Cadzand wordt er stukken veiliger op 'Geld zinvol besteden valt nog niet mee' Aanhoudingen na inval in hennepkwekerijen Dikke billen stelen de show op Zeeuwse Dag 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Weer rondvaart mogelijk door haven Terneuzen Hanne Liefting van stichting Su- guru bericht weer uit Ghana. De Terneuzense werkte vorig jaar zo mer als vrijwilligster bij het Su- guru-weeshuis dat ze sindsdien met haar stichting ondersteunt. Zie ook: www.stichtingsuguru.nl Schreeuwende en dansen de kinderen verwelko men ons. „Madam is back, Madam is back." Ze lijken kleiner dan ik ze in gedachten had, jonger. Ze zien er weer net zo smerig uit als toen ik de eerste keer kwam. Er zijn al een paar maanden geen vrijwilligers meer geweest. Het voelt vertrouwd, maar ook anders om terug te zijn. De reis was lang en zwaar. Op 2 juli was het zover, de dag dat ik met mijn vader ben vertrokken naar Walewale, in Ghana. Een jaar geleden deed ik daar voor 2,5 maand vrijwilligerswerk in een weeshuis. Sindsdien heb ik het niet meer los kunnen laten en hebben we met zijn vijven een stichting opgezet, stichting Su- guru, vernoemd naar het wees huisje. We vlogen via Casablanca naar Accra. Hier moesten we nog vijf uur wachten om naar Tamale te vliegen, een stad in het noorden. We werden opgevangen door John Anaba. Hij was vorig jaar mijn gastvader en is het steun punt voor de stichting, de verbin ding met het weeshuis waarover hij de leiding heeft. Vanuit Tamale volgde nog een rit van 2,5 uur in een Ghanese taxi naar Walewale. De chauffeur was een jonge gast, die dacht dat auto rijden een spelletje is. Hij maakte allerlei ritmes met zijn claxon en zette de muziek keihard. Tja, en daar hadden we het: de po- De eerste kwekerij werd om streeks 15.45 uur ontdekt aan de Van der Maelstedeweg in Hulst. De 33-jarige bewoner had een plantage met met 148 bijna vol groeide planten in huis. Ook ston- litie. Je zou denken dat ze iets zou den zeggen van de afgebroken spiegel, de gladde banden, de gro te scheuren in de voorruit, het niet werkende dashboard, de dui delijk slechte vering, maar nee. Ze wilden het rijbewijs zien van on ze chauffeur en ook dat bleek niet in orde. Uiteindelijk mochten we, na tien minuten onderhandelen, gewoon doorrijden en bereikten we na een reis van zo'n 27 uur on ze bestemming: Walewale. Het was bijna een jaar geleden dat ik er weg ben gegaan en het komt niet vaak voor dat een vrij williger een tweede keer komt, laat staan met haar vader. We zijn goed voorbereid op reis gegaan. We willen dat het geld van onze acties zinvol wordt be steed. Contact tussen Terneuzen en Walewale speelt daarin een grote rol, maar daar moet je een goeie computer met internet voor hebben. We hebben daarom een laptop van thuis meegenomen om de kapotte computer van John te vervangen. Deze wordt met een ouderwets modem verbon den met het internet. Nu kunnen we donateurs laten zien wat er met hun geld gebeurt en kunnen de vrijwilligers con tact houden met het thuisfront. Het loopt niet helemaal op rolle tjes. We moeten ons aanpassen aan de realiteit. Momenteel bekijken we of we een zeecontainer met spullen kun nen laten komen. Eén lichtpunt je: de wezen waren erg blij met de door ons meegenomen kleren. den er 16 grote hennepplanten in de tuin van de woning en had hij 26 stekjes. De bewoner werd aan gehouden en kreeg een pro- ces-verbaal De tweede kwekerij kwam rond 16.30 uur aan het licht aan de Hoofdweg Noord in Zuid- dorpe. De 45-jarige bewoner had twaalf bijna volgroeide hennep planten. Hij is aangehouden en kreeg een boete van vijfhonderd euro die hij meteen betaalde. De waterkering ter plekke voldoet nu niet aan die wettelijke eis. Met name de strekdammen bij de ge- maaluitlaat zijn nu niet sterk ge noeg om een superstorm te door staan, is uit onderzoek gebleken. De golfsterkte is eerder onder schat en het effect daarvan op de strekdammen ook. Stichting Fokveetentoonstelling West-Zeeuws-Vlaanderen tekent voor de organisatie. De show is 73 jaar lang op het Ledelplein in Oostburg gehouden. Vorig jaar verhuisde de tentoonstelling naar Sluis en nu is daar ook de jubi leumeditie. Veehouders uit de wij de omgeving pronken er met hun dieren, vooral Belgische Wit-Blau- wen. Waterschap Scheldestromen gaat daar 'iets' aan doen. De strekdam men aan weerszijden van de ge- maaluitlaat moeten verhoogd en verlengd worden. In het ontwerp dat hiervoor is gemaakt, is reke ning gehouden met de komst van een jachthaven tussen de strek dammen. De kosten van de jacht haven - met ruim honderd lig plaatsen - worden gedragen door privé-investeerders en het Investe ringsfonds Cadzand-Bad. Het laat ste wordt gevoed met geld dat ont wikkelaars van vakantieprojecten erin storten. Mocht de jachthaven niet door gaan, waarmee het waterschap voor alle zekerheid rekening houdt, dan zal het werk anders uitgevoerd worden. De westelijke Anders dan bij mensen, geldt bij koeien: hoe dikker de billen, hoe mooier. In heel wat stallen in de regio worden de koeien nu klaar gestoomd voor de tentoonstel ling, ze worden gewassen, ge poetst en geschoren. Dat laatste is vooral van belang om de spieront- wikkeling goed tot haar recht te laten komen voor het oog van de keurmeesters. De hele dag zijn er op diverse loca ties in het centrum van Sluis ou de ambachten te zien, dames in Cadzandse klederdracht en zijn er kraampjes met Zeeuwse streek producten van Lekker Regionaal Product. strekdam hoeft dan minder uit te buigen om ruimte te maken voor de ligplaatsen. Het plan voor de kustversterking staat 22 augustus op de agenda van het waterschapsbestuur. Wie dat wil, kan er ook nog op reage ren. Dat is overigens al gebeurd. Ondernemers zijn bang dat ver lenging van de strekdammen ge vaarlijk is voor zwemmers. De ge meente Knokke-Heist vreest ver snelde verzanding van natuurge bied 't Zwin. Een woordvoerder van het waterschap meldt dat van het laatste uit studies niets is ge bleken. En wat zwemmers be treft? „Zover gaan ze zelden in zee en bij strekdammen moeten ze vanwege de stroming altijd be ter opletten." terneuzen - Het is vanaf zaterdag weer mogelijk een rondvaart te maken door het havengebied van Terneuzen. Maritiem informatie centrum Het Portaal van Vlaande ren bij de sluizen van Terneuzen heeft een 'nieuw' schip, de VB 11 van de Verenigde Bootlieden, met twaalf zitplekken. Gidsen van Het Portaal vertellen onderweg over alle activiteiten in de haven. De rondvaarten zijn in juli en augus tus vanaf dinsdag tot en met zon dag; maximaal vier per dag, de eer ste is om 12.30 uur. Het infocen trum van Het Portaal is open om 12.00 uur. Reserveren: 0115-616268 of info@portaalvan%daanderen.nl. Hanne Liefting in Ghana HULST - De politie heeft dinsdag in twee woningen in Zeeuws-Vlaande- ren hennepkwekerijen ontmanteld. De eigenaars van beide kwekerijen zijn aangehouden. door Harmen van der Werf CAOZAND-BAD - Vaste en tijdelijke bewoners van Cadzand-Bad kun nen over pakweg anderhalfjaar nog geruster slapen. Waterschap Scheldestromen verwacht dan de zeewering bij het gemaal zo op or de te hebben, dat die een storm kan weerstaan die eens in de vier duizend jaar kan voorkomen. SLUIS - De Groote Markt en omge ving in Sluis bieden komende zater dag alle ruimte aan de Zeeuwse Dag. 'Topact' is de 75e editie van de Fokveetentoonstelling West- Zeeuws-Vlaanderen. Hanne Liefting deelt in Walewale kleding uit aan wezen. van "Cpt*Cl~P Ct"PPH AARDENBURC - Paul Rademacher (links) van ZorgSaam en de manager *-*■' ICC11 Coensdike ontvangen de 'eerste steen' voor twee nieuwe groepswoningen /"'pp*-* Cr! ilzP voor dementerenden bij het Aardenburgse woonzorgcentrum. In totaal zes- v^wCll JLIIK.C tien bewoners vinden er zorg en begeleiding in huislijke sfeer. Ook in IJzendij- ke en Terneuzen komen en zijn deze verpleegeenheden er al. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58