30 BEVELANDEN en THOLEN INENTEN SGP-voorman George van Heukelom is tegen inenten. Maar hij respecteert dat anderen uit reformatorische kring het wel laten doen. Pi Aan een wand van zijn werkka mer in het provincie huis prijken tientallen fa miliefoto's. In het mid den een afbeelding waar op de zes dochters en vijf zonen Van Heu kelom poseren. Een prachtig elftal. Vader George is er apetrots op. Net als op zijn acht kleinkinderen, van wie er een is over leden. Die kinderen zijn geen van allen ingeënt te gen jeugdziekten als mazelen, bof, kink hoest en polio; de kleinkinderen wel. Van Heukelom: „Van mijn oudste zoon en zijn vrouw weet ik het zeker. Die hebben er vijf; dus dat tikt door. En de andere twee- Ja, ga er maar van uit dat die ook zijn in geënt. Allemaal dus." Van Heukelom (1949, gedeputeerde na mens de Staatkundig Gereformeerde Par tij, eerst-verantwoordelijke binnen het da gelijks provinciebestuur voor onder meer gezondheidszorg, kerkenraadsvoorzitter, voorganger en cathegeet van de Gerefor meerde Gemeente in Nederland in zijn woonplaats Nieuwerkerk) vindt het jam mer dat zijn kinderen een andere keus heb ben gemaakt over preventieve inentingen dan zijn vrouw Hanneke en hij deden. Maar: „Inenten of niet is een gewetens vraag. Iedereen moet die voor zichzelf be antwoorden." In huize Van Heukelom was en is geen en kel onderwerp taboe. „We praten overal over. Eén voorwaarde: het moet wel op een respectvolle manier gebeuren. Anders gaat het niet in zo'n groot ge zin, Maar ieders mening is belangrijk. We hebben er altijd voor gewaakt de Bijbel als kanon te ge bruiken. En ja, in derge lijke gesprekken is ook het vaccineren tegen jeugdziekten aan de or de gekomen. Zeker in pe rioden waarin dergelijke zieken de kop op staken." Van Heukelom respecteert, begrijpt en - de bevestiging komt er met enige aarzeling uit - accepteert dat anderen hun kinderen laten inenten. „Het gaat om de Voorzienig heid Gods. We gaan ervan uit dat we zon der Gods medewerking nergens zijn en dat God de schepping onderhoudt en regeert. Het inenten van een lichaam met een stof die in wezen schadelijk is, valt daar niet mee te rijmen. Dan grijp je zeifin. Daar mee geef je aan dat God in dit opzicht geen Meester is en dat je - weer in dit op zicht - je leven in eigen hand neemt. Accep tabel? Tja, dat is een kwestie van eigen ver antwoordelijkheid. Kijk, als het om het schenden van een van de Tien Geboden gaat, is het duidelijk. Daar ligt een grens. Maar wat Gods Voorzienigheid in je per soonlijke leven betekent, moet je zelf invul len. Op eigen geweten rust geen censuur. Hanneke en ik hebben onze kinderen niet tot volwassenen opgevoed om ze vervol gens tot bepaalde keuzen te dwingen." De opvatting dat ouders hun geweten moe ten volgen bij de beantwoording van de vraag of ze hun kinderen tegen mazelen, bof, tyfus, polio en dergelijke laten inen ten, leeft volgens Van Heukelom steeds bre der in reformatorische kring. „Ik denk dat de overgrote meerderheid van de ouders hun kinderen vandaag de dag laat inen ten." Wat hem betreft hoort dat te worden gerespecteerd. En hoe zit het dan met de sociale controle in dorpen met veel inwoners van reforma torische huize, waarvan in de media stee vast sprake is wanneer een epidemie de kop opsteekt? Van Heukelom: „Het zou ver keerd zijn als ouders zich daardoor geremd zouden voelen een besluit uit te voeren dat ze na lang nadenken hebben genomen. So ciale controle is goed, zolang die mensen behoedt voor uitglijers en bijdraagt aan de zorgzaamheid in een samenleving. De be slissing om je kind te laten inenten is van een heel andere orde. Wie ben je om een ander daar om te veroordelen? Wat dat be treft is het goed jezelf's avonds voor het slapen gaan eens in de spiegel te bekijken. Doe ik ook. Dan bekijk ik mezelf als be stuurder, als politicus, als actief lid van on ze kerkelijke gemeente en natuurlijk ook als echtgenoot en vader. Heel vaak kom ik dan tot de conclusie: nou, nou." Van Heukelom verwerpt de sugges tie dat hij, de gereformeerde gezind te en de SGP er liberaler opxzijn ge worden. Toch heeft het er de schijn van dat standpunten die vroeger als onwrikbaar golden voorzichtig aan het schuiven zijn gegaan. Van Heukelom ziet het anders: „Je moet het goud van je beginselen nu een maal omsmelten in de pasmunt van deze tijd." De kinderen Van Heukelom zijn inmiddels allemaal immuun voor de bof, rodehond en dergelijke. Niet door inenting, maar dooFdat ze de ziekten hebben gekregen. „Mazelen, kinkhoest, noem het maar op. Met elf kinderen in huis besmet iedereen elkaar. Dat zijn zware, zorgelijke nachten geweest. Zeker met die kinkhoest. Dat is echt angstig wanneer iedereen zo'n hoest- aanval heeft." Ondanks die beangstigende ervaringen staat Van Heukelom nog steeds achter het besluit van zijn vrouw en hem zelf hun kinderen niet te laten inenten. En hij begrijpt ook waarom zijn kinderen het wel doen. door Ben jansen Deze krant besteedt gedurende drie dagen aandacht aan de mazelen-epidemie. Vandaag deel 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60