Zomeravondconcert aan Zee stralend van start in Groede Vijfde verdieping wordt gestript Nieuwe lichting redders 28 ZEEUWS-VLAANDEREN AFSCHEID VAN OPMERKELIJK DOCENT/DECAAN Sint Kruis pakt uit met derde grote internationale touwtrektoernooi Hét gezicht van het Reynaert College in Hulst stopt. Armand De Coene sluit de poorten van 'de hel'. 'Ontzie midden- en kleinbedrijf bij verhoging ozb' STADSKANTOOR tal. én van de eerste lekkere zomeravonden én musi ci van Europese klasse zijn dé ingrediënten voor een geslaagd reci- Bijna 200 toehoorders zaten in de stemmige kerk in Groede. De sfeer was optimaal, mede door de warme kleuren van de schilde rijen, met landschappen en rode klaprozen, creaties van Peter en Sheila van Berkel, die de muren opfleurden. Een stralender begin van een reeks zomeravondconcer ten kon de organisatie zich niet wensen. Maar kwaliteit is ook belangrijk en die was aanwezig met musici zoals Guy Penson (klavecimbel), Marcel Ponseele (hobo), Ruth Van Killegem (blokfluiten) en Bernard Woltèche (cello). Deze musici staan boven de techniek en wijden zich volledig aan de stijl en de juiste interpretatie. De Triosonate voor fluit en hobo van Loeillet werd, met verfijnde frase ringen en een mooie dynamiek ontspannen en harmonisch ver tolkt. De goede balans werd snel gevonden en het samenspel was bijna perfect, mede dankzij het stimulerende spel van de klaveci- nist. La Folia van Corelli, gebaseerd op een veertiende-eeuwse Portugese dans, werd nu eens niet door een violist, maar door een blokfluitist vertolkt. In de 23 variaties klon ken de tonen dus wat korter, maar de verschillen in de variaties qua tempo, versieringen en effec ten, kwamen goed uit de verf. De Chaconne van Handel voor klave cimbel solo werd knap gespeeld en de dynamische Sinfonia in F van Fux, vol vrolijke frasen en vreugdevolle momenten, met zelfs een vleugje Italiaans en een snufje Frans, werd ongedwongen gebracht. Heerlijke, ontspannen de en soms virtuoze muziek. Na de pauze werden composities van Telemann gespeeld, met uit zondering van Het Engelsch nach- tegaeltje van Jacob van Eyck, een virtuoos pareltje dat een triple be wondering afdwong; voor de vo gel, de componist en de fluitiste. Telemann schreef voor allerlei be zettingen en zijn muziek ligt lek ker in het gehoor. De musici kon den zich afzonderlijk profileren in de solosonates en in de Trioso nate bleek dat ze ook prima op el kaar waren ingespeeld. Een mooie start van een veelbelovende reeks. Zomeravondconcerten aan Zee Loeillet, Corelli, Handel, Fux, Tele mann en Van Eyck. Door II Gardeli no. Gehoord woensdag 10 juli in de Grote kerk in Groede. De wedstrijden beginnen zondag om 15.00 uur, maar de deelnemen de ploegen moeten al om 13.30 uur aanwezig zijn op het voetbal- gewogen. Een ploeg volwassenen (vanaf 13 jaar) mag maximaal 450 kilo wegen. Voor iedere vrouw in de ploeg mag 15 kilo extra worden gerekend. Elke deelnemende kin- derploeg (tot en met 12 jaar) mag hooguit 250 kilo wegen. Voor ie der meisje wordt 5 kilo extra gere kend. De organisatie van het vier daagse zomerfeest - met kermis - is in handen van de dorpsraad en FC Peperbusse. hulst - Vele honderden leerlin gen heeft hij inmiddels onderwe zen in het Grieks en Latijn en nog veel meer heeft hij er geholpen een zo passend mogelijke vervolg opleiding te kiezen. Maar het ein de is in zicht voor Armand De Coene. Na 37 jaar op het Hulster Reynaert College, zet hij een punt achter zijn carrière. Over de deurpost van zijn kan toor is met een papier een poort geplakt. 'Hel', staat er in grote zwarte letters boven. In de hel snort de airconditioning. Op een comfortabele draaistoel ze telt 'de demon', sjorrend aan zijn bretels. Sectordirecteur havo/vwo Armand De Coene (64) draagt zijn bijnaam met trots. Vlaming De Coene is een classi cus, studeerde in 1970 af aan de Rijksuniversiteit van Gent, waar hij ook nog een tijdje als weten schappelijk medewerker aan ver bonden was. Hij hield zich daar bezig met het Welsh en Bretons. Op 1 augustus 1976 ging hij aan de slag bij het Reynaert College. Hij gaf twintig jaar les in Latijn en Grieks. Zelf spreekt hij het liefst in Vlaams dialect. Taal noemt hij een 'machtsmiddel', het spreken van dialect een 'iden- titair statement' en aan zichzelf re fereert hij als 'allochtoon in Ne derland'. Hij woont sinds 1985 weliswaar in Nederland, maar het is maar net. Zijn huis staat in Overslag. „Op 200 meter van het vaderland." Ge vraagd naar hoeveel talen hij spreekt, antwoordt hij 'maar één', maar als hij vervolgens op zijn vingers begint af te tellen hoeveel talen hij bestudeerd heeft (waar onder het Baskisch en het Bre tons), heeft hij aan twee handen niet genoeg. Sinds een jaar of wat is hij sector directeur. Maar eigenlijk vindt hij zichzelf geen manager. Eigenlijk ligt zijn hart bij de leer lingen. In die twintig jaar Latijn en Grieks zag hij drie studenten af studeren met een tien. „Met twee van de drie heb ik ook nog steeds regelmatig contact. Hen be schouw ik eigenlijk als mijn gees telijke kinderen." Zijn dochter van 14, Valence, zit ook op het Reynaert College. „Geografisch gezien was dat niet de meest voor de hand liggende keuze, nee. Het Reynaert College is dubbel zo ver weg als de dichtstbijzijnde school. Maar ge zien de obesitasneigingen van de moderne jeugd..." De Coene grijnst. Dat is het na tuurlijk niet. Hij rommelt tussen de stapels papier die her en der verspreid liggen, op zoek naar de Elsevier. „Die heeft het Reynaert College pas nog uitgeroepen tot beste school van Nederland. Dat is in professioneel opzicht echt het mooiste afscheidscadeau dat ik had kunnen krijgen." De Coene was tot 2004 decaan. Hij had er toen 28 jaar opzitten. „Een school moet een diploma af geven dat inhoudt dat een leer- STRANDWACHTEN ling optimaal is toegerust voor de universiteit. We moeten alle pre-academische instrumenten meegeven. We zijn op zijn minst mede verantwoordelijk voor de juiste studiekeuze. Dat zit nog al tijd in mij. Het gaat erom iemand een plaats te laten vinden juist in zijn specifieke onplaatsbaarheid. Je moet kijken naar capaciteiten, wat een leerling kan, maar ook ze ker naar motivatie, naar vakliefde. Ik ben zelf ooit de klassieken gaan doen omdat ik dat graag wilde. Ik TERNEUZEN - Het midden- en kleinbedrijf moet bij een verho ging van de onroerendezaakbelas- ting (ozb) meer worden ontzien, vindt het Terneuzense raadslid El len de Neef van TOP/Gemeente- belangen. De Neef reageert op een oproep van voorzitter Hans Biesheuvel van MKB-Nederland. Hij heeft gemeenten gevraagd de ozb voor ondernemers niet te ver hogen. Ze moeten zich op het on dernemen kunnen richten en zich geen zorgen hoeven te ma ken over niet-beïnvloedbare kos tenverhogingen. De Neef heeft B en W van Terneuzen gevraagd hiermee rekening te houden en de ozb-verhoging te beperken tot de algemene stijging van het prijs peil (inflatie). De Bevelandse ge meente Kapelle heeft onlangs aan gegeven in 2014 helemaal geen verhoging door te voeren. Terneu zen heeft in principe een stijging ingeboekt van drie procent. TERNEUZEN - Af en toe een doffe klap en hoppa, weer een archiefkast in de container. De vorige week woensdag door brand zwaar aangetaste vijfde ver dieping van het stadskantoor in Terneuzen wordt gestript Gelukkig was het donderdag mooi weer. De container kon gewoon voor het bij de brand kapot- gesprongen ruit hangen, waarna alles in een verzamelbak op de grond werd gestort Dit werk zou donderdag afgerond zijn. foto PZC RECENSIE door Jeanette Vergouwen E SINT KRUIS - Sint Kruis viert vanaf vandaag, vrijdag, tot en met maan dag feest. Op zondag is één van de grootste evenementen: het derde grote internationale Sinte Kruise touwtrektoernooi. Einde aan juk door Cris Sohier NIEUWVLIET-BAD - Met onder meer een rescue board en rescue tube oefenden gisteren negen lifeguards in spé op het strand van Nieuwvliet Zij worden mo menteel opgeleid tot Lifeguard Beach, oftewel gediplomeerd strandwacht, door Reddingsbrigade Nederland. Als ze hun examen halen, kunnen de red ders langs de hele Nederlandse kust worden ingezet foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64