'Wij zijn evengoed dé Zeevaartschool' 17 Willibrordkapel viert tachtigjarig bestaan II II 11 11 11 _lfc_ 24 WALCHEREN COMAZUIPEN Alcoholpoli in Goes vangt jaarlijks dertig jongeren op nadat ze bewusteloos raken van drank. ADRZ houdt bijeenkomst over depressie Deze boodschap hoopt Scalda, voorheen ROC Zeeland, voor eens en voor altijd over te breng en middels posters en een fors spandoek aan het schoolgebouw aan de boulevard in Vlissingen. „In de beeldvorming merken we vaak dat niet duidelijk is dat de Zeevaartschool zowel mbo als hbo behelst", zegt directeur Hen- rik Stevens van het middelbare be roepsonderwijs. „Maar als het gaat over dé Zeevaartschool, dan zijn wij dat evengoed." Het hbo maritiem onderwijs in Vlissingen telt 210 studenten. Het mbo bijna het drievoudige, bena drukt Stevens. „Onze opleiding heeft het niveau dat binnen de in ternationale scheepvaart gevraagd wordt en daarmee doen wij abso1 luut niet onder voor het hbo." Er is bovendien geen haar op Ste vens' hoofd die eraan denkt de boulevard te Verlaten. „In de hele wereld zijn maar twee plekken waar schepen zo dicht langs de kust varen: Vlissingen en Monte video. Wij leren onze studenten hoe ze een schip moeten bestu- NIEUW! SPEELZOD ren en het lesmateriaal komt hier gewoon voorbij drijven. Dat is nu precies wat de Zeevaartschool zo uniek maakt. Dat ervaren wij, maar zeker ook onze studenten. En onze dertig docenten. Die von den het ook tijd dat wij zeggen: wij staan voor onze toko, wij gaan gewoon door aan de boulevard. Vandaar die actie." Toch snapt Stevens de overwegin gen van de HZ om het gebouw aan de boulevard te verkopen en, in elk geval tijdelijk, te verhuizen naar de Edisonweg. „Maar alle hoop is erop gericht dat ze terug keren aan de boulevard, en daar heb ik zelf ook alle vertrouwen in. Ik denk dat de HZ heel goed be seft hoe belangrijk het maritiem onderwijs voor Zeeland is en hoe belangrijk de onderwijslocatie aan de boulevard." Ook voor het mbo is het van be lang dat het hbo terugkeert. „De Zeevaartschool zijn we samen. We werken dan ook samen. We maken samen gebruik van de scheepsmotor, de gesimuleerde machinekamer, we wisselen do centen uit. Het is goed om die sa menwerking steeds verder te ver sterken. Aan de boulevard. Dat spreekt voor zich." GOES - Het aantal jongeren dat met een alcoholvergiftiging in het ziekenhuis wordt opgenomen is in Zeeland ongeveer gelijk aan het landelijk niveau. Bij de alco holpoli van het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis zijn vorig jaar der tig jongeren opgenomen. Dit jaar zeventien. Het gaat niet alleen om Zeeuwse jongeren, maar ook om vakantie gangers. Wie buiten westen raakt na alcoholgebruik en jonger is dan achttien, wordt een nacht op genomen in het ziekenhuis. Daar na worden de jongeren doorver wezen naar de alcoholpoli. Na on derzoek en een aantal gesprekken zijn er vier opties: een cursus bij hulpverleningsinstantie Indigo, thuishulp waarbij ook de ouders betrokken worden, een neuropsy- chologisch onderzoek of niets: er- wordt dan geen vervolgbehande- ling gegeven. De alcoholpoli is officieel vorig na jaar van start gegaan, in navolging van het Reinier de Graafzieken- huis in Delft. Daar behandelt kin derarts Nico van der Lely al een aantal jaar kinderen die door over matig drankgebruik in het zieken huis belanden. In Nederland zijn inmiddels zeven ziekenhuizen met een vergelijkbaar programma als dat in Delft. Bij de poli worden evenveel meis jes als jongens behandeld. „En de kinderen komen uit alle milieus", zegt orthopedagoog Aafke van der Hoop van het Admiraal de Ruyterziekenhuis. „De jongste die we hier hebben gehad was twaalf. Tot nu toe hebben we geen jongeren op herhaling ge had, maar als dat wel gebeurt, volgt automatisch een melding bij het meldpunt kindermishande ling." Het gaat niet altijd om jon- geren die regelmatig drinken, ver telt Van der Hoop. Sommige kin deren gaan één keer over hun grens. Dat er veel aandacht is voor jonge ren en alcohol komt omdat drank schadelijk is voor jonge hersenen. „Eén keer een alcoholvergiftiging heeft al invloed op de hersencel len. Die verdwijnen en die komen niet meer terug. Dat heeft gevol gen voor je geheugen en voor je concentratievermogen." Jongeren kunnen veel minder Het koor van de Petrus- en Pau- luskerk uit Middelburg luistert de dienst op. Voorganger is pastoor Damen uit Roosendaal. De dienst begint om 10.00 uur. De geschiedenis van de Sint Willi brordkapel is onlosmakelijk ver bonden met de opkomst van Domburg als badplaats aan het einde van de negentiende eeuw. Voor de katholieke, veelal buiten landse zomergasten was de paro chiekerk in Middelburg wat ver en daarom werd in Domburg een kerkje gebouwd. Eerst een houten gebouwtje, later een stenen ge bouw aan de Badhuisweg. Het kerkje werd gewijd aan Sint Willi- brord, de monnik-missionaris uit Ierland, die waarschijnlijk bij Domburg landde. Zij beeld staat in de voorgevel, boven de ingang. Architect Jacques van Velzen ont wierp de Sint Willibordkapel die in 1933 werd ingewijd. De feestelijke viering is het begin van de reeks zondagse eucharistie vieringen die tot en met 25 augus tus in de plaats komen van de mis sen die buiten het zomerseizoen op zaterdagavond zijn. dan volwassenen inschatten hoe veel ze kunnen drinken, vertelt Van der Hoop. Dat komt omdat pubers eerder geneigd zijn om grenzen te overschrijden dan vol wassenen, maar ook omdat hun brein niet in staat is om te voelen of ze dronken zijn. „Volwassenen merken dat ze wankel gaan lopen, jongeren zijn aan het drinken en gaan in één keer out." Van der Hoop adviseert ouders om kinderen tot hun achttiende jaar te verbieden te drinken. „Veel ouders denken: wij leren onze kinderen thuis wel drinken, door ze af en toe een glaasje te geven, maar dat is helemaal niet handig. Als je ze op hun veertiende een drankje geeft, denken ze buitens huis: thuis mag het ook. Er is dan een hobbel genomen. Het wordt makkelijker om te drinken." „Uit onderzoek is gebleken dat kinderen toch veel waarde hech ten aan wat hun ouders zeggen. Hoe consequenter je als ouder bent, hoe beter het is. Wat helpt, is dat ouders toezicht houden: waar zijn de kinderen, met wie, hoe laat zijn ze thuis... En ze moe ten het goede voorbeeld geven." DRANK EN JONGEREN VLISSINGEN - In het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Vlissingen vindt dinsdag 16 juli een themabij eenkomst plaats over depressie. Om 19.15 uur begint S. Dogan, psy chiater en epidemioloog B bij het ADRZ op de psychiatrische dagbe handeling in Vlissingen, met een inleiding over depressie. Daarna vertelt een ervaringsdeskundige over haar ervaringen met een de pressie. Er is ruimte voor discussie in de zaal. Mensen die iets over hun ei gen ervaring willen vertellen krij gen hierbij voorrang. De avond is gratis toegankelijk en duurt tot ongeveer 21.15 uur. EP Posters moeten voor eens en altijd duidelijk maken dat de Zeevaartschool óók het MBO is, en dat die blijft aan de boulevard, foto Ruben Oreel door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Er is niet één Zee vaartschool in Zeeland; de mbo- sectie doet niet onder voor die van het hbo en blijft bovendien wél op de boulevard van Vlissingen. 'Drankverbod werkt het beste voor pubers' katern Spectrum: Een blik met een pet kreeg altijd een lift, over 110 jaar Zeevaartschool in Vlissingen door Nadia Berkelder Jongeren onder de achttien jaar zijn dit jaar bij het ADRZ in Goes op de alcoholpoli geweest In heel 2012 waren dat er dertig. DOMBURG - Met een feestelijke mis wordt zondag in Domburg het tach tigjarig bestaan van de Sint Willi brordkapel gevierd. Het advies van medische instan ties: drink geen druppel tot je zes tiende. Verkoop van drank aan jongeren is verboden. Het kabinet wil de leef tijdsgrens optrekken naar achttien jaar. Nu mogen jongeren vanaf hun zes tiende bier of wijn kopen, sterke drank vanaf hun achttiende. i\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24