'Over de dijk stap je zo in een compleet andere wereld' 1 m 2 ZOMERKRANT ZOMERGASTEN ^euic& en feuq Wie: lessica (38) en Ferry (42) Waan Oude zeedijk bij Kattendijke Vroeger als kind was ik vaak te vinden in Zeeland", vertelt Jessica als ze uit staat te waaien bovenop de Oude zee dijk bij Kattendijke. Het stel is op be zoek bij vrienden die een huisje hebben ge huurd. „Ik ben hier alleen nog nooit geweest. Wij gingen altijd naar Zoutelande toe." Ze merkt op dat dit deel van de kust niet echt iets is om te zwemmen. „Dan wordt het toch maar Zoutelande of het strand bij de Banjaard." Als er twee jonge meiden toch op het strandje gaan lig gen beseft ze dat het toch wel mogelijk is. „Maar zwemmen in het slik lijkt me niet echt prettig", lacht ze. „Ik vind het prachtig hoe je dan zo over de dijk klimt en een compleet andere wereld binnen stapt." Het is laag water bij de Oosterschelde. „Naast de mooie luchten, de geur van de zee houd ik enorm veel van het uitgestrekte als het laag water is." Het stel blijft maar twee dagen in Zeeland en dit tripje is dus ook niet een echte vakantie te noemen. „We zijn nog aan het kijken waar we naar toe wil len, maar dat zal pas oktober worden." En ze zijn niet van plan om dan in Nederland te blijven. Jessica komt daarbij ook vaak in Zeeland voor haar werk. „Nee, ik denk dat we dan een wat warmer oord gaan opzoeken en dat wordt dan sowieso buiten Europa." Meer weten? Kijk op: www.pzc.nl/zomerkrant Tips? U kunt ons mailen: zomer@pzc.nl Even uitgekeken op schapen, koeien en varkens? Op struisvogel boerderij Monnikenwerve in Sluis leer je alles over een van de grappigste dieren van het dierenrijk: de struisvogel. Met een beetje geluk zie je zelfs een ei uitkomen. Eigenaresse Susanne de Bruijckere zag ze voor het eerst tijdens een vakantie. „Ik was ge lijk verliefd", zegt ze. Die 'kippen op hoge poten' wilde ze ook op haar boerderij. In 1997 maakte ze haar droom waar: ze kocht vijf tig kuikentjes en begon voor zich zelf. Qp dit moment paraderen er ruim tweehonderd struisvogels over de grasvelden en staat een nieuwe generatie van kuikens op het punt om uit het ei te kruipen. Het bedrijf is tevens uitgegroeid tot een ware toeristische trekpleis ter: de boerderij kan inmiddels el ke dag op een hoop nieuwsgierige vakantiegangers rekenen, zelfs als het perfect strandweer is. Onder de bezoekers zijn veel groe pen, zoals de kinderen van Bege leidingscentrum Spermalie uit Brugge. „We hebben een vakantie kamp georganiseerd dat helemaal in het teken staat van dieren", ver telt begeleidster Ruth. „Daar zijn ze dol op." Een bezoek aan de struisvogelboerderij mocht daarin niet ontbreken. De kinderen vin den het maar wat leuk. Terwijl Lu- na (10) trots een rondje draait om de net in haar haren gevlochten struisvogelveren te tonen, slaakt Tibo (9) een zucht van verlich ting. In de veren heeft hij een ide aal middel gevonden om onder zijn gips te krabben. Gids Wibo Bakker leidt de kinde ren rond op de boerderij. Van de grote vogels buiten langs de voe derplaats tot aan de rondhuppen- de kuikens. Intussen strooit hij met weetjes. „Weten jullie waar om de koningin vaak een struisvo gelveer droeg? Een normale vogel veer is nooit helemaal symme trisch, maar een struisvogelveer wel. Dat maakt dat ze een sym bool zijn voor gelijkheid." En dat struisvogels bij gevaar hun kop in het zand steken, blijkt hele maal niet waar. „Bij gevaar gaan ze soms met hun nek languit op de grond liggen. Dan vallen ze minder op, denken ze. Vanuit de verte kan het lijken alsof ze hun kop in het zand steken, maar dat is dus gezichtsbedrog." De beroemde lange nekken mag je tijdens de rondleiding ook aai en. Ruben (10) is er niet meer weg te slaan. „Wat zijn ze zacht", roept hij uit. Op een vraag of het niet riskant is om zo dichtbij te komen antwoordt Wibo: „Wel nee. Mochten ze je pikken, kun je er hooguit een paar blauwe plek ken aan overhouden. Op zondag met de auto naar Sluis is gevaarlij ker dan tussen onze struisvogels lopen." Ontsnappingsgevaar is er ook niet, daar zijn de vogels veel te lui voor. „Waarom moeilijk doen als er eten voor je neus ligt?" Dit soort rondleidingen zijn be langrijk voor de boerderij, legt gids Wibo later uit. Door de in komsten uit het toerisme kunnen ze de dieren nu van geboorte tot pensioen zelf houden. Als ze zes tien maanden oud zijn, wordt hun lot bepaald. De mooiste, lief ste en meest aaibare exemplaren worden broedvogels, de anderen gaan naar de slacht. En bij die slacht wordt dan ook echt alles ge bruikt. De eieren als paasdecora- tie, de veren voor in plumeaus of op hoeden, het vlees voor onder andere biefstuk, hamburgers en salamiworst. De huid voor acces soires als leren tasjes en porte monnees: de boerderij heeft zelfs een eigen collectie. Het buikvet van de struisvogel gaat in badolie, douchegel, shampoo en allerlei crèmes. Als de rondleiding bijna ten ein de is, neemt Wibo de groep mee naar de broedplaats. De bezoekers vallen met hun neus in de boter: er liggen zo'n tweehonderd eie ren, waarvan een aantal precies op dat moment door kleine kui kens open worden gepikt. Het fa voriete moment van zowel bezoe kers als verzorgers. Zes weken ge leden werd op de boerderij^ een zwart kuiken geboren. Dat is* bij zonder: slechts een op de tiendui zend kuikens heeft zo'n verenpak. In de natuur zou een zwarte ver schijning te veel opvallen om te kunnen overleven, maar bij Suzan ne op de boerderij hoeft het dier zich geen zorgen te maken over zijn lotsbestemming. „Dit wordt een broedvogel, dat staat vast." Wie weet komt er over een tijdje dus wel weer een zwart kuiken uit het ei. Maar wat de kinderen van Begeleidingscentrum Sperma lie betreft is struisvogelboerderij Monnikenwerve ook zonder op vallend gekleurde dieren al een dikke aanrader.- Zoals Vedran concludeert: „Als gi tarist niet lukt, word ik struisvo gelverzorger." Woonplaats: Den Bosch door Adriënne van der Werf Ze steken 'm helemaal niet in het zand door Simone Maas Eigenaresse Susanne houdt het nog ietwat schuwe zwarte kuiken vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46