ove even Weer gelukkig zijnmetzonderje kind I 1 I I I Manier 1 12 GEZOND Janice Deul Hoe geven men- sen een positieve draai aan een ziekte of aan dood? Lizzy de Wilde 1963) heeft een blog voor ouders van een overleden kind. Justin (4) lag op de bank met gesloten ogen. Ik nam een fo to van hem en dacht: dit is de laatste keer dat ik dit doe. De volgende dag overleed hij. Hij was niet helemaal lekker en heeft waarschijnlijk op een kritiek moment een astma-aanval gehad, die geleid heeft tot een hartstil stand. We waren te laat geweest, volgens de waarnemend huisarts. Bij het verdriet kwam dus ook schuldgevoel. De eerste tijd na zijn dood was een hel, maar na een jaar of vier kon ik rationeler denken. Ik had behoefte aan licht en lucht. Ook al had ik door de reacties van anderen soms het ge voel dat ik nooit meer gelukkig mocht zijn. Ik was immers mijn kind kwijt? Hoe kon ik 'gewoon' doorgaan met leven? Maar ik wil de niet verder met dit loodzware verdriet. Dus besloot ik er weer wat van te maken. Inmiddels ben ik gewend aan een bestaan zon der lustin. Ook al is de onbevan genheid weg en ben ik me nu be wust van de eindigheid der din gen. Maar meer nog realiseer ik me dat leven veranderen is. We moeten constant meebewegen. Dat vereist flexibiliteit. Het klinkt rationeel, maar verdriet belem mert je in je vrijheid. Zo vermeed ik verjaardagen waar leeftijdsge nootjes van Justin zouden kun- nen zijn. Nu ga ik de confronta ties niet meer uit de weg. Ook al zit ik dan soms opeens met tra nen. Kort na het overlijden van Justin ben ik alles wat ik dacht en voelde op gaan schrijven. Een be vriend literair agent vond dat ik daar een boek van moest maken. Dat leek me mooi. Ook als monu mentje voor Justin. Omdat ik niet alleen mijn eigen verhaal wilde vertellen, heb ik ook andere ouders geïnterviewd over hun overleden kind. Het boek is er nog niet, maar in 2010 ben ik met 'Dag Justin' gestart. Een blog met dagboek en interviewfragmenten, maar ook met tips voor troostboe ken en -muziek. De reacties zijn hartverwarmend. Om ouders met elkaar in contact te brengen, ben ik daarnaast begonnen met met- zonderjou. Misschien een vreem de term, maar helemaal waar. Je bent immers niet meer mét je kind, maar ook nooit meer zón der. Ik geef workshops waarbij we gezamenlijk iets fröbelen. Je zit zo in je hoofd, dat het fijn is met je handen bezig te zijn. Het praten gaat dan vanzelf. Wel een manier om in beweging te blijven. Ik wil laten zien dat je weer gelukkig kunt zijn 'metzonder' je kind. Zelf ben ik daarvan het bewijs." Het is zomer en op het strand moeten we - oeps - in bikini. Misschien is er nog iets te doen aan die overtollige kilo's en anders wordt het na de vakantie. Maar hoe? Er zijn meerdere wegen naar Rome. Drie manieren op een rijtje. De stal van Haylie Ja, ze weet het, schrijft ze zelf op bladzijde t8i, ze is irritant. Haylie Pomroy, auteur van Het Metabolisme Dieet, is landbouwwe tenschapper, dierenarts en gespecialiseerd in de voorbereiding van renpaarden voor belangrijke races. Nu is ze voedingsdeskun dige voor 'celebs' als Jennifer Lopez en Cher en werpt ze zich op als 'lichaamsfluis- teraar' met een dieetmethode waarbij je stofwisseling wordt aangewakkerd en je in 4 weken tijd 9 kilo moet kunnen verliezen. Ze commandeert en ramt pagina na pagina haar boodschap erdoor. 'En ik doe dit niet voor mijn plezier'. Drie fases per week, drie totale eetomsla- gen. Voedingslijsten en maaltijdkaarten. Van koolhydraten naar eiwitten naar gezon de vetten. Twee dagen havermout en qui- noa en fruit. Twee dagen vlees of vis dan wel vegetarisch/veganistische alternatie ven. Dan drie dagen avocado's, noten en za den. Geen koffie, totaalverbod op alcohol. Je mist op weekbasis geen voedingsstoffen, maar zonder calorieën tellen gaat je lichaam aan het verbranden. Inderdaad vliegen in de testfase de kilo's er af als lever, bijnieren, schildklier en hypofy se door de wisselende voedselcombi's aan het werk worden gezet. Het is géén crash- dieet, bezweert ze, voedsel is een vriend en geen vijand. Maar dan moet het wel 'echt' voedsel zijn vol voedingsstoffen en vezels. En met haar leefregels zou je na die vier weken het vuurtje alleen maar brandend C www.lizjustblog.blogspot.com, www.metzonderjou.nl Op de door Marjolijn de Cocq illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12