Protest tegen huizen voor starters vergeefs College wil twee a drie testlocaties ecolodges Een-na-laatste smartphones tegen superscherpe prijzen 12:45 t m m m SCHOUWEN-DUIVELAND 21 Sirjansland krijgt een beeld van het onderwijzersechtpaar Heule. Zij waren heel belangrijk voor het dorp. I n SIRJANSLAND - Burgemeester van Sirjansland werd hij zonder een zweem van ironie genoemd. Dat geeft wel aan hoe Sirjansland dacht over het 'hoofd der school', Adriaan Heule. Maar ook zijn echtgenote janneko Heule-Kip zette zich onverdroten in voor het welzijn van het Duivelandse dorp. Beiden worden geëerd met een beeldje, te vervaardigen in op dracht van de stichting Renesse. De Mulo en de HBS in Zierikzee waren blij met kinderen uit Sir jansland. „Ze hadden nog écht ge leerd," meldt de Zierikzeese uitge ver Cor Pols in het boekje 'Sirjans land in oude ansichten'. Meester Heule onderwees met harde hand. Een oud-leerlinge herin nert zich: „Ik heb een keer zó'n klap voor m'n harses gehad, dat ik uit mijn bank viel. En dat alleen omdat ik niet mee wilde zingen." Streng dus, maar ook met een groot hart. Want meester Heule was de ziel van de dorpsgemeen schap, de vraagbaak voor de bevol king. Heule leidde de uitdeling van hulpgoederen na de Ramp en hielp mee aan het oprichten van het rampmonument. Hij was voorzitter van de Oranjevereni ging, van de korfbalclub DES en organisator van de reisvereniging. Ook zette hij een pendeldienst op van vrijwilligers die op bezoek gingen bij Sirse zieken in het Ro de Kruisziekenhuis. lanneko (Janna jacoba) was ook wat we nu 'een betrokken burger' zouden noemen. Ze was voorzit ter van de bejaardenvereniging en schreef teksten voor Adriaan als hij ergens in het openbaar moest spreken. Het stel noemde elkaar 'meester' en 'juf. Het schooltje in Sirjansland was maar klein, nog geen twintig leerlingen, en werd daarom bekostigd als 'eenmans- school'. Toch had de school twee klassen. Van de twintig jaar dat lanneko voor de klas stond, deed ze dat ruim twaalf jaar zonder sa laris. „Ik vind het leuk. Ik doe het voor het onderwijs van de kinde ren en om mijn man te helpen", zei ze in 1975 in een interview met de PZC. Adriaan (geboren in 1911 als boe renzoon in Ouwerkerk) gaf les sinds 1943. Janneko schoot hem in 1956 te hulp. In februari 1976 na men ze beide afscheid en gingen in Bruinisse wonen. Janneko over leed in 1984 op 71-jarige leeftijd. Adriaan werd 75 en stierfin maart 1986. Schilder/beeldhouwer Vincent Krans uit Ouwerkerk zafhet beeldje van de twee maken. Be doeling is dat het volgend voor jaar wordt onthuld op een plek tussen school en kerkhof van Sir jansland. De stichting Renesse biedt alle woonkernen op Schou wen-Duiveland een beeldje van een markante inwoner aan. Een school is belangrijk voor een dorp, vond Adriaan. „Zonder school leeft het niet meer." Ik doe het voor het onderwijs van de kinderen en om mijn man te helpen Woensdag verklaarde de hoogste bestuursrechtbank hun bezwaren tegen het bestemmingsplan 'Uit breiding Lijnzaad' ongegrond. De bewoners vrezen toename van wa teroverlast bij hun woningen. Ze zijn woedend op de gemeente Schouwen-Duiveland omdat die hun bezwaren zou hebben afge wimpeld. De Raad van State vindt dat het gemeentebestuur de behoefte aan starterswoningen heeft aangetoond. De starters moeten straks voor een huis aan de Lijnzaad 180.000 euro op tafel leggen. Volgens de bewoners van de Zandweg zijn de woningen on verkoopbaar. Maar de broers Toor- man, die de huizen bouwen, gaan ervan uit dat de gemeente star- tersleningen verstrekt. De Raad van State vindt dat de Zandwegbe woners hun klachten over watero verlast niet aannemelijk hebben gemaakt. Het hemelwater van de nieuwe woningen loopt via een gescheiden afvoer naar een sloot. Onlangs heeft het college van B en W een notitie vastgesteld waar alle voorwaarden voor de bouw van milieuvriendelijke vakantie huisjes in natuurgebieden op een rijtje staan. Aanvankelijk wilde de gemeente dit nieuwe concept bij wijze van proef op één locatie toe staan. Nadat iedereen z'n zegje kon doen over de notitie, heeft het college besloten om hier soe peler mee om te gaan. „Afhanke lijk van het aantal ecolodges dat ondernemers willen realiseren, willen we twee of drie proeven toestaan", zegt Verseput. Bij de gemeente liggen nu drie concrete voorstellen voor ecolod ges. Ondernemer Niek Deist van camping Kijkuit wil aan de slag bij Bommenede, Peter de Jonge van paviljoen Meerzicht wil drij vende lodges aan de Grevelingen- dam realiseren en het Grevelin- genschap wil in de nieuwe plan nen voor Bommenede ruimte ma ken voor ecolodges ten westen van het haventje. Overigens moe ten voor alle plannen afzonderlij ke procedures worden gevolgd. Als het concept aanslaat, kunnen wat het college betreft ook lodges op andere plaatsen langs de Greve- lingen en Oosterschelde komen. Groot Kerk Project tijdens Ringpromotie Tijdens de eerste Ringpromo- tiedag vandaag gaat ook het Groot Kerk Project weer van start. Het gaat om een interker kelijk missionair project. In de Grote kerk aan de Ring is tot en met 15 augustus elke donderdag van 10 tot 16 uur een expositie te zien van oude landkaarten, plattegronden en foto's van onder meer kerken. Thema is Zee-LandKerk. Er is ook een stiltehoek. Fietsexcursie langs verdronken dorpen Natuurmonumenten verzorgt woensdag 24 juli een fietsex cursie langs verdronken dor pen, inlagen en karrevelden aan de Oosterschelde. De tocht voert vanaf startpunt golfclub Molenberg (Hogeweg 53) langs de natuurgebieden richting de Plompe Toren van Koudekerke. De gids vertelt on derweg over flora en fauna. Vertrek om 10.00 uur. Delta Quintet speelt in de jacobuskerk In het kader van de reeks zo meravondconcerten geeft sa lon-ensemble Delta Quintet donderdag 18 juli een concert in de Jacobuskerk in Renesse. Het Delta Quintet brengt mu ziek variërend van Weense sa- lonmuziek en tango's tot oude jazz. Met soms ook nog een klassiek intermezzo. Het con cert van het Delta Quintet be gint om 20.00 uur. Expo schilderclub in Sint Nicolaaskerk Werk van drie schilderclubs is van 13 tot en met 25 juli te zien in de Grote of Sint Nicolaas kerk in Brouwershaven. Het gaat om Perspectief (Zierik zee), Palet (Haamstede) en Pri mair (Middelharnis). Het cen trale thema van de expositie is Déja vu. Geschilderd zijn on der meer jeugdherinneringen en vakantiereizen. De kerk is open maandag tot en met zater dag van 13.30-16.30 uur. Afrikaviering in O. L Vrouwe ter Zee-kerk In de Onze Lieve Vrouwe ter Zee-kerk in Burgh-Haamstede wordt zondag een Aff ikadienst gehouden. Aan de dienst werkt mee het Aff ika-Engakoor dat Afrikaanse zang en muziek ten gehore brengt. De dienst wordt opgedragen aan de op 20 fe bruari dit jaar overleden Pola van der Donck, activiste voor aidsweeskinderen in Zambia. De dienst begint om 11.00 uur. Poëtische wandeling vanuit de dorpskerk In het kader van de reeks zo- meractiviteiten in de kerk van Burgh wordt woensdag 17 juli een 'poëtische wandeling" aan geboden. De wandeling - ook aangeduid als 'Burghs omme tje' - wordt verzorgd door ds. Maarten Diepenbroek en Arie Damman. De wandeling gaat om 14.00 uur van start vanuit de kerk aan de Ring en duurt tot 16.00 uur. Telfort Smartpakkers Samsung Galaxy S Advance 300 min 500 MB Werkt in je voordeel DONDERDAG 11 JULI 2013 groot hart door Ton van den Nouweland Adriaan en Janneko Heule bij hun drukbezocht afscheid als onderwij zers in februari 1976. Op de ach tergrond de openbare basisschool. foto Zierikzeesche Nieuwsbode/Beeldbank Zeeland Janneko Heule-Kip door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Vier bewoners van de Zandweg in Burgh-Haamstede zijn vergeefs naar de Raad van State ge stapt tegen de bouw van tien star- terswoningen aan de Lijnzaad ach ter hun huizen. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Als het aan toeris- me-wethouder Ad Verseput ligt, worden de komende tijd op twee a drie proeflocaties op Schouwen- Duiveland ecolodges gebouwd. BURGH-HAAMSTEDE BURGH-HAAMSTEDE RENESSE BROUWERSHAVEN BURGH-HAAMSTEDE BURGH 13 13 i.c.m. Telfort ToestelLease telfort.nl 08001707 Telfort winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51