I Boxmeer weert Mark Cavendish Met de derde zege van Marcel Kittel hebben de Duitsers nu al vijf ritten gewonnen. H 32 SPORT r-p Sastre fopt Evans Froome raakt Boasson Hagen kwijt TOUR DE FRANCE Cadel Evans zal vandaag met ge mengde gevoelens richting Saint-Amand-Montrond koersen. In 2008 was dat de plek waar hij in de slottijdrit een eerste Tourze ge door de vingers liet glippen. En dat allemaal omdat hij zich had la ten foppen door een meesterzet van Bjarne Riis, de teambaas van Carlos Sastre. Deze Spanjaard voelde zich al ja ren de net-niet kopman in de ploeg van de Deense oud-Tour winnaar. Iedere keer als mannen als Hamilton (voor het geld) of Basso (vanwege de doping) het team in de steek lieten, moest Sas tre de meubelen zien te redden. Na 2007 was hij zat om nog langer met de veeleisende Riis samen te werken. Die moest praten als Brugman om de Spanjaard bin nen boord te houden. Omdat hij hem nog even nodig had zolang de broers Frank en Andy Schleck niet rijp waren om de Tour te win nen. Evans was in de Tour van 2008 zondermeer de sterkste renner. Hij kwam in de Pyreneeën in het geel, de buit leek binnen, maar toen begon Riis zijn spel met de pionnen te spelen. Frank Schleck griste de trui in de vijftiende rit (Prato Nevoso) weg bij Evans. De Australiër raakte niet in paniek. Schleck kon toch niet tijdrijden. Maar Riis dacht verder. Op de klim naar Alpe d'Huez stuurde hij Sastre ten aanval. Die had een betere tijdrit in de benen. De concurrentie wist niet wat te doen of er van te denken. Sastre viel de gele trui aan van zijn eigen ploegmaat. Voor het kwartje viel, had de Spanjaard twee minuten ge pakt op Evans en de rest. Hij trok het geel aan. Nog dacht Evans de zaak in de slottijdrit te kunnen redden. Ook Riis wist dat de voor sprong van 1 minuut en 34 se conden normaal gezien te klein was. En dus bedacht hij een list. Sas tre moest als een speer van start gaan om in ieder geval bij het eerste tussenpunt sneller te zijn dan Evans. „Dan gaat hij denken en malen en lukt het misschien toch, zei Riis. Later gaf Evans toe dat het ook pre cies zo gebeurd was toen hij hoorde van de tussentijd van Sastre. De twijfel sloeg toe. Hij ging meer denken dan trappen en Sastre verloor maar een half minuutje op de Australiër. Dat specialist Evans slechts als zevende eindigde in die tijdrit toont eveneens aan dat hij na het eerste tussenpunt zichzelf niet meer was. Riis glunderde en Carlos Sastre mocht zich als volstrekte outsi der in Parijs laten huldigen als eindwinnaar. Enkele maanden later verliet hij de Deen alsnog. Het was tevens het begin van het einde voor de man die daar na nooit meer het niveau haal de als onder de sluwe Riis. TOURS - De Britse klassementslei der Chris Froome is opnieuw een belangrijke knecht in de Ronde van Frankrijk kwijtgeraakt. De Noorse wielrenner Edvald Boasson Hagen heeft donderdag bij een valpartij in de laatste kilo meters van de twaalfde etappe een gebroken schouderblad opge lopen. Dat maakte Team Sky be kend na onderzoek in het zieken huis van Tours. Boasson Hagen be reikte weliswaar met de hand op zijn rechterschouder de finish, maar moet de strijd staken. „Dit is een een grote teleurstelling voor Edvald en een tegenvaller voor het team", aldus ploegbaas Dave Brailsford. „Gelukkig hoeft hij niet geopereerd te worden, maar hij gaat terug naar Noorwe gen voor nader onderzoek en be handeling." Boasson Hagen won in 2011 twee ritten in de Tour. De Noor hielp Bradley Wiggins vorig jaar aan diens eerste Tourzege. TOURS - Een uur lang liep Marcel Kittel in de coulissen van de Tour met een. big smile van de ene plichtpleging naar de andere. Tot hij te horen kreeg dat de Duitse publieke zenders ARD en ZDF nog altijd niet van plan zijn om de tour weer live uit te zenden. Ondanks alle Duitse successen in deze Ronde van Frankrijk. „Dat doet me echt pijn", zei de Ar- gos-renner, die in Tours met zijn derde ritzege het totaal aantal Duitse triomfen opkrikte naar vijf. „Het is pure minachting naar alle fans toe. Aan de andere kant motiveert het om door te gaan met het vechten. We zullen ze la ten zien dat er echt wat is veran derd in het wielrennen." Na de val van Jan Ullrich in 2006 veranderde de stemming in Duits land compleet. De wielergekte sloeg er om in pure verontwaardi- ging. Na het zoveelste doping- schandaal besloten ARD en ZDF begin 2011. te stoppen met het rechtstreeks uitzenden van wieler wedstrijden. „Omdat het publiek er niet meer in geïnteresseerd is", luidde de toelichting. Van de 150 medewerkers die de zenders in het Ullrich-tijdperk naar de Tour stuurden, zijn er nu nog zo'n tien over voor het maken van kleinere reportages. Twee jaar later meent niet alleen Kittel dat het tijd is om het be sluit van 2011 te herroepen. „In Duitsland is de sport nog altijd heel populair. Er zijn ongekend veel wielerfans en ongelooflijk veel toerrijders", weet Gerry van Gerwen, de man die na het eerde re afhaken van T-Mobile en Gerol- steiner eind 2010 noodgedwon gen het licht moest uitdoen bij de laatste Duitse topploeg Milram. „Ik weet dat er initiatieven zijn voor een nieuwe Duitse ploeg, maar ze kunnen er beter weer be ginnen met het opzetten van klei nere teams. Daarna is het te ho pen dat ook de grotere bedrijven opnieuw geïnteresseerd raken. Het is op dit moment bij de spon sors eerder een kwestie van het niet aandurven om in de wieler sport te stappen, dan niet willen." Negen Duitsers rijden er mee in de Tour van 2013. Drie van hen wonnen een etappe: de sprinters Kittel (drie maal) en André Grei- pel en tijdrijder Tony Martin. „Al lemaal jongens die zich hebben ontwikkeld tot echte specialisten op hun gebied", draagt Kittels ploeggenoot Roy Curvers één van de redenen van het huidige Duit se succes aan. Van Gerwen denkt dat de huidige generatie profiteert van het feit dat de Duitsers als eersten moes ten omschakelen naar een nieuwe aanpak. „In 2006 is daar de grote schoonmaak al begonnen. Ver voor de andere landen. De ren ners van nu zijn er opgeleid in een heel nieuwe cultuur. Daar door hebben ze een voorsprong op de rest." De beide Argos-sprinters Marcel Kittel en John Degenkolb zeggen dat ze worden bedolven onder steunbetuigingen. „Alleen al voor de fans moeten we blijven vech ten voor de terugkeer van ARD en ZDF", zegt Degenkolb. „Ik merk ook dat de fans het super vinden hoe wij ons uitspreken over doping", vult Kittel hem aan. „Nu is het alleen te hopen dat de beleidsmakers bij ARD en ZDF in zien dat deze sport het verdient om live uitgezonden te worden." Duitse fans kunnen de Tour live volgen op Eurosport. De terug keer van ARD en ZDF is daarom vooral een principezaak gewor den voor renners, fans en ploe gen. Als ultieme erkenning dat hun huidige generatie niets van doen heeft met de praktijken van Ullrich en Co. Wat Kittel zelf nog meer denkt te kunnen doen om dat besef er in te prenten: „Win nen, nog meer winnen." Dat deed hij donderdag wederom. Met een uiterste krachtinspan ning bleef hij Mark Cavendish nipt voor. De Roosendaalse Draai-voorzitter John Hertogh oordeelt hard over de Boxmeerse werkwijze. „Dit zou onder het voorzitterschap van Ad Rijnen, die de zaken daar 38 jaar goed heeft geregeld, nooit gebeurd zijn. Dat nieuwe comité snapt er niks van." 'Boxmeer' stond op losse schroeven na een conflict tussen de organisatoren en lokale ondernemers. Een nieu we stichting met oud- profrenner Twan Poels blies het evenement nieuw leven in. Maar Boxmeer pakt maandag 22 juli dus zeker niet uit met Cavendish, zo heeft Poels laten weten. De Brit stond bovenaan zijn verlanglijstje, tot hij in Saint-Malo Tom Veelers deed vallen. „Wij vinden het op z'n zachtst ge zegd 'niet netjes' wat hij gedaan heeft", aldus Poels. „Dan kan de jury wel vinden dat Cavendish niet verantwoordelijk is voor de val van Veelers, wij denken daar absoluut anders over. Hij reed Veelers van de weg." Secretaris Theo van der Westerlaken van de Acht van Chaam, die op woens dag 24 juli op de rol staat, vernam de Boxmeerse ban van de 24-vou- dig Tourritwinnaar met verba zing. „Als wij Cavendish al had den willen hebben, zou dit voor ons geen redea zijn geweest om van zijn komst af te zien. Het klinkt wel leuk om dat te zeggen en natuurlijk is het publiciteitsge- voelig. Maar om dit zo uit te bui ten? Nee, die gedachte is bij ons niet opgekomen", stelt Van der Westerlaken. Patrick Lefevere, de ploegbaas van Omega Pharma-Quick Step, is niet te spreken over de maatregel die Boxmeer treft tegen zijn ren ner. „Het zegt meer over hen dan over Cavendish, klasseloos", rea geerde de Belg op Twitter. Ploegmaat en tijdritwinnaar Tony Martin veroordeelde woensdag de toeschouwer die Cavendish onder weg met urine besproeide. „Wat er dinsdag-is gebeurd, is een zaak tussen Tom en Mark. Daar moet het publiek zich niet mee be moeien", aldus Martin. Draai-boegbeeld John Hertogh sluit zich bij die redenering aan. „Ook Boxmeer moet zich niet met deze kwestie bemoeien. Dit gebeurt in de Tour en heeft hele maal niets met de criteriums te maken. Hoewel Veelers ook wat van zijn lijn afweek, vind ik per soonlijk wel dat Cavendish dins dag teruggezet had moeten wor den naar de laatste plaats. Maar ik ga niet over deklasseringen." door Ad Pertijs Kittel wil 'live' in Duitsland door Ad Pertijs 4 A BOXMEER - Het criterium van Box meer haalde donderdag volop de publiciteit door topsprinter Mark Cavendish niet welkom te verkla ren in Oost-Brabant, daags na de Tour. Een actie die door de organi satoren van de Acht van Chaam en de Draai van de Kaai bepaald niet gewaardeerd wordt, laat staan na volging krijgt. Mark Cavendish moest het donderdag in de sprint afleggen tegen Marcel Kittel, foto Yoan Valat/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32