I I I I; Gezocht: iemand die mij 't kofschip kan uitleggen m/v Manier 2 Manier 3 a- GEZOND 13 Oranje Fonds Brengt ons bij elkaar We hebben veel vrijwilligers nodig. Kijk op ikwordmaatje.nl i hoeven houden. Dat wil je natuurlijk, als je bent toegetreden tot de stal van bazige Hay- lie. Want na 28 dagen Metabolisme Dieet ben je haar 'kampioen' en heb je bewezen: 'Ook jij kunt een renpaard zijn'. Afvallen én jong blijven Gek genoeg begon De Voedselzandloper niet als dieetboek, maar als een zoektocht naar welke voedingsmiddelen veroudering te gengaan. Veel ziekten zoals dementie, botontkalking, hartkwalen, kanker of diabe tes - maar ook rimpels - zijn volgens Ver- burgh tegen te gaan met gezond eten. En wie gezond eet, valt vanzelf af, zegt hij. Maar dat wisten we al, dus zijn betogen dat groente en fruit gezond zijn, verrassen niet echt. Wel verrassend is dat hij niet alleen suiker, fastfood en friet in de ban doet als zijnde ongezond, maar ook melkproducten (behalve kaas), graanproducten (brood, pas ta) en aardappelen. Om nog maar te zwij gen natuurlijk van fastfood, frisdrank en ge frituurd eten. Verburgh spitte jaren van we tenschappelijk onderzoek door om zijn ver haal te onderbouwen en legt op boeiende wijze uit welke effecten voeding op hart en vaten, de hersenen en diverse ziekten heeft. Zo leren we waarom de populaire omega-3 vetten gezond zijn, maar dat olijfo lie nog meer goede eigenschappen heeft. En dat elke dag een handje walnoten de kans op een hartaanval met de helft ver mindert. Verrassend is ook zijn pleidooi voor kruiden zoals peterselie, kurkuma en vele soortgenoten, die onder meer de ziek te van Alzheimer zouden remmen. En hij gelooft heilig in het ontstekingsremmende effect van gember(thee). Elke ziekte begint immers met een ontsteking ergens in het lichaam. Net als het programma Labyrinth (januari 2013), wijst ook Verburgh op een onderzoek bij muizen waaruit blijkt dat on geveer een kwart minder eten zorgt dat je gezond ouder wordt. Wel jammer dat veel onderzoeken alleen conclusies voor mui zen en andere proefdieren trekken en nog niet voor mensen. Toch is De Voedselzandloper boeiende lec tuur, zelfs al zijn lang niet alle beweringen onomstreden of voor een leek goed te con troleren. Beweringen zoals 'cholesterol speelt geen belangrijke rol bij hart- en vaat ziekten' en 'antioxidanten zijn minder ge zond dan we denken', maakten Verburgh niet populair bij medici in België en Neder land. Maar als lezer is het een prettige ge dachte dat je met een handje walnoten de helft minder kans op een hartaanval hebt. En dat pure chocolade de kans op kanker negen maal vermindert en de kans op dia betes vier maal. Voeg daarbij dat we met wekelijks drie vruchtensappen drinken 76 procent minder kans op alzheimer hebben, en het lijkt erop dat je alles bij elkaar opge teld 100 procent gezond zult blijven en 120 zult worden. Maar, willen we zo lang zon der volkorenbrood en koffie verkeerd? Alle kleine beetjes helpen Gewicht verliezen kan iedereen, maar ge wicht eraf houden, dat is de uitdaging vol gens de Belgische arts Luc Evenepoel. Hij weet zeker dat je met een dieet drastisch af kunt vallen, maar dat houd je niet je hele leven vol. Zodra je stopt, komt 95 procent van de mensen weer aan. Hoe hoor je bij de 5 procent bij wie dit niet zo is? Naar het juiste gewicht groei je toe en dat gaat via de weg der geleidelijkheid. Je bent niet in één keer dikker geworden, dat is een proces van jaren. Door elke dag 100 tot 300 calorieën extja te nemen (dat ene koek je, die lekkere bonbon) heb je dat extra ge wicht langzaam opgebouwd. Dus mag je er ook de tijd voor nemen langzaam weer wat af te vallen. Geraffineerde koolhydraten, frisdrank, alcohol, rood vlees, friet, chips en zoetigheid vervang je langzaam door ge zondere kost. Vooral fruit en groenten zijn belangrijk: die zijn voor je lichaam wat mo torolie is voor een auto. Cruciaal om te slagen, is 'Ken u zelve'. Waarom eet je zoals je eet? Hou een eetdag- boek bij waardoor je je eetpatroon leert kennen. Een andere voorwaarde is geduld. Je zult niet gelijk een spectaculair resultaat te zien krijgen. Evenepoel behandelt twintig onderwerpen op een uitgebreide manier, maar ook in slagzinnen die je in je hoofd kunt prenten als leefregels. 'Als je gaat sporten of fitnes sen, hoed je er dan voor dat na afloop te compenseren door meer te eten'. 'Kijk niet naar anderen, eet alles wat bij jou past'. 'Eet elke dag minstens vijf porties verse groenten en fruit.' In het uitgebreide hoofdstuk kun je nale zen hoe deze dokter erbij komt te zeggen wat hij zegt. Zijn motto is duidelijk: alle klein beetjes helpen, hou vol en neem de tijd. G voor sociale initiatieven DINSDAG 16 JULI 2013 In ziekenhuis zelf parkinsonmedicijnen beheren Mensen met de ziekte van Parkinson die voor behandeling (van een ande re aandoening) in een ziekenhuis worden opgenomen, doen er ver standig aan hun parkinsonmedicij nen zelf te beheren. Dat verkleint de kans op medicatiefouten en daaruit volgende verslechtering van hun mo toriek. Dit concluderen Nederlandse onderzoekers uit gegevens over 46 ziekenhuisopnames van parkin- sonpatiënten. Verslechtering van de motoriek na ziekenhuisopname komt bij parkinsonpatiënten veel voor. http://bit.ly/195008M Geurstoffen verraden aanwezigheid huidkanker Door de geurstoffen die vrijkomen uit de huid.nauwkeurig te onderzoe ken, kan gezonde huid worden on derscheiden van melanoom: de ge vaarlijkste vorm van huidkanker. Dit melden Amerikaanse onderzoekers op grond van proeven met gekweek te huidcellen. Zij konden een uniek geurprofiel opstellen voor mela noom. Dit is in de toekomst moge lijk te gebruiken om snel en eenvou dig na te gaan of iemand huidkanker heeft. Mogelijk zijn er ook voor ande re aandoeningen specifieke geurpro- fielen op te stellen. http://bit.ly/11 pmfR Af en toe een drankje in zwangerschap kan best Je hoeft de negen maanden van je zwangerschap niet per se als geheel onthouder door te brengen. Af en toe een drankje (maximaal 1 per dag) heeft geen nadelige gevolgen voor de ontwikkeling van de baby, concluderen Britse onderzoekers uit de gegevens van 14.000 zwangeren en hun baby's. De Britten gebruikten het evenwichtsgevoel van de kinde ren op 10-jarige leeftijd als maat voor de neurologische ontwikkeling van de baby in de baarmoeder. http://bit.ly/142TAQW Aspirine vertraagt ontstaan DNA-schade Aspirine verkleint de kans op sommi ge vormen van kanker. Dat komt, melden Amerikaanse onderzoekers, doordat aspirine het tempo waarop zich fouten in het DNA van cellen opstapelen met een factor 10 ver traagt. Hoe meer fouten in het DNA, des te groter is de kans dat de cel ontspoort en een kanker cel wordt. Mogelijk heeft het ontste- kingsonderdrukkende effect van aspi- Het gebruik van de telefoon leidt onoplettendheid, foto Thinkstock rine tot gevolg dat het DNA minder blootstaat aan moleculen die veran deringen in het DNA in de hand wer ken. http://bit.ly/195dsK7 Stijging van aantal gewonde, bellende voetgangers Het gebruik van het mobieltje en de smartphone eist zijn tol onder voet gangers. Het aantal voetgangers dat bellend, mailend of internettend ge wond raakt en zo op de spoedeisen de hulp van ziekenhuizen belandt, stijgt jaarlijks. Dat melden Ameri kaanse onderzoekers. Het totaal aan tal voetgangers dat op de spoedei sende hulp terechtkomt, neemt ech ter af. Het gebruik van de telefoon leidt tot ongeconcentreerdheid en onoplettendheid en daardoor tot val partijen en aanrijdingen. http://bit.ly/XZPhCv valreep bikiniproof Haylie Pomroy - Het Metabolisme Dieet, slank in 28 dagen. 19,95 euro, Standaard Uitgeverij. door Froukje Wattel Kris Verburgh- De Voedselzandloper. Over afvallen en langer jong blijven. 17,95 euro, Bert Bakker. door Moniek Hiisken Dr. Luc. Evenepoel - Levensslank, 174 keuzes om een leven lang slank te blijven. 22,50 euro, Davidsfonds. reageren? gezondheid@depersdienst.nl (gratis advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13