18 WONEN VRAAG ANTWOORD Welke accu? De Franse ontwerper Philippe Starck domineerde jarenlang de wereld van design en be paalde in zijn eentje trends en hypes. Na bijna drie decennia lijkt zich eindelijk een op volger te melden. Het Japanse grafische minimalisme van Nendo drukt het Franse joie de vivre langzaam naar de achtergrond. ok voor wie zich nog nooit met design heeft beziggehouden, zal Philippe Starck een bekende naam zijn. En zo niet, dan ken je vast wel de sinaasappel pers Juicy Salif, die Starck ontwierp voor Alessi, een van zijn beroemdste ontwerpen. Starck kreeg de liefde voor design met de ingegoten. Verantwoordelijk daarvoor was zijn va der, die vliegtuigontwerper was in Parijs. Zijn design- en architectuuropleiding maakte Starck niet af; hij ging in zijn laatste jaren liever werken voor de beroemde product en modeontwerper Pierre Cardin. Rond dezelfde tijd be gon hij zijn eerste bedrijf, waarmee hij zich volledig toeleg de op ontwerp en productie van opblaasbare voorwerpen. Het bleek het begin van een design-oeuvre vol extremitei ten. Maar met eigenlijk alles wat Starck maakte, had hij succes. Eind jaren zeventig wijzigde Starck zijn koers drastisch en legde zich meer toe op ontwerp van producten en meu bels. Begin jaren tachtig brak hij definitief door. Te begin nen in 1983, toen hij werd gevraagd een kamer van toenma lig president Mitterand in het Palais de l'Elysée in te rich-, ten. De rest van de wereld leerde Starck een jaar later ken nen, toen hij in Parijs het op dat moment beroemde Café Costes mocht inrichten. Niet alleen het café, ook het drie- potige Costes-stoeltje bleek een hit. In 1990 waren van de stoel meer dan 400.000 stuks verkocht. Het café sloot in 1994; de stoel is nog via het Italiaanse Driade te koop. Vanaf dat moment was Starck overal ter wereld succesvol. Wat hem onderscheidde van generatiegenoten was de al tijd spraakmakende kwinkslag in zijn werk, én in zijn ma nier van persoonlijke presentatie. Want hoewel Starck mil joenen verdiende met het inrichten van hotels, restau rants en de duizenden producten die hij bedacht, zag hij ook in dat hij zichzelf in die gloriejaren wat al te serieus was gaan nemen. Waar veel andere ontwerpers zich met een zo artistiek mogelijke blik in de ogen lieten fotografe ren, poseerde Starck plots in de badkuip met een kruis in zijn hand of met ontbloot bovenlijf in een supermanpak. Starck ontwierp voor Alessi de Juicy Salif. De citruspers is bedoeld én ontworpen om een citroen boven een inktvis uit te persen, maar werd al snel over de hele wereld ca deau gedaan als leuke, decoratieve keukenaccessoire. Met als gevolg dat ook vandaag de dag nog miljoenen mensen staan te klungelen bij het vullen van hun glaasje jus d'orange. Want hoe iconisch het ontwerp ook oogt, over de functionaliteit valt te twisten. Starck zal bij die gedach te smakelijk hebben gelachen. In de designwereld werd lange tijd gedacht dat andere flamboyante ontwerpers, zoals Karim Rashid, het stokje van Starck zouden overnemen. Zelf tipte Starck de Neder lander Marcel Wanders, maar de dadendrang en producti- In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: KLUSSEN Paul Sanders is klusinstructeur en eigenaar van Beqwaam, opleidings centrum dat diverse kluscursussen aanbiedt. Zie www.beqwaam.nl J. ten Kate heeft zijn zinnen gezet op een nieuwe accuboormachine. Klinkt simpel, maar gezien de grote hoeveel heid verschillende merken én accu's ziet hij door de bomen het bos niet meer. „Wat is het verschil tussen N-Mh, Ni-cd Li-Ion? En is die laatste echt zijn aanzienlijk hogere prijs waard?" „Moderne accuboormachines zijn voorzien van Li-Ion accu's", zegt Paul Klusters. „Deze lithium batterijen heb ben een groot voordeel ten opzichte van de oudere Ni-Mh en Ni-Cd types: ze lopen niet snel leeg. De oudere ac cutypes hebben last van 'zelfontla- ding'. Ze lopen binnen een paar maan den leeg, ook al gebruik je ze niet. Bij Accu: verschil in prijs en prestatie. lithium accu's is zelfs na een jaar nog 90 procent van de energie in de batte rij. Verder zijn cadmium (Ni-Cd) ac cu's zeer slecht voor het milieu wan neer ze op de afvalberg terechtko men. Li-Ion en Ni-Mh types zijn veel minder slecht. Tot slot zijn Li accu's relatief licht. Maar is het dan 'alles goud wat er blinkt'? Nee, want vooral de kracht van Ni-Cd accu's is erg groot, ze kunnen een enorme hoe veelheid stroom leveren. Lithium ac cu's kunnen dat ook, maar alleen de duurdere soorten. Ni-Cd geeft dus veel waar voor je geld. Verder is het bij gebruik van de lithium accu's zo dat ze minder goed aangeven wan neer ze bijna leeg zijn. Je merkt het opeens: de motor draait plots niet meer. De ontwikkeling staat echter niet stil. Er komen steeds betere ac cu's en steeds betere 'controllers', die wél goed aangeven wanneer de accu leeg dreigt te raken. Maar de prijzen van Li-ion en laders zijn nog relatief hoog, waardoor je voor een simpele machine al snel meer dan 100 euro betaalt en voor een topper tot ruim het dubbele. Maar met die nieuwe technologie in de kluskoffer heb je wel weer voor jaren plezier van je werk. Het is dus maar net wat je zelf wilt en hoe diep je portemonnee is." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509 Dag Starck door Cor-Peter Pasma foto's DesignPress Stoel Costes. Citruspers Juicy Salif. Stoel Lord Yo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18