Een zeer besmettelijke vlekjesziekte Uitstel start seizoen mosselen van bodem GS: tot 2023 kan er 131 ha bedrijfsgrond bij Figuranten nodig voor 'Dorsvloer vol confetti' Risico's ZEELAND 19 commentaar VACCINATIES IN ZEELAND agè SGP-stemmers per gemeente <80% 80-90% 90-95%** Mazelen is een zeer besmettelijk vlekjesziekte, veroorzaakt door een virus. Mazelen begint plotseling met koorts, algemene malaise, han gerigheid, verkoudheid en hoesten. Enkele da gen tot een week daarna ontstaat huiduitslag. Die begint achter de oren en verspreidt zich over het hele lichaam. Na enkele dagen wordt de huiduitslag minder en daalt de koorts. Middenoorontsteking en longontsteking zijn complicaties die regelmatig voorkomen bij ma- zelenpatiënten (5 tot 10 procent van de geval len). In zeldzame gevallen (1 op de 1000) over lijdt een patiënt hieraan. Heel soms (ook in 1 op de 1000 gevallen) krijgt een mazelenpa- tiënt hersenontsteking. ledereen die niet gevaccineerd is en de ziekte nog niet gehad heeft, kan mazelen krijgen. Als veel ongevaccineerde mensen bij elkaar zijn, zoals op scholen, is er meer kans op versprei ding van het virus. Mensen die geboren zijn voor 1965 zijn bijna allemaal beschermd, om dat ze ooit mazelen gehad hebben. In 1976 is de vaccinatie tegen mazelen aan het Rijksvac cinatieprogramma toegevoegd. Het virus zit in de neus en keel van iemand die besmettelijk is. Door hoesten, praten en niezen komt het virus in de lucht en kan door een ander ingeademd worden. Zo raakt ie mand anders ook besmet. Na besmetting duurt het zo'n tien dagen tot je ziek wordt. Wie niet in gemeenten woont met een lage vaccinatiegraad (Reimerswaal, Tholen en Bor- sele) en niet regelmatig (nauw) in contact komt met reformatorische gezinnen in die ge- meeriten, loopt weinig risico. Van vier dagen voor tot vier dagen na het be gin van de huiduitslag. Nee. Meestal wordt de patiënt zonder behan deling weer beter. In het voorjaar planten de mosse len zich voort. Na dit 'melken' moeten de mosselen herstellen en als er dan te weinig voedsel (al gen) in het water zit, duurt het herstel langer. De mosselen zijn volgens ingewijden wel mooi groot, maar de kwaliteit laat nog wat te wensen over en daarom worden de schelpdieren nog niet opgevist. Het uitstel van de start van het seizoen heeft geen gevolgen voor de Visserijdagen Bruinisse, op 18, 19 en 20 juli. „Wij hebben mosse len", zegt voorzitter Theo Ket ting. „Als het goed is wordt van daag of morgen gekeken welke percelen geschikt zijn om de mos selen vandaan te halen. En anders hebben we hangcultuur, want die zijn wel gewoon verkrijgbaar." Volgende week worden opnieuw monsters genomen van verschil lende percelen om te kijken hoe het staat met de groei. Gedeputeerde Staten hebben die behoefteraming voor de komende tien jaar deze week vastgesteld. Ze komen Zeeuws breed uit op maximaal 131 hectare. Dat aantal is gebaseerd op jaarlijkse groei van de economie en de werkgele genheid. Ze denken dat deze ra ming realistisch is, omdat er on danks een dalende vraag naar be- drijfgrond in de afgelopen twee jaar 30 hectare is uitgegeven. In een somber scenario, waarin de economie de eerstkomende twee jaar stagneert of krimpt, is de behoefte aan nieuwe bedrijven terreinen 25 procent minder. Dan ligt het maximum op 95 hectare. In samenspraak met de dertien ge meenten, de Kamer van Koophan del en ontwikkelingsmaatschap pij Impuls Zeeland is een verdeel sleutel gemaakt. Voor de regio Bevelanden wordt op papier 45 hectare ingeruimd, Zeeuws-Vlaanderen krijgt 37 hec tare, Walcheren 31, Tholen 10 en Schouwen-Duiveland 8. Gemeenten kunnen met deze ra ming hun regionale bedrijventer reinprogramma's actualiseren. Producten van Apple zijn bijzonder in trek. Bij consumenten én bij dieven. Gauwdieven en inbrekers slaan zo vaak hun slag, dat adequaat ingrijpen van de politie dringend ge wenst is. In Middelburg was de politie woensdagochtend voor dag en dauw paraat toen er een melding kwam over een in braak bij de Media Markt. De daders maakten zich in drie au to's uit de voeten. Een wilde achtervolging - tot in Gent toe - leverde levensgevaarlijke si tuaties op. En drie lege auto's. Bij de jacht op de daders wer den zelfs schoten gelost. Dat de daders onverantwoorde risico's hebben genomen, staat buiten kijf. De vraag is of de po litie daar verantwoord op heeft gereageerd. Natuurlijk kan de politie inbrekers niet vrij baan geven. Maar als er een slachtof fer was gevallen, dan zou on middellijk een discussie zijn losgebarsten over proportionali teit Gelukkig zijn er geen slachtoffers gevallen, maar een serieuze evaluatie van het op treden lijkt desalniettemin dringend gewenst. Kandidaten moeten vijftien jaar of ouder zijn. Wie belangstelling heeft om te figureren in Dorsvloer vol confetti dient een e-mail met een recente foto en telefoonnum mer te sturen naar dorsvloer@ columnfilm.com. De opnamen van de speelfilm, die wordt geregisseerd door de Noors-Nederlandse Tallulah Schwab, zijn vorige week in Kwa- dendamme begonnen en vinden deze en komende maand plaats op diverse locaties in Zeeland. De 13-jarige Hendrikje Nieuwerf speelt de hoofdrol. De cast bestaat verder uit Suzan Boogaerdt, Tom van Kessel, Clemens Oomes, Da niël de Vries, Thomas de Vries, Axel Zwanenburg, Genio de Groot, Marie Louise Stheins en Mees Groot De film zal in 2014 in de bioscoop te zien zijn. Dorsvloer vol confetti is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Franca Treur, die verscheen in 2009. Het verhaal speelt zich af in een Zeeuwse, orthodoxe boeren gemeenschap. Binnenkort verschijnt bij uitgeve rij Prometheus de tweede roman van Treur. De titel van het boek wordt Het nieuwe vuur. DONDERDAG 11 JULI 2013 Percentage BMR (bof, mazelen, rode hond) vaccinaties 2013 Volledige inentingen onder 10-jarigen •HF"" Percentage SGP-stemmers* 15-51% 10-15% 5-10% Tweede-Kamerverkiezingen 2012 infographic Rolant Quist en Felix Binicewicz foto ANP bron www.zorgatlas.nl Mazelen, wat is dat? Is de ziekte gevaarlijk? Wie kan mazelen krijgen? Hoe krijg je mazelen? Moeten mensen die niet ingeënt zijn tegen maze len zich zorgen maken? Wanneer ben je als patiënt besmettelijk? Is er een behandeling tegen mazelen? Bron: Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en GGD Zeeland door Melita Lanting BRUINISSE - De start van het sei zoen van mosselen van de bodem is met veertien dagen vertraagd. De mosselen zijn nog niet goed ge noeg. De trage groei komt waar schijnlijk door het koude voorjaar. Het seizoen start nu op 24 juli. MIDDELBURC - Tot het jaar 2023 bestaat in Zeeland behoefte aan 131 hectare extra bedrijventerrein. Die inschatting maakt de provincie. MIDDELBURG - De makers van de speelfilm Dorsvloer vol confetti zijn op zoek naar ten minste twee honderd figuranten, voor opnamen die maandag 22 en dinsdag 23 juli plaatsvinden in een Zeeuwse kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49