66 Volgens de Bijbel staan de doden op. Men bracht dus de kisten vaak als eerste in veiligheid Honderden dorpen zijn van de aardbo dem verdwenen. Ed die Poppe en Bert Stulp zetten ze op nieuw op de kaart. 10 VERDIEPING veel voor. Daar bouwde men juist op hoge plekken waar de grond door klimaatveran dering steeds droger werd. „Brabant is het land van de alleenstaande kerktorens. Die zijn vaak blijven staan op de heuvels. Soms werden ze afgebroken om het materiaal te verkopen." De kaart van verdwenen dorpen brengt een terugkerend thema in de Nederlandse geschiedenis goed in beeld: het eeuwige ge vecht tegen water. Vooral in Zeeland en langs de rivieren werden veel nederzettin gen door het water verzwolgen. „Een na tuurlijke oorzaak dus, maar dat kwam voor al door menselijk falen. Dijken werden ver waarloosd, omdat boeren te zwaar belast werden. Maar dijken onderhouden, was vroeger ook moeilijker door de strenge winters. Rivieren bevroren en als het dooit, gaat dat ijs kruien. De ijsschotsen beuken dan tegen die dijk aan en dan breekt de dijk." Ook in de andere uithoek van Nederland, bij de inham de Dollart (in Groningen) dat ooit land was, hielden dorpen het hoofd letterlijk niet meer boven water. Het water kwam niet altijd onverwachts. Een rivier waar telkens stukken van de oever afbrokkelden, kwam voor bewoners jaar op jaar dichter bij. En wie werden er dan het eerste gered? De doden. „Volgens de Bijbel zullen de doden op staan voor het laatste oordeel van Jezus. estenschouwen, 't zal u rouwen, dat ge heeft ge roofd mijn vrou we, Westen- schouwen zal vergaan, alleen de toren zal blijven staan'. En zo geschied de. Het Zeeuwse dorp verdween onder wa ter, alleen de kerk stak nog eeuwenlang fier boven de golven uit, precies zoals de door verdriet overmande zeemeerman het had voorspeld. Natuurlijk verdween het dorp niet door de vloek van de zeemeerman van de kaart. De stijgende zeespiegel werd het dorp in de vijftiende eeuw fataal. Westenschouwen is niet het enige dorp dat in de afgelopen duizend jaar is verdwe nen. Honderden ondergingen hetzelfde lot. Oud-docent aardrijkskunde Bert Stulp maakte er al eens een vijfdelige boekense rie over: Verdwenen dorpen in Nederland. Aan deel zes wordt gewerkt. Kaartenmaker Eddie Poppe van Cartomagie heeft de ver dwenen dorpen nu opnieuw op de kaart ge zet. Overstromingen, stormvloeden, oor log, ontvolking, slechte landbouwgrond, verstuiving. Het overkwam menig dorp in de afgelopen eeuwen. Wie de kaart bekijkt, ziet dat het met na me in Zeeland maar beroerd was om te wo nen. Twente daarentegen was beter te doen. Alleen Vriezenveen, een dorpje in laagveengebied, ging twee keer aan de wan del. „Mensen hadden in die tijd geen idee hoe ze dat soort grond moesten behande len", weet Stulp. „Die grond was moeras sig, dus werd die drooggemaakt, maar daar kan die grond niet goed tegen. De bodem klinkt in en het grondwater komt naar bo ven. Dus moest het dorp zich verplaatsen en dan begon vaak het hele verhaal op nieuw. Sommige dorpen zijn zo wel drie of vier keer verplaatst." Zelfs de kerk, vaak het enige gebouw van steen, werd steen voor steen afgebroken en 2 kilometer ver derop weer opgebouwd. Een ander fenomeen kwam in Brabant Atlantis van Nederland V:.- - door Freke Remmers Bert Stulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10