Twijfels over training van Koreaanse piloten KONING VAN BELGIE 8 BUITENLAND Zonder het talent van zijn vader krijgt de nieuwe koning der Belgen het lastig. U Iets simpels als een landing met tegenwind kregen ze niet voor elkaar Boete voor oproep homodemonstratie De rechtbank in Moskou heeft gisteren drie homoacti visten veroordeeld tot een geldboete van 500 euro voor het organiseren van een ho mobetoging, terwijl dat niet was toegestaan. De activis ten hadden eind mei opge roepen tot een Gay Pride. De politie arresteerde er en kele tientallen betogers. Oproep tot grote betoging Egypte Aanhangers van de afgezette Egyptische president Mursi zijn van plan vandaag op nieuw massaal de straat op te gaan om zijn terugkeer te eisen. Ze hebben opgeroe pen tot een 'miljoen men senmars' na het vrijdagge bed. Mursi werd op 3 juli af gezet door het Egyptische le ger. Vrijspraak Karadzic teruggedraaid De Kamer van Beroep van het Joegoslavië-Tribunaal heeft gisteren de gedeeltelij ke vrijspraak van Radovan Karadzic teruggedraaid. De rechters in eerste aanleg had den de ex-president van Re- publika Srpska eerder vrijge sproken van genocide op plaatsen als kamp Omarska in noordwest-Bosnië. Paus verscherpt wet kindermisbruik Seksueel misbruik van kin deren wordt voortaan als een apart misdrijf genoemd in het wetboek van straf recht van het Vaticaan. Ook zal de wetgeving over het witwassen van zwart geld en terrorisme worden aange past aan de internationale standaard. Dat heeft paus Franciscus bepaald. Legertop: minder strijdkrachten Israël De leiding van de Israëli sche strijdkrachten wil een kleiner en moderner mili tair apparaat. Dat blijkt uit een meerjarenplan van chef-staf Benny Gantz. Hij stelt voor pantsereenheden en delen van de luchtmacht en de marine op te heffen. Mogelijk verliezen 5000 be roepsmilitairen hun baan. EP Critici vrezen dat Koreaanse cultu rele gewoontes parten spelen bij het functioneren van piloten. Uit opnames uit de cockpit bleek dat de piloten geen woord wisselden over de netelige positie waarin ze vlak voor de landing terecht wa ren gekomen. Critici denken dat vooral de hiërarchie en gebrek aan individueel denken een probleem zijn. Een brief van een Amerikaan die voor Boeing jarenlang piloten van onder meer Asiana en Korean Air trainde, deed gisteren de ron de op internet en versterkte de kri tiek. „Ik werd soms gedwongen te tekenen voor iemand die stan daardprocedures wilde weglaten uit de test", schrijft hij. „Ik heb hooggekwalificeerde trainers ge zien die werden ontslagen omdat ze standaardnormen wilde door voeren. Maar soms kon ik niet an ders dan de student laten zakken. In één geval bleek het de meest vooraanstaande piloot van de vliegmaatschappij te zijn. Mijn vi sum werd vervolgens niet ver lengd." De militaire hiërarchische cultuur speelt een cruciale rol in Korea. Militairen met vliegerva- ring hebben een streepje voor en stromen snel door naar een posi tie als burgerpiloot. „Veel sneller dan in de VS. Tel daarbij op dat de Aziatische luchtvaart snel groeit en er piloten nodig zijn", schrijft de trainer. Een hardnekkig voor oordeel over de Aziaten is dat ze goed kunnen blokken, maar zich de lesstof niet eigen maken. De trainer: „Koreanen zijn erg slim en kwamen binnen met alles in hun hoofd. Maar iets simpels als een landing met tegenwind kre gen ze vervolgens niet voor el kaar." Wat wel duidelijk wordt uit het onderzoek in San Francisco, is dat er problemen waren met de automatische systemen. „Automa tisering is een wereldwijd pro bleem. Veel piloten maken amper een paar minuten aan echte vlie guren, omdat de automatische pi loot het meeste werk doet." Asia na gaat de trainingen voor landin gen opvoeren terwijl de Zuid-Ko- reaanse politiek debatteert over het herzien van de regels rond de pilotenopleidingen. BRUSSEL - Het koningschap is voor Willem-Alexander in Belgische ogen een eitje. Zijn onderdanen feesten in oranje. Ze dragen zijn moeder op handen. Ze zijn gek op Maxima, die hun eigen taal spreekt. Nee, dan Filip. De zeven de koning dér Belgen gaat niet heersen over een homogeen land: dé Belg bestaat écht niet. Boven dien geeft een groeiend aantal Vla mingen het toe: ze lusten het ko ningshuis rauw. Dat bleek meteen weer toen de 53-jarige opvolger van Albert II vo rige week besloot met zijn Franse naam de Belgische wetten te gaan ondertekenen. Niet Filip, maar Philippe zou vanaf 21 juli zijn ko ninklijke goedkeuring verlenen. Het Vlaamse volksdeel voelde zich op de tenen getrapt. In Vlaan deren gaat hij immers officieel als Filip door het leven. Het Bel gische kernkabinet was ook niet blij met het voornemen van Filip. De wet wordt nu aangepast zodat de nieuwe koning twee namen kan gebruiken. Nederlandstalige documenten zal de koning met Fi lip ondertekenen, Franstalige met Philippe. Het koningsschap wordt voor Fi lip op het scherp van de snede ba lanceren. Hij mag de scepter gaan zwaaien over Walen, Vlamingen, Duitstaligen en Brusselaars, die al lemaal graag hun eigen boontjes doppen. Verschillende staatsher vormingen maken van België een federale staat waarin de drie ge westen (Vlaanderen, Wallonië en Brussel) en de drie taalgemeen schappen steeds meer eigen be voegdheden krijgen. In Vlaande ren neemt de steun voor separatis me zelfs toe. Onder leiding van Bart De Wever streeft de Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA) een onafhankelijk Vlaanderen na, waarin voor de monarchie geen plaats is. Diverse N-VA-burge- meesters weigeren nu al de Bel gische driekleur in en op hun ge meentehuis. Zij geven de voor keur aan de Vlaamse Leeuw. Portretten van koning Albert, al dan niet met eega Paola, zijn er van de muren gehaald. Als de N-VA bij de verkiezingen volgend jaar mei een nog grotere aanhang onder de Vlamingen krijgt, dan zijn de rapen gaar. Veel Belgen maken zich zorgen over het voortbestaan van het land zon der koning Albert. Die speelde een prominente rol bij de vorige twee regeringsformaties. Door ge ruzie over verdere grondwetswij zigingen en een nieuwe verdeling Het is belangrijk dat Filip het voorbeeld volgt van koning Willem-Alexandér van kiesdistricten onder de Frans- en Nederlandstaligen, was Albert er respectievelijk 194 en 541 dagen mee zoet. Premier Elio Di Rupo is vol lof: „Door zijn gro te menselijke kwaliteiten voelde hij steeds de bekommernissen, de behoeften en de verwachtingen van de Belgen goed aan." De vraag is of Filip dat ook kan. Hij staat bekend als een houteri ge, koppige man 'die een beetje traag in zijn hoofd is', aldus een vroegere klasgenoot. Hem ont breekt politieke ervaring en ge zag. De N-VA en de Groenen za gen al aan de poten van zijn troon. Grondwettelijk is vastge legd dat de koning der Belgen een informateur en een formateur na federale verkiezingen aanwijst, Het wordt balanceren a MOSKOU CAIRO Radovan Karadzic DEN HAAG VATICAANSTAD TEL AVIV door onze correspondent Bas Verbeek SEOUL - De oorzaak van het vlieg ongeluk in San Francisco afgelopen zaterdag is nog niet bekend, maar Zuid-Korea scherpt de regels voor pilotentrainingen aan. Het perso neel werd aanvankelijk geroemd voor de snelle evacuatie en het be perkte aantal slachtoffers, maar la ter bleken de piloten onvoldoende te zijn opgeleid. Bovendien hadden ze 90 seconden gewacht alvorens evacuatie te gelasten. Trainer Zuid-Koreaanse piloten door onze correspondent Petra janbroers Oud-premier Wilfried Martens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8