Dienstweigeraar zij aan zij met NSB'er en SS'er 'Premie pensioen gaat fors omhoog' Asbestsanering gaat nog vaak fout IN HET NIEUWS 3 Seconden kunnen beter worden geteld LEIDEN - 'Een klap in het gezicht' en 'een dolksteek in de rug'. Vice- voorzitter Klaas Orsel van VOMI Nederland, belangenbehartiger van Indiëveteranen, heeft geen goed woord over voor eerherstel voor Indiëweigeraars. „Het was hun keuze, dan moeten ze ook op de blaren zitten. Anderen hebben de kastanjes uit het vuur gehaald. We gaan toch ook geen eerherstel geven aan mensen die fout waren in de Tweede Wereldoorlog?", foe tert de Nieuw-Guineaveteraan. Het is niet de eerste keer dat In diëweigeraars om eerherstel vra gen. „Maar veteranen zijn een be langrijke pressiegroep. Zij hebben dat altijd bestreden", zegt Harry Poeze, onderzoeker bij het Ko ninklijk Instituut voor Taal-, Dat blijkt uit de nieuwste cijfers die de inspectie SZW (voormali ge arbeidsinspectie) vandaag pu bliceert. Tijdens bijna 400 inspec tiecontroles in 2012 bleek 70 pro cent van de uitvoerders de wet te overtreden. In bijna de helft van de gevallen was de overtreding zo ernstig dat het werk moest wor den stilgelegd, het bedrijf of werk nemers een boete kregen, of de zaak naar het Openbaar Ministe- Land- en Volkenkunde. „Nu er niet meer zoveel Indiëgangers en -weigeraars zijn, is het makkelij ker een gebaar te maken." Nederlandse dienstplichtigen moesten na de Tweede Wereldoor log het gezag in de kolonie herstel len. Er was een machtsvacuüm ontstaan en daar waren Indonesi sche onafhankelijkheidsstrijders dankbaar ingesprongen. Daags na de capitulatie van de Japanners riepen Soekarno en Hatta de Re publiek Indonesië uit. Zo'n 120.000 militairen werden verscheept. Twee keer voerde Ne derland de druk op: met de bloedi ge politionele acties in 1947 en 1948. Nog altijd lopen discussies hoog op over de vraag of er sprake was van militaire excessen of sys tematisch geweld tegen Indone siërs. rie werd gestuurd. De bedrijven die in de fout gingen, namen geen of onvoldoende maatregelen om het loskomen van asbestve zels, die zeer kankerverwekkend zijn, te voorkomen. Ze hadden bij voorbeeld geen goed werkplan, voerden asbest verkeerd af of ver wijderden niet alle asbest. In to taal moest het werk 192 keer wor den stilgelegd, waarbij in 156 ge- Ongeveer 6000 personen weiger den te vertrekken, om religieuze redenen of omdat ze zich fysiek of psychisch ongeschikt achtten. Een kleine groep wilde niet om principiële of politieke motieven. Petra Groen, onderzoeker aan het Nederlands Instituut voor Militai re Historie: „Een aantal heeft zijn weigering ingetrokken, omdat men dan niet veroordeeld en ge straft zou worden. Druk van de autoriteiten ontbrak niet. Uitein delijk zijn 2565 man veroordeeld als deserteur. Hun straf varieerde vallen ook een boete volgde. Blootstelling aan asbestvezels kan levensgevaarlijk zijn. Nog altijd sterven er jaarlijks tussen de 900 en 1300 mensen aan de gevolgen van blootstelling in het verleden aan asbest. Naast gecertificeerde bedrijven die zich regelmatig niet aan de veiligheidsregels houden, zijn er ook beunhazen. Die verwij deren asbest, bewust of onbe wust, illegaal. Een van de meest schrijnende voorbeelden is een zaak uit Slag haren. Een man huurde vier tie nerjongens in om een schuur vol asbest te slopen. Een sloopbedrijf had de man eerder gewaar schuwd dat dit door een certifi- van twee tot vijfjaar. Deze Indië weigeraars hebben hun straf uitge zeten of zijn tewerkgesteld." De omstandigheden in de werk kampen waren zwaar. „Een van de grootste grieven van de weige raars is dat ze in dezelfde kampen kwamen als NSB'ers en SS'ers. Ze werden behandeld als landverra ders. Er was sprake van mishande ling, slecht voedsel, minachting", illustreert Poeze. Ook na hun vrij lating werd hen de weigering nog lang nagedragen. Maar ook Indiëgangers hadden het na de oorlog moeilijk. Poeze: „De oorlog was verloren en Neder land wou alles zo snel mogelijk vergeten. Anderen zagen hen als. 'instrumenten van het imperialis me'. De oorlog in Nederlands-In dië was in alle opzichten trauma tisch, of je nou ging of niet." ceerd bedrijf moest gebeuren. Dat duurde de man te lang. De jon gens kregen 5 euro per uur voor het werk. Hij droeg ze op wel een mondkapje te dragen, dat ze overi gens zelf eerst moesten gaan ko pen. Zowel de inspectie als het OM heeft hem vervolgd. De totale boete was 11.325 euro. Daarnaast kreeg de man een voorwaardelij ke celstraf. Dat meldt IPN, de website voor pensioenspecialisten in Neder land. NOS en NRC maakten giste ren ook gewag van een miljarden tegenvaller voor het kabinet. ABP en Pensioenfonds Zorg en Wel zijn (PFZW) wilden gisteren niet reageren op de berichten. Zij wil len daarmee wachten totdat het kabinet een besluit heeft geno men over de nieuwe regels voor pensioenfondsen, het zogeheten financieel toetsingskader. PFZW zegt dat de berekeningen die nu rondgaan zijn gemaakt op basis van een uitgelekt deel van het toetsingskader. De pensioenpre mies stijgen omdat pensioenfond sen straks gedwongen worden te rekenen met de actuele, lage ren testand. Nu hoeft dat niet en kun nen ook toekomstige rendemen ten worden meegerekend om de pensioenpremie te dempen. ABP heeft het kabinet, dat als werkge ver hoge pensioenlasten torst, ge waarschuwd dat het rekening moet houden met een premiestij ging van 20 tot 30 procent. Pen sioenbeheerder Syntrus Achmea verwacht ook dat de premie 'signi ficant' omhoog gaat. PARIJS - Franse wetenschappers hebben een manier laten zien om de seconden nog beter te tellen dan met een 'gewone' atoomklok. De nieuwe methode kan op een paar 100 miljoen jaar al gauw se condes schelen. De wetenschap pers tonen in het wetenschappe lijk tijdschrift Nature de extreme precisie van een geavanceerd soort atoomklok. Zo'n klok meet de tijd door de zeer constante tril lingen van atomen te meten. Dat gebeurt normaal gesproken met microgolven. „In onze klokken ge bruiken we laserstralen in plaats van microgolven. Zo kunnen we de tijd preciezer meten", aldus on derzoeker Jéröme Lodewyck. Een gewone atoomklok is tot op 1 se conde op 100 miljoen jaar nauw keurig. De geavanceerde klok 'ver liest' maar 1 seconde op iedere 300 miljoen jaar. DONDERDAG 11 JULI 2013 S!" Ruim 120.000 militairen vertrokken naar Nederlands-Indië, zo'n 6000 weigerden zich in te laten schepen foto ANP/G. van der Werff door Freke Remmers door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Gecertificeerde asbest- bedrijven lappen nog massaal de re gels voor het veilig verwijderen van asbest aan hun laars. Bedrijven namen geen of on voldoende maatregelen om het loskomen van asbestve zels te voorkomen. Discussies over de vraag of er sprake was van inciden ten of systematisch geweld lopen nog altijd hoog op Nog altijd sterven er jaar lijks tussen de 900 en 1300 mensen aan de gevolgen van blootstelling aan asbest. Het kabinet krijgt een miljar- denstrop te verwerken als gevolg van aanpassing van het pensioenstelsel door Chris van Alem AMSTERDAM - Vernieuwing van het pensioenstelsel leidt tot hogere pre mies. In sommige gevallen zelfs van 20 a 30 procent. Dat zeggen pen sioenfondsen en deskundigen op grond van deels uitgelekte kabinets plannen. Aanpassing van het pen sioenstelsel heeft bovendien tot ge volg dat het kabinet met fikse tegen vallers krijgt te maken, die de be oogde besparing van 2,9 miljard op versoberde pensioenen teniet doet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3