TVvee jaar geeist tegen IJzendijker voor heling, diefstal en inbraak Huizenprijzen pas eind volgend jaar omhoog II I li I! I II 4 Knevel zonder Van den Brink 26 ZEELAND WRAKRUIMING Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Wrak Ariana wordt reepje voor reepje ongevaarlijk gemaakt voor scheepvaart in Geul van Baarland. Biobased bouwen vrijdag rP Tijdens de zomer ko men er traditiege trouw opmerkelijke nieuwsberichten voor bij. Mijn oog viel van de week op de mededeling dat de talk show Knevel Van den Brink vanaf maandag met gastpresen- tatoren gaat werken. Nu het ein delijk mooi weer is geworden, willen Andries Knevel en Tijs van den Brink ook wel eens een dagje naar het strand. Daar kijk ik van op. Ik vind het belachelijk dat Pauw en Witteman, zo'n beetje de duurst betaalde presentato ren van de publieke omroep, ruim drie maanden vakantie hebben. Maar als dat dan toch moet, is een vervangend koppel beter dan de zoveelste herha ling van Inspector Morse of Midsomer Murders. Alleen blijken de vakantie krachten nu zelf met vakantie te willen. Krijg je de kans om drie maanden lang op de plek te zitten van de beste intervie wers van Nederland, ga je lie ver met je kinderen naar Bobbe- jaanland. Stel je voor dat Louis van Gaal volgend jaar tijdens het WK in Brazilië Klaas-Jan Huntelaar in de spits verkiest boven Robin van Persie en dat die dan zegt: 'Liever niet de derde groeps wedstrijd, want dan zou ik gaan barbecuen bij de buren.' Nu gaat eerst Knevel twee we ken met vakantie en daarna Van den Brink. Gastpresentatoren nemen hun plaats in. Van die lui die ooit iets belangrijks deden, of zelfs dat niet, en nu alleen nog maar in de ene na de andere talk show opduiken. Wouter Bos, Johan Derksen, Michael Boo- gerd, Antoine Bodar, Maarten van Rossem, het complete Hilversumse lijstje van 'kun je altijd bellen, want zeggen nooit nee'. Ik ben benieuwd hoe het pro gramma gaat heten. Als Andries het voor het zeggen heeft, gok ik voor de eerste twee weken op 'Waar is Kne vel?' en daarna op 'Knevel zon der Van den Brink'. •Nou ja, zolang het mooi weer blijft, maakt het niks uit. Dan zit de kijker ook tot 's avonds laat op een terras. Misschien wel naast Knevel. Of Van den Brink. De IJzendijker werd verdacht van de heling van een gestolen auto, het tanken zonder te betalen, de heling van kentekenplaten, het rij den in auto met valse kenteken platen, de diefstal van lege krat ten van de krulbolvereniging in zijn woonplaats, de diefstal van een zakje snoep bij de Ciooo en een inbraak in Oostburg. Meer niet. De IJzendijker was het daar niet mee eens. De auto was gestolen door een huisgenoot en op het moment dat hij het ontdekte verzocht hij de huisgenoot de auto voor zijn deur VEERE - Een 25-jarige automobilist uit Voorschoten is woensdag avond aan de Polredijk in Veere betrapt op een forse snelheids overtreding. Zijn rijbewijs is door te verwijderen. Dat het contact slot los onder het stuur hing vond hij verre van vreemd, want mis schien was de sleutel wel kwijtge raakt. De diefstal van kratten en het ste len van snoepwerk klopte niet en van een inbraak wist hij niets. Bij die inbraak werden twee laptops, mobieltjes en wat geld meegeno men. Zijn vriendin had bij de poli tie destijds een beter geheugen, want die vertelde vlotjes dat haar vriend bij de inbraak was betrok ken. Later trok ze die verklaring weer in. Ze zou echter wel weer een vriend in Terneuzen hebben ver zocht te verklaren dat de IJzendij ker op de bewuste nacht bij hem zou hebben geslapen. De IJzendijker heeft een respecta bel strafblad en vindt dat-ie iede re keer als er iets crimineels in zijn omgeving gebeurt onterecht voor allerlei zaken wordt opge pakt. Uitspraak 25 juli. TERNEUZEN - Minister Melanie Schultz van Haegen neemt de uit nodiging graag aan. Twee stevige werkschoenen in haar maat staan al klaar. De bewindsvrouw stapt soepel over van het houten dek van de antieke patrouilleboot van Rijkwaterstaat op het werkschip van de Sliedrechtse aannemer Van den Herik. Schultz neemt plaats in de graaf machine op het ponton en laat de lange arm op aanwijzingen van de machinist de diepte inzakken. De bak komt gevuld met zwarte smurry weer boven water. Ijzer erts uit het ruim van de Ariana. Met een trek aan de hendel wordt het goedje weer terug aan de gol ven toevertrouwd. Kan geen kwaad voor het milieu, verzeke ren minister en projectmanager wrakkenberging bij Rijkswater staat Ben de Jong. Na een aantal pogingen grijpt de machine zich vast aan iets stevigs en schokt en schudt op en neer. Dit keer ko men ook stukken ijzer mee naar boven. De lading wordt op het dek van de Prins 4 gekieperd. Van den Herik heeft speciaal voor deze klus een 'mes' ontwikkeld, die op de arm van de graafmachi ne kan worden gemonteerd, ver telt directeur Jan Huijbers. Daar mee wordt de bovenkant van het 100 meter lange en 22 meter bre de Finse stoomschip Ariana reep je voor reepje ontmanteld. De vrachtvaarder steekt op goed negen meter diepte deels in het zand. Huijbers laat het mes voor alle zekerheid nog een flinke me ter verder snijden, zodat er weer garandeert voldoende diepgang ontstaat voor de binnen- en re creatievaart. Die gegarandeerde nautische veiligheid is de primai re reden van de ruiming, vertelt projectmanager De Jong. De Aria na zonk in augustus 1952 in de Geul van Baarland. Een poging het wrak te bergen werd door kruist door de Watersnoodramp. Door de stormvloed kwam de vaargeul bovendien verder te lig gen, waardoor de noodzaak van een berging niet meer gold. In 2005 constateerde Rijkswaterstaat dat de geul weer steeds meer in de buurt kwam te liggen. „En dus moesten we er wat aan doen", zegt De Jong. Wanneer de klus over vier weken is geklaard, kun nen de boeien van de vaarroute een flink stuk in de richting van de oever opschuiven en ontstaat er meer ruimte voor plezierjacht jes en de binnenvaart. De aannemer werkt met twee pontons. Op het eerste staat de graafmachine. Die snijdt het wrak in partjes en maakt de weg vrij voor de grijpkraan op het tweede ponton. De grijper pakt de grootste stukken plaatstaal uit de diepte op. Om te voorkomen dat straks losse delen hun eigen leven gaan leiden in de sterk stro mende Westerschelde, wordt na afloop de omgeving van het wrak afgezocht met een magneet en WRAK VAN DE ARIANA een 'soort kruimeldief, vertelt di recteur Huijbers. Schultz is onder de indruk van de methode, maar vraagt zich tege lijk af of het niet makkelijker en daarmee ook goedkoper kan. „Kun je zo'n wrak niet gewoon la ten ontploffen?" Zou kunnen, zeg gen Huijbers en De Jong, maar dat zou uit natuuroogpunt op te veel bezwaren stuiten. Het wrak moet dan eerst worden ontdaan van stookolie en andere milieube lastende materialen en ook dat is een kostbaar verhaal, legt De Jong uit. Bovendien laat een explosie zich een stuk lastiger controleren en daarmee ook de veiligheid voor de omgeving, zegt Huijbers. De Ariana is één van de vier wrak ken die voor 2016 wordt opge ruimd. De Jan Breydel op 70 kilo meter voor de Zeeuwse Noordzee kust werd woensdag in z'n geheel van de bodem geplukt en afge voerd naar de sloper in Vlaardin- gen. Het in 1985 aangevaren vis* sersschip lag op een kruispunt van twee drukke vaarroutes naar Rotterdam. Ook een wrak dat bij IJmuiden in de weg lag, is inmid dels geborgen. Het vierde wrak ligt bij Vlieland. De totale ber gingsoperatie kost 10 miljoen eu ro. Rijkswaterstaat heeft nog 56 andere wrakken als 'nautisch ge vaar' bestempeld. Daar volstaat vooralsnog een markering met boeien. de politie ingevorderd. De man reed met een snelheid van 112 kilo meter per uur, terwijl ter plaatse een maximumsnelheid van 60 ki lometer per uur geldt. Dit jaar begon met een slecht eer ste kwartaal, dus het was niet moeilijk om een betere trend in te zetten in het tweede kwartaal. Ook de maand april was nog zwak, maar nu zit de woning markt duidelijk in de lift wat het aantal transacties betreft. De gemiddelde transactieprijs in Zeeuws-Vlaanderen ligt op 166.000 euro; in midden- en noord-Zeeland op 183.000 euro. Dit beeld gaat voor alle categoriën op; behalve de hoekwoningen bo ven de Westerschelde, die zijn sinds vorig kwartaal met 4 pro cent gestegen, in plaats van een beetje gedaald. Zeeuws-Vlaanderen is een van de top drie regio's van Nederland, sa men met Amsterdam op één en Groningen op twee. Zeeuws- Vlaanderen profiteert van de komst van Belgen die er een huis kopen. De prijzen liggen ver onder het ni veau van voor de crisis en dat ni veau zullen we ook niet meer ha len in Zeeland, aldus de NVM. KRUININGEN - De Provincie Zee land subsidieert een demonstra tieproject Biobased Bouwen met 76.475 euro. Het doel van dit de monstratieproject is om producen ten, bouwbedrijven, woning bouwverenigingen, projectont wikkelaars en consumenten ken nis te laten maken met de moge lijkheden van biobased bouwma terialen. Het project wordt in Kruiningen uitgevoerd in samen werking met woningcorporatie R&B Wonen die een huurwoning voor het project beschikbaar stelt, met zoveel mogelijk Zeeuwse be drijven als leverancier en uitvoer der. De ervaringen met het ge bruik van de biobased bouwmate rialen worden gedeeld met overi ge woningbouwcoöperaties en bouwbedrijven in Nederland. Ernst Jan Rozendaal Meer ruimte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ad Roos MIDDELBURG - Officier van justitie W. Suijkerbuijk twijfelde gisteren op de zitting van de rechtbank in Middelburg geen moment: een 45-jarige inwoner van IJzendijke was aan de beurt voor een tweeja rig verblijf in een instelling voor stelselmatige daders, ofwel de ISD-maatregel. door Marcel Modde Naam: Ariana Type: Fins stoomvrachtschip Lading: 7550 ton ijzererts Gezonken: 8 augustus 1952 Oorzaak: aan de grond gelopen en gescheurd Baarland t HOEK VAN BAARLAN TERSCHt Wrak van de Ariana ligt in de Geul van Baarland MIDDELBURG - De huizenprijzen blij ven nog achter, meldt de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vere niging van Makelaars. De verwach ting is, dat die pas aan het eind van volgend jaar weer wat gaan stijgen. infographic Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26