4 i i i i Zomerschool biedt zittenblijvende leerlingen aantrekkelijk alternatief i 'Kwaliteit rechtvaardigt rode cijfers rechtbank' Brindisi Rome Alghero Trapani O 66 Ik wist dat ze het niet zouden redden, maar dat kon ik niet zeggen BINNENLAND 5 •1' ping. Een grote gaswolk ontsnap te en vatte ergens op het kampeer terrein vlam. „De knal sloeg een diepe krater", zegt Huertas. „De len van de tankwagen zijn in een omtrek van een kilometer terug gevonden. In de vuurzee ontplof ten ook nog eens veel gasflessen op de camping. Dat maakte het drama compleet. Bijna niemand kon ontsnappen aan de vuurzee." Veel buitenlandse toeristen kwa men om het leven. Huertas bege leidde zo'n veertig Nederlandse en Belgische kinderen naar het vliegveld. „Zij waren hun ouders kwijt", vertelt ze. „Terwijl papa en mama op de camping een broodje aten, speelden zij op het strand iets verderop. Hun ouders waren verbrand of nog vermist. Ik hing touwtjes om de nek van de kinderen, met kartonnen bordjes. Daarop schreven we hun namen, en de namen van familieleden in Nederland. Sommige kinderen waren nog maar zes jaar. In de bus en op het vliegveld spraken ze geen woord. Ze waren in shock. Hartverscheurend." Huertas bezocht ook de slachtof fers in het ziekenhuis in Barcelo na. „Ik haalde overlevenden op om gerepatrieerd te worden naar Nederland. Twee Nederlanders, die voor 90 procent waren ver brand, vroegen mij waarom zij niet mee mochten. Ik wist dat ze het niet zouden redden, maar dat kon ik niet zeggen. 'Volgende week komt er weer een vliegtuig', zei ik. Een paar dagen later waren ze overleden." De tragedie kende een klein licht puntje. „Een Nederlands stel, zon der kinderen, ging kort voor de ramp boodschappen doén in het dorp. Hun hond lieten ze achter. Het stel overleefde, maar de hond was spoorloos. Wonder boven wonder dook het beestje een paar weken later op. Die hebben we nog naar Nederland gevlogen." In september 1978 bezocht Huer tas voor het eerst zelf de plek van de ramp. „Het terrein was zwart geblakerd. Toch stonden er alweer de eerste tentjes. Heel onwerke lijk. Ik begreep er niets van." T De VO-raad en CNV Onderwijs hebben een experiment lopen waar 450 leerlingen van veertien middelbare scholen aan deelne men. In de regio Zuid is het pro ject voorbij, omdat daar de zomer vakantie al begonnen is. Midden volgt en Noord is de laatste. In Zuid deden vier scholen mee: het Jeroen Bosch College (Den Bosch), het Zwijssen (Veghel), het Strabrecht (Geldrop) en het Roncalli (Bergen op Zoom). De zo merschool viel daar in de laatste weken van het lesrooster. Het resultaat is boven alle ver wachting. Op de vier Brabantse scholen kan 86 procent over naar het volgende schooljaar. Conrec tor Paul Meyer van het Zwijssen spreekt van een 'gigantisch suc ces'. Sommige leerlingen die voor de examens zwak stonden, gin gen extra hard werken om juist te voorkomen dat ze naar de zomer school moesten. „Dat zou ze va kantiedagen kosten." Anderen gingen tijdens de zomer school hard werken om het afgelo pen schooljaar maar niet opnieuw te hoeven doen. Sommige leerlingen gingen extra hard werken om juist te voorkomen dat ze naar de zomerschool moesten Met dat herziene standpunt rea geert het hoogste bestuursorgaan van de rechtspraak op een eind vo rig jaar verspreid manifest, waar in rechters uit Leeuwarden onder meer stelden dat 'productiecijfers leidend zijn' en 'zaken niet de aan dacht kunnen krijgen die ze ver dienen'. Alleen voor een eindvonnis krijgt een rechtbank een vergoeding. De door de Raad voor de Recht spraak opgelegde productienor men zouden volgens de criticas ters ertoe leiden dat rechters af zien van tussenvonnissen of het horen van extra getuigen. De Raad voor de Rechtspraak krijgt ieder jaar budget van het ministerie van Veiligheid en Justi tie en verdeelt dat vervolgens over alle gerechten in het land, af hankelijk van de hoeveelheid en soort zaken die de rechtbanken af handelen. Het bestuursorgaan moet erop toezien dat er geen ver lies wordt gedraaid. De raad bena drukt nu dus dat het draaien van zwarte cijfers nooit ten koste mag gaan van de rechtspraak en dat ze dat standpunt ook wil verdedigen tegenover de politiek. Daarover moeten nog gesprekken met het ministerie gevoerd worden, zegt een woordvoerder van de raad. Senior-raadsheer Menno Zandber gen uit Leeuwarden, een van de opstellers van het kritische mani fest, zegt tevreden te zijn dat het draaien van verlies geen taboe meer is. Het kritische pamflet is duidelijk een wake up call ge weest, zegt hij. „We weten van commerciële op leidingen dat een onderdompe ling in leerstof goed kan werken", zegt Meyer. Rector Lian Derks van het Jeroen Bosch is ook ent housiast. Het is voor leerlingen de motiverend dat ze het jaar op nieuw moeten doen. „Zeker als ze wel de capaciteiten hebben en moeten doubleren omdat ze tien den van punten missen." Van alle scholieren blijft 5 pro cent een keer zitten. „We hebben het dan over 50.000 kinderen", zegt vicevoorzitter Joany Krijt van CNV. „Afgezien van wat het emotioneel betekent, is zittenblij ven economisch gezien ineffi ciënt. Als we die 5 procent terug krijgen naar 3, dan hebben we het over een miljoenenbesparing." Vluchten vanaf DONDERDAG 11 JULI 2013 a Spaans inferno Anneke Huertas (68) door Patrick Wiercx DEN BOSCH - Het lijkt een aantrek kelijke oplossing te zijn voor vele zittenblijvers: een intensieve zo merschool van twee weken, die er toe leidt dat je tóch overgaat naar het volgende leerjaar. door Niki van der Naald DEN HAAG - Rechtbanken krijgen meer financiële ruimte om de kwa liteit van de rechtspraak te kunnen blijven garanderen. „Als blijkt dat gerechten alleen in staat zijn de kwaliteit te handhaven door in de rode cijfers te gaan, dan zij dat zo", zo schrijft de Raad voor de Recht spraak in een brief aan alle mede werkers van gerechten. BUCHJE RHS. VHNHF zie onze website/binnenland Bekijk de deelnemende scholen Boek tot 11.07.13. Betastingen en toeslagen inbegrepen. Reis in september-oktober. Geldig op de dagen: Maandag - Donderdag. Aflunkeiijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Tarieven exclusief optionele belastingen en toeslagen. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5