Een jaar na de aan slag op het monu mentale gemeente huis staat het eens zo keurige imago van Waalre onder druk. 66 Waalre heeft door de gebeurtenissen van het afgelopen jaar haar standing verloren 10 VERDIEPING IMAGO WAALRE Gepensioneerd makelaar Robert Musch verstaat zijn vak nog steeds. „Waalre is nergens mee te vergelijken", zegt hij vol bravoure. „Het is een wooneiland, omringd door groen. En dan profiteren we ook nog eens op een gênante wijze van de voorzie ningen in Eindhoven." De 16.000 inwoners van Waalre en kerk dorp Aalst resideren volgens een gemeente lijke campagne in Groenfontein Waalre. De gemeenschap kent de hoogste Ja guar-dichtheid in het zuiden, tophoreca (de Treeswijkhoeve telt twee sterren) en de duurste huizen in de provincie. In Else vier komt Waalre al jaren als beste Brabant se woongemeente uit de bus. Bekende Nederlanders bij de vleet. Meester vervalser Geert-Jan Jansen, cabaretier Rem- co Vrijdag en bandoneonspeler Carel Kraayenhof zijn er opgegroeid. Pieter van den Hoogenband, Paul Haarhuis en enkele industriëlen bevolken, of bevolkten, de ka pitale villa's van Goois formaat. Top-kok Dick Middelweerd van de Treeswijkhoeve: „Als ik door Waalre rijd, denk ik: wat ben ik toch een bofkont." In het Wassenaar van het zuiden is het le ven mooi. Baron Henri de Wijkerslooth de Weerdesteijn zwaait de scepter over de ambtelijke organisatie. Zijn WD domi neert de politiek al jaren. Onlangs heeft de baron echter zijn vertrek aangekondigd. Hij is na tien jaar toe aan een 'nieuwe uitdaging'. Of is hij de tram melant van het afgelopen jaar zat? Hij regeerde lange tijd in een overzichtelijk tijdsgewricht; totdat een jaar geleden ook de realiteit van de 'grote boze buitenwe reld' doordringt. Onverlaten plegen een aanslag op het monumentale gemeente huis. De rook is amper opgetrokken als on der meer politiek gestuntel, een aanslag op een omstreden jurist en vastgoed investeer der, én een lijk in een kofferbak voor lande lijke aandacht zorgen. Dat is schrikken voor de dorpelingen. Met enig leedvermaak keken ze in het verleden naar grote buur Eindhoven, die al jaren hoog scoort in criminaliteitsstatistieken. Maar die hoon en spot maken snel plaats voor onbegrip en toch ook een beetje schaamte. Als er al reuring is, gaat het nor maal over meer wereldse dingen: het grote aantal kapperszaken in kerkdorp Aalst, de hoogte van de gemeentelijke belastingen en het niveau van de plaatselijke politiek. Ron Schutte (die in de jaren zestig als Ron nie en de Ronnies de hitlijsten bestormde met Allemaal Beestjes„Het gemeentebe stuur is ronduit amateuristisch. Geen won der dat de coalitie recent is gevallen." Of, zoals de voxpopuli het formuleert: „Bra bantse nachten zijn lang, maar een raads vergadering in Waalre is nóg langer..." Dat vergaderen kan sinds 18 juli vorig jaar in elk geval niet meer in de vertrouwde om geving van het gemeentehuis. In die nacht gaat het gemeentehuis in vlammen op. On bekenden parkeren twee gestolen auto's in de gevel van het monument. Burgemeester baron De Wijkerslooth: „Het is een aanslag op de rechtsorde, op de democratie." De politie toont zich opmerkelijk daad krachtig en formeert een flink bijstands team. Al snel wordt met het boze vingertje naar het kamp in Waalre-dorp gewezen. De bewoners liggen met de gemeente over hoop over enkele loodsen. Woordvoerder Meine van der Vaart van de Vereniging van Sinti, Roma en Woonwagenbewoners in Nederland: „Het is vreselijk, die brand. Wij hebben er ons direct van gedistantieerd." „De aanslag zorgt voor grote opschudding in het dorp", constateert garagist Ko Lelie veld - gespecialiseerd in onderhoud van be tere Britse motors als Jaguar, RangeRover en MG. Top-kok Middelweerd kan het eerst niet geloven. „Hoe is het toch moge lijk?", zegt hij. „Wie doet zoiets? Het zijn Amerikaanse toestanden." Het politieonderzoek levert na een lange periode van stilte enkele aanhoudingen op. Maar uiteindelijk worden de verdachten wegens onvoldoende bewijs vrijgelaten. Van der Vaart: „Wij hopen dat de daders alsnog worden gepakt. En dan zal blijken dat het kampje in Waalre niets met de aan slag heeft te maken." Waalre lijkt ondertussen in de hoek te zit ten waar de klappen vallen. De rook is am per opgetrokken, of de omstreden advocaat en vastgoedinvesteerder Marcel Senders wordt van dichtbij beschoten nabij zijn riante villa in de bossen. Wonder boven wonder loopt de gefortuneerde jurist, wiens handel en wandel wordt onderzocht door zowel de Fiod als de deken van de Or de van Advocaten, maar een enkele schram op. Kort daarop breekt brand uit in Sen ders' praktijk in Waalre-Dorp. Reden voor de politie om hem te beveiligen. Afgelopen mei is het weer raak. Wande laars treffen nabij golfbaan de Eindhoven- sche Golf (in Waalre) een auto aan. In de kofferbak liggen, zo wijst forensisch onder zoek uit, de (verminkte) resten van een 29-jarige Eindhovenaar. Chef Middel weerd, wiens restaurant nabij ligt: „Dit is ronduit slecht voor het imago van de ge meente." Carel Kraayenhof, die nog regel matig bij zijn moeder in Aalst komt, rept over een 'bizarre reeks gebeurtenissen'. Op sociale media doen de recente verwik kelingen Waalre geen goed. Afgelopen maand was het zogeheten sentiment over wegend negatief, blijkt uit een scan van on- linedienst Coosto. Burgemeester baron De Wijkerslooth: „Waalrenaren zijn reëel, heb ik het afgelo pen jaar geconstateerd. Vergeet niet dat in beide kernen volop wordt gebouwd. Men sen willen hier graag wonen. We hebben hier niet alleen een polo-toernooi, maar we halen met de Classic Car Rally ook veel geld voor goede doelen op." Volgens imagodeskundige Adriaan Oomen van bureau Addfocus, uit buurdorp Val- kenswaard, heeft Waalre desondanks 'haar standing verloren'. „Het was een braaf en groen dorp. De jachtige tijd leek er geen vat op te hebben", concludeert Oomen. „Maar dat beeld lijkt niet meer te kloppen. Ondanks het polo-toernooi is het dorp echt haar chique imago kwijtgeraakt." Voor het gemeentebestuur heeft Oomen een gratis advies. „Ik zou niets doen om het imago op te vijzelen. Voorlopig althans, want de negatieve berichtgeving is nog niet achter de rug. En als het weer rustig is, kijk dan of het wel nodig is er een campag ne aan te wijden. En ach", relativeert hij. „Uiteindelijk blijft het er heerlijk wonen." foto's ANP beeldbewerking DPd Reuring in Wassenaar van zuiden door Hub Dohmen A. Oomen, imagodeskundige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10