Minder haast met duurzame energie Deetman niet bij verhoor mishandeling ©SS0 BINNENLAND 5 Bij Alles-in-1 van Ziggo. uitwerking van hun plannen op tafel te hebben, zodat daarna defi nitieve knopen worden doorge hakt. De coalitie kan daarmee twee deals aan het inmiddels lan ge lijstje toevoegen. De waarde er van blijkt pas bij de afronding na de vakantie. Een bezuinigingsak koord is immers niets waard als straks de broodnodige steun ont breekt om de plannen ook door de Eerste Kamer te loodsen. De oppositie staat niet te trappelen een hand toe te steken en voor spelt 'een hete herfst'. Een energieakkoord voor de lange re termijn, met tientallen partijen gesloten, kent eveneens in de uit werking voldoende mogelijke ob stakels. Zo bezien dient de vakan tie vooral ter voorbereiding op zware tijden. DEN HAAG - Van een energieak koord tot achter de komma- is nog lang geen sprake, maar gisteren werd wel duidelijk dat over een aantal punten overeenstemming bereikt is. De drie belangrijkste: minder kolencentrales, meer windmolens en meer energiebe sparing. Ook opvallend: het doel voor 2020 is naar beneden bijge steld. In het regeerakkoord staat dat Nederland in dat jaar 16 pro cent van zijn energie duurzaam moet opwekken. Dat wordt nu 14 procent. De 16 procent moet nu in 2023 bereikt zijn. Dit offer is gebracht om de betaal baarheid van de ambities te garan deren. De overheid heeft herhaal delijk laten doorschemeren niet nog meer geld aan energiesubsi dies te willen besteden, en ook de burger niet meer te willen belas ten. Door de subsidies op wind molens over langere tijd uit te smeren, blijft er de eerste jaren wat geld over. Dat geld wordt naar verluidt in energiebespa ringsmaatregelen gestoken. Met 14 procent duurzame opwekking zou Nederland precies voldoen aan de Europese eis voor 2020. De vijf kolencentrales die dicht moeten zijn in de jaren '80 ge bouwd en stoten relatief veel ver vuilende stoffen uit. Nieuwere centrales zijn schoner en mogen blijven staan. Als compensatie voor de sluiting van de centrales zouden de energiebedrijven vanaf 2016 geen kolenbelasting meer hoeven te betalen. Voor energiebesparing wordt een fonds opgetuigd, burgers kunnen daar een beroep op doen wanneer zij bijvoorbeeld hun woning wil len isoleren. Die investering beta len zij vervolgens terug via hun energierekening, Tenslotte zijn de partijen het ook eens over ruimere mogelijkheden voor decentrale opwekking. Groe pen burgers die samen ergens zon nepanelen willen plaatsen, krij gen een fiscaal voordeel. periode heel wat aan levenskracht gewonnen. Op die vraag geeft het onderzoek geen antwoord. Hoogleraar geriatrie Marcel Olde Rikkert en onderzoeker René Me lis (beiden verbonden aan het UMC St. Radboud in Nijmegen) hebben in The Lancet een com mentaar geschreven op het onder zoek. Zij suggereren dat de omslag voor al te danken is aan een meer sti mulerende omgeving, die oude ren gedurende hun hele leven voortdurend intellectueel prikkelt en uitdaagt. Bij het opstellen van toekomst verkenningen is steeds uitgegaan van een groeiende groep ouderen, die steeds hulpbehoevender zal worden. Reden: op hoge leeftijd treedt geestelijke achteruitgang op en manifesteren zich immobili teit en ziekte. Of, zoals Marcel Olde Rikkert het zegt: „Het succes van een langer leven wordt in die opvatting min of meer teniet gedaan door het na deel dat de gewonnen levensjaren zijn gevuld met een kwakkelende gezondheid, neurodegeneratie en een slechte(re) kwaliteit van le ven. In deze visie is er sprake van een 'failure of succes'; de ogen schijnlijke vooruitgang is dus mis lukt." De maatschappij zou volgens die prognoses over enkele jaren - als de babyboomers 90 zijn (dat is rond 2035-2040) - een ongekende inspanning moeten leveren om al die hoogbejaarden een waardige oude dag te bezorgen. Dat zou gepaard gaan met enor me kosten, tekorten aan zorgper- soneel en veel inspanningen voor mantelzorgers. Ouder worden werd niet langer als een zegen be schouwd, maar als een soort be dreiging. Dat beeld kan op basis van de uitkomsten van het Deens-Amerikaans onderzoek worden bijgesteld. Die conclusie is nog wat voorba rig. Maar optimisme is gerecht vaardigd. Of, zoals de Nijmeegse onderzoeker René Melis zegt: „Het onderzoek wijst in de rich ting van een dubbel succes voor de groep 90-plussers: steeds meer mensen bereiken die leeftijd en dat doen ze bovendien veel vaker in een relatief goede gezondheid." Deetman zou volgens de nu 59-ja- rige man uit Coevorden meer kun nen verklaren over de ernstig fy sieke mishandeling die hij naar ei gen zeggen in de jaren '60 binnen de muren van het Limburgse in ternaat heeft ondergaan. De oud-minister heeft in zijn onder zoek naar seksueel misbruik in de kerk ook bij Sint Jozef in het ar chief gekeken en gesproken met slachtoffers en daders. De Coevordenaar heeft omdat hij seksueel is misbruikt eerder al 25.000 euro schadevergoeding van de compensatiecommissie van de katholieke kerk gekregen. Die commissie was echter niet be voegd te bepalen of de man ook is mishandeld. Daarom sleept het slachtoffer de in Breda zetelende congregatie die verantwoordelijk was voor Huize Sint Jozef nu voor de civiele rechter. Het is voor het eerst dat de kerk gedaagd wordt vanwege fysiek geweld. Behalve andere oud-pupillen van Sint Jozef zullen maandag en dins dag ook de plaatsvervangend over ste van de congregatie en een priester worden ondervraagd. De congregatie spreekt de beschuldi gingen tegen en is van mening dat de feiten zijn verjaard. Maar de Bredase rechter oordeelde be gin dit jaar dat in dit uitzonderlij ke geval mogelijk geen sprake van verjaring hoeft te zijn. Advocaat van het slachtoffer Martin de Wit te gaat een verzoek indienen om Deetman alsnog op een later mo ment te horen. Een woordvoerder van Deetman zegt dat deze altijd 'gehoor zal geven aan een verzoek van de rechtbank'. Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) altijd iets voor jou VRIJDAG 12 JULI 2013 zomer in BEZUINIGINGEN OP TAFEL Belastingverhoging (1,1 miljard) Nullijn ambtenaren (1 miljard) Geen inflatiecorrectie overheidsuit gaven (0,7 miljard) Uitstel lastenverlichting (0,64 mil jard) Werkgeversheffing (0,5 miljard) Extra korting gemeenten en pro vincies (0,2 miljard) Belasting op uitkering stam- recht-bv's (1,2 miljard) Bezuiniging ministeries (0,7 mil jard) Beperkingen zorgkosten en zorg- toeslag (0,5 miljard) Uitstel investeringen (0,2 miljard) Daarna 0,7 miljard beschikbaar voor investeringen en reparatie door Sander van Mersbergen 3 Hoe is die verandering te verkla ren? 4 Wat betekent dat voor de toe komst? 5 Kunnen daarmee alle sombere voorspellingen over een dreigen de dementie-epidemie en de gevolgen ervan voorgoed de prullenbak in? door Niki van der Naald BREDA - Wim Deetman zal volgen de week niet getuigen in de rechts zaak die een oud-pupil tegen Huize Sint Jozef in Cadier en Keer heeft aangespannen. De CDA-coryfee was wel door de rechtbank in Bre da opgeroepen, maar heeft laten weten verhinderd te zijn. Mooi. 1245?a SAMSUNG i Wil je ook in en om je huis tv-kijken op een tablet en smartphone? Eenvoudig films en series bestellen, supersnel internetten, voordelig bellen en nog veel meer? Neem dan nu Alles-in-1 en ontvang een gratis Samsung Galaxy Tab 2 (7.0)*. Of kies een van de andere aanbiedingen. Ga naar ziggo.nl/allesinl of bel 0900-0730 (lokaal tarief). De aanbiedingen zijn alleen geldig voor nieuwe Atles-in-1 klanten die de afgelopen 6 maanden geen Alles-in-1 hebben afgenomen en een jaarcontract afsluiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5