Grote koers, maar karige verdiensten iT?£ SPORT 33 Onvermijdelijke intimiteiten Sophie Smith is een droom vrouw. Voor velen tenminste. Een debuterende Tour-collega zei dat hij er naar uitkeek om Smith in levende lijve tegen te komen. Deze voor de BBC werkende Australische journaliste volgt de ronde en haar schare vol gers en bewonderaars is groot. Als snel bleek Sophie een doodnormale collega. Ze gaat net zo op in de chaos van de Tour als de rest. Met name ach ter de finishlijn is het een jungle. Daar is het vechten voor je plekje bij de teambus sen als een renner er zijn ver haal doet. Bezwete, riekende, samengedrukte mannen ge ven elkaar geen millimeter ruimte. Bij de bussen geen keurig afge bakende mixed-zones. 'Geluk kig maar", zegt de doorgewin terde quotetjes-jager. Inder daad. In het snikhete Saint-Ma- lo kon het gebeuren dat je in het gedrang plots strak in de rug van Sophie werd gedrukt. Lepeltje-lepeltje bij de bus van Argos. Zonder de angst aangeklaagd te worden voor ongewenste intimiteiten. Sophie keek zelfs geamuseerd om. Wat kun je anders bij on vermijdelijke fntimiteiten? TOUR DE FRANCE 13e etappe rj I Het overleven van de eerste ronde op Wimbledon wordt evengoed beloond als de drie ritzeges van Kittel. Dat de Tourorganisatie zijn acteurs karig bedeelt, blijkt ook uit het bedrag dat de geletruidra ger in Parijs mag toucheren. Als leider Chris Froome de komende negen ritten overleeft, incasseert hij 450.000 euro. Geld dat hij vol gens de aloude wetten van de wie lersport moet verdelen onder acht ploegmaats. Ter vergelijking: Ma rion Bartoli en Andy Murray kre gen na hun zege op Wimbledon elk een cheque van 1,8 miljoen eu ro. Met zijn zege op de US Open hengelde de Britse golfer Justin Rose dit jaar 1,7 miljoen euro bin nen. Ook ruiter Nick Skelton boer de goed. Als winnaar van het CHIO in Aken mocht de Brit on langs 335.000 euro bijschrijven op zijn rekening. Voor de genoemde grootverdie ners geldt dat ze beduidend min der uren nodig hadden om hun doel te bereiken dan de Tourwin naar die in Parijs zal worden ge huldigd. Dat Tourrenners armoezaaiers zijn, vindt Belkin-teambaas Ri chard Plugge een brug te ver. Wie scoort in de Tour kan altijd nog cashen in de criteriums. Boven dien is een sterke Tour een zegen voor de marktwaarde, lees het sa laris, van renners. Toch vindt Plug ge het prijzengeld in de Tour voor verbetering vatbaar. „Je kunt de Tour vergelijken met een WK voetbal. Dan is 8000 euro voor een ritzege niet veel." Plugge wil niet alleen meer boter bij de vis, de teammanager is te vens voorstander van een nieuw beloningssysteem. Het prijzen geld moet volgens hem niet recht streeks naar de renners gaan, maar naar de ploegen. „Prijzen geld wordt nu door de renners on derling verdeeld. Zo gaat het bij al le ploegen. Ik zeg: geef dat geld aan de teams zodat zij er een in tern premiestelsel mee kunnen opzetten. Ook renners die de Tour of een bepaalde klassieker niet rijden, moeten mee kunnen profiteren van prijzengeld als ze daar op basis van hun prestaties aanspraak op maken." Sponsorinkomsten en de uitzend rechten leveren Tourorganisator ASO 45 miljoen euro op. Slechts een klein deel daarvan vloeit te rug naar het peloton. Het totale prijzengeld van de Tour bedraagt 3,2 miljoen euro. Daarnaast krij gen alle deelnemende ploegen een kostendekkende startvergoe ding. Plugge: „Ik ben een voor stander van het Champions Lea gue-model in het voetbal. Hoe ver der je komt, hoe meer geld er wordt verdiend." Ook Iwan Spe- kenbrink, teammanager van Ar gos-Shimano, vindt het systeem verouderd. „Ik wil het beste voor de renners, maar het is logischer als de ploegen worden vergoed. Wij leveren tenslotte de acteurs." VRIJDAG 12 JULI 2013 levroux 139m rBrion 178m 173km door Ad Pertijs 11 iiili - 1 73km .m 12 juli - 173km Tours FRANKRIJK Genille 37km Levroux 85km Ecueillé 63km Saint-Ao.ustrille 113km ~)l73km 20km St-Amand 11 Montrond Marcel Kittel viert zijn derde etappezege met een ploeggenoot. De Duitser zet het wielrennen in zijn land weer op de kaart, foto Guillaume Horcajuelo/EPA hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Crotz 165m door Patrick Delait TOURS - Miljoenen televisiekijkers in 188 landen zagen sprinter Mar cel Kittel donderdag zijn derde etappe winnen in deze Tour. Met zijn James Dean-achtige uitstraling is de Duitser van Argos-Shimano de geknipte wielerheld. Wie dacht dat Kittel in de Tour niet alleen zijn populariteit ziet groeien, maar ook zijn bankrekening, komt bedrogen uit Drie ritzeges leverden de 25-ja- rige kolos in totaal 24.000 euro op. Geen onaardig bedrag, maar in ver gelijking met de verdiensten in an dere wereldsporten een peulen schil. Achter elke cryptische omschrijving schuilt de achternaam van een renner in combinatie met de naam van zijn ploeg. De oplossing 1 inde volgende PZC. r?' 12. Vegetarisch op zee Oplossing donderdag 11 juli: Waterfiets is geschikter voor hem Schar/BMC Racing Schar is een vis, BMC Racing maakt fietsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33