Snoeien in salaris UMC-arts 'gevaarlijk' i I I 1 4 BINNENLAND CAMPINGRAMP Het is vandaag 35 jaar geleden dat een Spaanse camping door een gasexplosie werd weggevaagd. rd El CRUISEWINKEL.NL Het wordt lastig voor universitai re ziekenhuizen (UMC's) om nog de beste specialisten aan te trek ken voor patiëntenzorg, de oplei ding van artsen in spe en onder zoek. En dat terwijl in academi sche ziekenhuizen juist de meest zieke en lastig te behandelen pa tiënten liggen. De financiële kloof tussen artsen in loondienst en artsen in maat schappen zal door de kabinets plannen 'onacceptabel groot' wor den, geeft Peeters aan: „Ik snap het wanneer een medisch specia list niet meer in loondienst wil werken." Cynisch stelt hij: „Ik zou het zelfs afraden." De wet, die wordt aangescherpt zodat werknemers in de semipu- blieke sector niet meer dan eeri ministerssalaris van 144.000 euro bruto per jaar mogen verdienen, zal alleen artsen in loondienst treffen. Zelfstandige specialisten in maatschappen hoeven hun sala ris niet te vermelden en zullen ook niet onder de aangescherpte wet vallen, vertelt hij. „Zij vliegen onder de radar." Peeters vreest dat veelbelovende artsen en onderzoekers daarom uiteindelijk toch liever voor een baan in een maatschap zullen kie zen dan een baan bij een UMC. Hij wil dat het kabinet zorgt voor een gelijkwaardige situatie door of de plannen in te trekken, of er voor te zorgen dat alle specialis ten in loondienst komen. Ongeveer 6600 artsen werken in loondienst (onder wie alle 4300 van de UMC's), 7000 artsen wer ken als zelfstandige. ALCANAR - Een tankwagen. Een gaslek. Een explosie. „En daarna alleen maar vlammen", vertelt An neke Huertas (68), die in 1978 lei ding gaf aan de repatriëring van Nederlandse slachtoffers van de campingramp in het Spaanse bad plaatsje Alcanar. „Campinggasten waren in een mum van tijd ver koold. Zelfs kinderen die op lucht- bedjes op het water dobberden, kwamen om. De zee brandde." Wie deze zomer over camping Los Alfaques aan de Spaanse Cos ta Dorada loopt, ziet vrijwel ner gens meer dat zich hier op dinsdag 11 juli 1978 een ramp van ongekende omvang voltrok. Die dag, vandaag precies 35 jaar gele den, ontplofte bij de ingang van de camping een tankwagen met vloeibaar propeengas. Door de ex plosie kwamen zeker 215 vakantie gangers om het leven, onder wie tien Nederlanders. „Wat zich die middag heeft afge speeld, gaat elk voorstellingsver mogen te boven", blikt Huertas te rug. De Nederlandse, die al sinds 1969 in Spanje woont, kreeg rond vijf uur 's middags op het ANWB-kantoor in Barcelona een telefoontje van de alarmcentrale in Den Haag. „Er zou een ongeluk zijn gebeurd met een tankauto. En er was brand op de camping. Mij werd gevraagd om uit te zoe ken wat er aan de hand was." Door naar de Spaanse radio te luis teren, kwam Huertas er al snel achter dat Los Alfaques was veran derd in een inferno. „Het lukte me om te bellen met de lokale po litie. Toen wist ik dat het hele maal mis was. Ik stuurde meteen de Nederlandse consul en twee medewerkers van ons kantoor naar het rampgebied." Zelf bleef ze in Barcelona. Goede mobiele telefoonverbindin gen waren er in die tijd niet. Ook was er nog geen internet. „We handelden vooral instinctief', her innert Huertas zich. „De hele avond en nacht kregen we tele foontjes van bezorgde vakantie gangers in Spanje. Ook Den Haag belde voortdurend. Maar op veel vragen hadden we geen ant woord. Ondertussen hoorden we buiten de sirenes. Tientallen am bulances brachten overlevenden naar Barcelona, tweehonderd kilo meter ten noorden van de ramp plek. Vrijwel alle slachtoffers wa ren ernstig verbrand." De precieze oorzaak van de gasex plosie is nooit duidelijk gewor den. Vaststaat dat de tankwagen was geladen met 24 ton propeen gas, bijna vier ton meer dan de toegestane belading. De wagen, die onderweg was naar Barcelona, kwam tot stilstand bij de cam- UW CRUISE BDEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Elizabeth ontvangt 'Beleid levenslang botst koningspaar thuis met mensenrechten' De Britse koningin Elizabeth heeft woensdagmiddag thuis op Windsor Castle het nieuwe Nederlandse koningspaar ont vangen. Koning Willem- Alexander en koningin Maxima kwamen op de thee en werden door Elizabeth verwelkomd in de Oak Room van haar lieve lingskasteel aan de rand van Londen. Bij aankomst van de koninklijke gasten stond een erewacht van de Welsh Guards opgesteld op het gras van de quadrangle, waaraan de belang rijkste vertrekken van Windsor Castle liggen. Het bezoek aan koningin Elizabeth is het vier de uit een reeks van beleefd heids- of kennismakingsbezoe ken die Willem-Alexander en Maxima na de troonswisseling maken om zich in het buiten land voor te stellen. Het Nederlandse beleid voor le venslange celstraf is in strijd met het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens. Dat blijkt uit een uitspraak van het Europe se Hof voor de Rechten van de Mens in drie Britse moordzaken. Het hof vindt dat de straf moet kunnen worden ingekort Man redt baby uit water Spaarne Een baby van nog geen jaar oud is gistermiddag in Haarlem van de verdrinkingsdood gered. Het kind je was met de babywagen in het Spaarne terechtgekomen, toen de moeder een ander kind, dat geval len was, overeind hielp. Een pas sant sprong het riviertje in en haalde de baby op het droge. Kabinet: rustig door met wolvenpian De vondst van een wolfin Ne derland is voor het kabinet geen reden haast te maken met een wolvenpian. Staatssecreta ris Sharon Dijksma (Natuur) werkt 'rustig verder" aan een aanpak, aldus een woordvoer der. De VVD pleitte gisteren in deze krant om wolven af te schieten als er veel van deze dieren rondlopen. Kamerlid Jo- han Houwers waarschuwde voor hondsdolheid en de moge lijke aanval op schapen en kin deren. De PvdA stelt echter dat de wolf een kans moet krijgen. De vondst van de wolfin de Noordoostpolder heeft Dijks ma niet verbaasd, aldus de woordvoerder. In 2011 werd er al een wolf gesignaleerd bij Duiven. Voorganger Henk Ble ker meldde vorig jaar te gaan werken aan een wolvenpian. St. Petersburg en Oostzee ms Eurodam Caribbean ms Noordam www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 door Floor Ligtvoet UTRECHT - De kwaliteit van de zorg in academische ziekenhuizen komt stevig onder druk te staan, nu het kabinet de lonen in de semipublie- ke sector verder wil verlagen. Dat zegt Guy Peeters, voorzitter van de Nederlandse Federatie van Universi tair Medische Centra (NFU). Camping Los Alfaques in Spanje veranderde in 1978 in een inferno. Zeker 215 mensen kwamen om het leven door een gasexplosie. foto's AFP 'De zee brandde' in door Peter Winterman CAMPINGRAMP SPANJE 1978 Madrid Barcelona a Camping Los Alfaques 13 dagen 14 dagen WINDSOR GRONINGEN HAARLEM DEN HAAG Amsterdam, Rostock. Helsinki, St. Petersburg. Tallinn, Nynashamn, Kopenhagen. Amsterdam Vertrok: 15 augustus Fort Lauderdale, Philipsbtirg. Castries. Bridgetown, Fort-De-France, Roseau. Saint Thomas, Half Moon Cay, Fort Lauderdale Vertrek: ?4 nov. 5. 26 jan.16 ftsb 9 mn J Incl. vlucht, transfers en Mel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4