rooks. Op basis van de vijf laatste edties (de huidige meegerekend) is het aantal vaste waarden op één hand te tellen. Enkel Alberto Contador, Andy Schleck en Roman Kreuzi- ger haalden drie keer de top tien. Dat de rest met minder genoegen moet nemen, is inherent aan de offers die een Tourtopper moet brengen, meent Rooks. „Klasse mentsrenners en hun vaste hel pers stemmen hun hele seizoen af op de Tour. Maandenlang wer ken ze toe naar een enkel doel. Dat maakt hen fragiel. Er mag niet veel misgaan." pzc. Xfc* 15. Heeft stalen botten TOUR DE FRANCE 16e etappe Macuègne1068m Montagne de Bluye 590m Chateauneuf- de-Chabre 52 7m Manse 1268m Romaine door Patrick Delait door Patrick Delait VAISON-LA-ROMAINE - Met nog een zware week in de Alpen voor de boeg is de huidige top tien van de Tour bijna compleet anders dan die van vorig jaar. De enige constante factor is geletruidrager Chris Froome. De Brit eindigde in 2012 in Parijs als tweede achter zijn ploegmaat Bradley Wiggins. Laatst genoemde opteerde dit seizoen voor de Giro. Ook Vincenzo Nibali, de nummer drie van 2012, liet de Tour dit keer links liggen. Achter elke cryptische omschrijving schuilt de achternaam van een renner in combinatie met de naam van zijn ploeg. De oplossing volgende "A p Oplossing maandag 15 juli: Draait zelfverzekerd Dumoulin AC2R Moulin is molen en AG2R een verzekeringsmaatschappij. DINSDAG 16 JULI 2013 Chris Froome heeft het helemaal gehad met journalisten die alleen maar vragen stellen over doping. De drager van de gele trui zegt helemaal 'schoon' te zijn. foto Nicolas Bouvy/EPA 16 juli - 168km 20km FRANKRIJK Veyne 12 3 km Serres Vaison-la- 104km Gap 168km Chateau neuf-de- Chabre 84km Montbrun-les-Bains 38km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29