RIJS Duftse rechter°or JaPanse politici mogen ei 6 BUITENLAND MEISJESRECHTENACTIVISTE Malala spreekt morgen voor de Verenigde Naties. In haar dorp in Pakistan heerst nog steeds angst. effeweg nl Griekenland heeft weer staatsomroep Griekenland heeft sinds gis teren weer een publieke om roep. De nieuwe zender EDT is voorzichtig de lucht ingegaan nadat bijna een maand geleden het scherm van voorganger ERT op zwart ging vanwege bezuini gingen. Er ontstonden een golf van verontwaardiging en een regeringscrisis toen premier Antonis Samaras de publieke omroep sloot. Arrestatiebevel leider Broederschap Het Openbaar Ministerie in Egypte heeft een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen Mohamed Badie, de leider van de Moslim Broeder schap. Hij wordt ervan be schuldigd dat hij heeft aan gezet tot geweld tijdens de betoging van maandagoch tend vroeg bij het hoofd kwartier van de Republi keinse Garde. Daarbij kwa men 55 mensen om. Monniken om drugs uit klooster gezet De boeddhistische autoritei ten in Thailand hebben 32 monniken het habijt ontno men. Bij een onaangekondig de drugstest in 27 kloosters in de plaats Ban Mo bleek dat zij verdovende middelen hadden gebruikt. De monni ken zijn naar een versla vingskliniek overgebracht Twee van de betrapte mon niken waren abt. FARC-partij doet mee in Colombia De politieke partij in Colom bia die banden heeft met de rebellenbeweging FARC, mag weer meedoen aan ver kiezingen. De' Colombiaanse rechter heeft de partij giste ren weer legaal verklaard. De Patriottische Unie was in 2002 in de ban gedaan, omdat ze er niet in was ge slaagd kandidaten voor de parlements- en presidents verkiezingen te presenteren. MINGORA - Talibanstrijders arrive ren in het donker. Snel plaatsen ze een bom naast een huis in Mingora, in Pakistans Swat-regio nabij de grens met Afghanistan. Hier woont, zo denken ze, een vriendinnetje van Malala Yousaf- zai - het Pakistaanse schoolmeisje dat vorig jaar door leden van de Taliban door haar hoofd was ge schoten omdat ze stond voor 'voor seculiere- en westerse nor men en waarden'. Ondanks het schot overleefde Ma lala de executie. Dat was gezichts verlies voor de machtige Taliban; alsof die niet op konden tegen een 14-jarige scholiere. Dus moest de Malala-aanslag op een of andere manier worden afge rond. Lastig, want Malala zelf was in middels naar een buitenlands zie kenhuis gebracht en dus buiten bereik van de Taliban. Besloten werd dan maar een van Malala's vriendinnetjes, Kainat Riaz, te gra zen te nemen. Zij zat naast Malala toen die in haar hoofd werd ge schoten. De bom naast het huis van Kainat Riaz zorgt voor een dode en zes gewonden; maar weer blunderen de Taliban: ze hebben het verkeer de huis opgeblazen; niet dat van Kainat, maar van Muhammad Na- zir, een buurman die niets met beide meisjes te maken heeft. „Het blijft hier gevaarlijk met al die Taliban", vertelt Muhammad Khan, een buurtbewoner. „Het le ger probeert ons te beschermen tegen de Taliban. Maar je weet niet wie precies Taliban is of niet. Op het voorhoofd van een terro rist staat helaas geen letter 'T' ge schreven." De bevolking van dit prachtige bergstadje wordt al jaren gekweld door de TTP, de Pakistaanse Tali ban. Mingora, zo'n 150 kilometer ten noorden van de hoofdstad Isla mabad, was in 2009 zelfs korte tijd in handen van TTP-strijders. Een legeroffensief maakte daar in hetzelfde jaar een einde aan. Sindsdien wordt de stad stevig ge controleerd door Pakistaanse sol daten, die overal rondlopen en veel controleposten bemannen. Een buitenlandse journalist kan Mingora slechts bezoeken na spe ciale toestemming van het leger. Nabij het centrum ligt een ano niem kruispunt naast een stroom pje. Op deze plek is Malala vorig jaar in haar hoofd geschoten. Een paar honderd meter verderop staat het verlaten huis van haar fa milie. Voor de toegangspoort staat een soldaat. „Het mag dan Je weet niet wie precies Taliban is of niet; op hun voorhoofd staat helaas geen T leeg zijn, maar het huis wordt 24 uur per dagen bewaakt", vertelt een buurtgenoot die zijn naam niet kwijt wil. De Taliban is on dergronds gegaan, weet hij. „De angst is groot dat ze weer terugke ren en gekke dingen doen." De aanslag op Malala vindt hij een voorbeeld van zo'n waanzin nige actie. „Hoe kun je een school meisje door het hoofd schieten. Die mensen zijn gek." De gewone man in het conserva tieve Mingora is anti-Taliban. Be woners schamen zich ervoor dat hun stad nu voor altijd verbon den is met de moordaanslag op een meisje dat alleen maar naar school wilde. Bijna iedereen is vóór meisjesonderwijs. Wel den ken sommigen dat Malala er wel erg pro-Westerse gedachten op inclusief touringcar zoover OSNABRÜCK - In het Duitse Osnabrück is gisteren de rechts zaak begonnen tegen een 44-jarige Nederlander die verdacht wordt van de moord op zijn 41-jarige vrouw. De verdachte, een vrachtwa genchauffeur, was voor zijn werk in Frankrijk toen hij telefonisch van zijn vrouw te horen kreeg dat ze hem ging verlaten. Dat gebeurde nadat hun gezamenlijke huis in Ul- sen bij een gedwongen veiling was verkocht. De man reed terug en zou woedend het huis zijn binnen gegaan. Volgens de verdachte had hij daar zijn vrouw hangend aan een touw aan de trap gevonden en zou ze zelfmoord hebben gepleegd. Bij sectie op het lichaam ontstond twijfel over deze lezing. Voor de Hogerhuisverkiezingen van 21 juli, volgende week zon dag, mogen politici nu voor het eerst twitteren, bloggen en face- booken. Rond verkiezingen golden in Ja pan zèer strenge regels voor kandi daten en partijen. „In 1996 vroeg een groep politici aan het ministe rie van Binnenlandse Zaken of ze websites mochten gebruiken voor hun campagne", vertelt Iwao Osa ka, specialist in politieke campag nes van de Rikkyo universiteit in Tokio. Het antwoord was nee. „Een website werd gezien als een ouderwetse poster of folder en daarvoor golden allerlei beperkin gen in afmeting en oplage in ver kiezingstijd. Het gebruik daarvan is wettelijk streng gereguleerd", al dus Osaka. Maar na jaren soebat ten heeft het parlement nu de wet gewijzigd waardoor politici ook in campagnetijd het internet mogen gebruiken. Bij eerdere lan- Website werd gezien als poster en die worden beperkt in verkiezingstijd DO ATHENE CAIRO BANGKOK BOGOTA Scholiere 'vernedert' 1 door onze correspondent Harald Doornbos Muhammad Khan Vertrek: 9, 12, 21, 24, 27 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Geniet van romantisch Parijs! Bekijk de Sacré-Coeur, de Eiffeltoren en de Champs Elysées. Breng een bezoek aan de gezellige wijk Montmartre en het kunstenaarspleintje Place du Terte. Maak een lichttour door Parijs en een boottocht over de Seine! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Berlijn Londen Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen Exclusief excursie en entreegelden en 18. reserveringskosten per boeking. door onze correspondent Wouter van Cleef TOKIO - In Nederland lijkt het soms alsof politici meer kibbelen op Twit ter dan in de Tweede Kamer. In Ja pan kan dat nu eindelijk ook. Iwao Osaka -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6