VERDIEPING 11 het Groningse Ganzedijk. De bewoners van het 57 woningen tellende dorp kregen vijfjaar geleden te horen dat ze moesten verhuizen. Het dorp was te verpauperd en had geen toekomst meer in de krimpregio. Ganzedijk kwam in opstand, de landelijk pers dook er bovenop en de Provinciale Sta ten van Groningen haalden bakzeil. Nu, vijfjaar later, is het dorp opgeknapt en wel. Maar, concludeerde een evaluatiecommis sie, de investering a 2,2 miljoen euro was te hoog om het experiment te herhalen in an dere krimpregio's. Krimp is een actueel thema, maar ook vroe ger was ontvolking al een probleem. Am sterdam was nooit zo groot geworden als ze geen mensen had weggetrokken uit om liggende dorpen. Stulp: „Amsterdam was ooit een vissers dorpje. Rondom lagen veel grotere dorpen, zoals Poppendam. Dat was destijds een gro te concurrent van Amsterdam wat overzee se handel betreft. Maar Amsterdam kreeg het alleenrecht op de handel in Duits bier, een erg belangrijk product in die tijd. Dat trok de handel bij Poppendam weg. Dat was het begin van de groei van Amster dam, Poppendam verdween." Het verdwijnen van dorpen is geen feno meen uit lang vervlogen tijden. Het Noord-Hollandse Petten werd in de Twee de Wereldoorlog compleet afgebroken, om dat nazi-Duitsland er de Atlantikwall (een verdedigingslinie) had gepland. Na de oor log werd het dorp iets noordelijker hele maal opnieuw opgebouwd. In de tweede helft van de twintigste eeuw waren industrieterreinen, infrastructuur en bijvoorbeeld Schiphol en de Rotterdam se haven de boosdoeners. Dorpen moesten plaatsmaken voor de welvaart. De nog aan te leggen Blankenburgtunnel bij Rotter dam draagt niet voor niets die naam. Daar lag tot de jaren zestig het gelijknamige dorp. De teller staat nu op 563 verdwenen dor pen en Stulp krijgt nog regelmatig 'nieu we' verdwenen nederzettingen aangereikt van lezers. Niet van elke plaats is met zekerheid te zeg gen of die ooit bestaan heeft. Ezonstad in Friesland bijvoorbeeld. „Dat is bijna een mythische stad. Het zou een hele belangrij ke handelsstad zijn, waar veel schepen aan kwamen. Maar heeft die nu wel of niet be staan? We hebben alleen kronieken uit om streeks 1100, maar hoe betrouwbaar zijn die? Ik denk dat er wel wat van waar is, maar dat er veel omheen is gefantaseerd. Er zullen vast geen zware muren gestaan hebben, anders was daar wel bewijs van ge vonden." Men bracht, bijvoorbeeld op de Waddenei landen, de kisten met man en macht in vei ligheid." Daarom ook is een verscholen kerkhofje vaak nog het enige overblijfsel van een verdwenen dorp. Dijken werden ook opzettelijk doorgeprikt. „In Zeeuws-Vlaanderen tijdens de Tachtig jarige Oorlog stak het leger van prins Mau- rits dijken door, in de strijd om Antwer pen. Tientallen dorpen werden daardoor to taal verwoest. De mensen werden maar kort van tevoren gewaarschuwd." Of de mensen zich hebben verzet? Op die vraag blijft Stulp het antwoord schuldig. „Dat is in de geschiedenis niet bekend. Be woners waren in die tijd ook wel gezagsge trouw. Bovendien was verzet zinloos." Dat is tegenwoordig wel anders, bewees VRIJDAG 12 JULI 2013 Omijnkrant.nl/binnenland Kijk online voor de interactieve kaart De Plompe Toren van Koudekerke, een plaats die ooit verdronk. In de to ren wordt de legen de van Westenschou- wen verteld, foto Ed Oudenaarden/ANP Aantal verdwenen dorpen plus redenen van verdwijnen. Q Overstroming Q Verplaatsing Q Ontvolking Q Oorlog Q Industrie Vooroorlogs Petten dat plaats moest maken voor de Atlantikwall. foto Zijper Museum Nederland telt ruim 560 'verdwenen' dorpen en nederzettingen als gevolg van bijvoorbeeld overstroming, oorlog, ontvolking en verplaatsing. Kaart is niet compleet BB Gebieden waar veel dorpen zijn verdwenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11