Ondanks alle zorg kan het nog misgaan 66 Na die unieke zwemervaring kun jij bij ons een pil krijgen tegen nare gevolgen VERDIEPING 9 DE TRAVEL CLINIC Een van de grote bedrijven waar aan de Travel Clinic diensten le vert is Croda, een multinational en wereldleider op het gebied van halffabrikaten. Er werken wereldwijd meer dan drieduizend men sen. Vanuit de Nederlandse vestiging in Gouda reizen geregeld medewerkers naar verre landen. Voor hen, maar ook voor be zoekers die vanuit de hele wereld de vesti ging bezoeken, biedt het bedrijf in samen werking met de Travel Clinic Havenzie kenhuis een uitgebreid medisch program ma. Vóór, tijdens en na een reis over de grens van een van de Croda-medewerkers, staat de kliniek 24 uur per etmaal, zeven dagen per week, klaar. Nel van Gaaien is belast met de medische zorg binnen het bedrijf: „Travel Clinic heeft een ongeken de expertise en werkt razendsnel. Mede dankzij het speciale Emergency Respons Team, dat wereldwijd kan worden inge zet." Ondanks alle voorzorgsmaatregelen loopt een medewerker in het buitenland soms iets op. „Vorig jaar kwam een medewerker terug uit de Indiase stad Mumbai. Zijn vrouw belde in paniek dat hij met malaria verschijnselen in het Tropenziekenhuis in Antwerpen werd behandeld. We hebben toen onmiddellijk de Travel Clinic inge schakeld, die alle dossiers van onze reizen de medewerkers bijhoudt. Na zijn ontslag in Antwerpen heeft de Travel Clinic hem - gezien. We zijn nu bezig in samenspraak met die kliniek het beleid ten aanzien van India bij te stellen. Want toch niet alle de len van dat land blijken malariavrij te zijn." Liesbeth Knipping (54 jaar) uit Goirle be zocht als reumapatiënte het spreekuur voor 'Bijzondere reizigers' van de Travel Clinic. Ze deed dat voor een reis naar fami lie in Zuid-Afrika. „Reuma en de medica tie hebben mijn immuunsysteem ver zwakt. De Travel Clinic diende me niet al leen vaccinaties toe tegen hepatitis A en B en tetanus, maar ter preventie ook tegen longontsteking. Ook controleerde hun arts of vaccinaties aansloegen. Indien nodig zouden ze antistoffen toedienen." Van de tropenverpleegkundige kreeg Knipping ook tips en informatie over de gevaren van zwemmen in stilstaand water, rabiës en hygiëne. „In Zuid-Afrika is de hygiëne veel minder. Door mijn verzwakte immuunsysteem kan diarree grote gevolgen hebben. Uit voorzorg gaf de Travel Clinic speciale me dicijnen mee." ~A zen en de meest voorkomende inentingen of kuren. Overbosch: „Het is toch anders als je elke dag met onderzoek bezig bent, alle litera tuur bijhoudt en de meest uiteenlopende ziektebeelden in je eigen ziekenhuis aan schouwt. Wij volgen ziektebeelden van dag tot dag, ook griep, die zich in vele ge daanten kan manifesteren. Er zijn vele va rianten, zoals eentje die lijkt op de Aziati sche griep, en die op het punt van doorbre ken staat. In een regionale reiskliniek vol gen ze voor dat soort informatie het Landelijk Coördinatiecentrum Reizigersin formatie (LCR). Wij gebruiken een syste matiek, die de reiziger, het land en de acti viteiten van de reiziger bij een advies be trekt." Voor iemand die onderzoek gaat doen aan de universiteit van Mumbai in India, ligt een reeks adviezen op maat klaar. David Overbosch: „India zou vrijwel geen malaria meer hebben. Maar er wordt daar veel ge bouwd in gebieden met veel plassen, en dus muggen en in een stad als Mumbai komen mensen van overal. Wie daarheen gaat, krijgt van ons een advies dat niet altijd strookt met de algemene reisadvie zen, maar dat wel veel ellende kan voorko men." De Travel Clinic is een volwaardig onder deel van het Havenziekenhuis, een alge meen ziekenhuis met 260 bedden en met tropen- en ouderengeneeskunde als specia lisaties. Ir. het Havenziekenhuis werken 120 specialisten. Bij de Travel Clinic aan het Haringvliet wer ken zeven internisten met een grote staat de bedrijven krijgen er een training met de automatische elektrische defibrillator. van (tropen)dienst. Er is geregeld contact met ziekenhuizen in landen waar Neder- die het hart op gang kan brengen na een stilstand. Want hoe exotisch de tropen landse reizigers met gezondheidsproble men zijn gestrand. Er is specialistische ken ook zijn, ook voor Nederlanders in het bui nis. Zo is een van de medewerkers een ex tenland geldt dat hart- en vaatziekten pert in slangenbeten. doodsoorzaak nummer één zijn Havenziekenhuis en de Travel Clinic lei den artsen en verpleegkundigen op, die in de (sub)tropen willen werken. Zij kunnen er aanvullende opleidingen volgen. Beman ningen van tankschepen krijgen er onder wijs in malariabestrijding. Medewerkers van internationaal werken- DONDERDAG 11 JULI 2013 David Overbosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9