TO©S PZC Coalitie nog niet eens over extra bezuinigingen -4 I II I I -I - I ii Ze zeiden destijds dat ik zeven jaar cel zou krijgen als ik niet ging. Dat is niet niks ii Je was 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! EERHERSTEL reportage Indiëweigeraars maken kans op eerherstel. Het schrijnt bij dienstplichtigen die wél gingen. oat is ook VRA6EN om ELLENÖE HE HENK... EP TIPS VOOR PE ZOMERVAKANTIE BOEK EEN LAST Centrale redactie Krant niet ontvangen? PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OQ DEN HAAG - De eerste twintig jaar had hij er geen last van dat hij zo lang in een cel had gezeten omdat hij pertinent weigerde als soldaat naar Nederlands-Indië te gaan. „Ik was er trots op dat ik alle be dreigingen had doorstaan", zegt Jan Maassen (84) uit Uithoorn. La ter kregen andere emoties de over hand. Dat Nederland hem zo'n ho ge prijs voor zijn principes had la ten betalen, liet hem steeds min der onverschillig. Hij schreef zijn ervaringen op. Over zijn gevan genschap en vele overplaatsingen naar wel tien verschillende gevan genissen. En over het feit dat hem jarenlang het kiesrecht werd ont nomen. Het werden 114 bladzij den. Na de zomer moet duidelijk wor- den of de Tweede Kamer bijna 2600 Indiëweigeraars eerherstel zal geven. Jan Maassen en zijn 87-jarige lotgenoot Jan van Luyn hebben de discussie hierover aan gezwengeld. Bij de Hoge Raad .vin gen ze bot; die verwees hen naar het parlement. SP, D66, Groen- Links en PvdA zijn intussen vóór rehabilitatie. WD en CDA tillen een besluit over de zomer heen. Maassen: „Ze zeiden destijds dat ik zeven jaar cel zou krijgen als ik niet ging. Dat is niet niks." Een baan bij de overheid kon hij ook vergeten, zo werd gedreigd. De toentertijd 20-jarige Maassen zat ondergedoken bij buren, twee hui zen verderop, maar meldde zich na enkele weken bij de militaire politie. „Ik was communist, mijn vader ook. Mijn hele familie stond achter me. Ik vond toen en vind nu nog dat ik niet het recht heb een ander mens te doden. Het heeft een hoop geld gekost en vele jongens zijn in Indië gestor ven. Degenen die wel gingen, heb ben allemaal spijt en praten er niet over." Maassen kwam eerst in een kamp in Schoonhoven waar 220 weige raars werden geïntimideerd om alsnog in te schepen. „Slechts 35 mannen hielden stand", zegt Maassen. „In mijn peloton zaten drie Amsterdammers, de rest wa ren Brabanders. Die gingen alle maal. Tenzij ze er met een smoes als rugklachten aan wisten te ont komen." Brabander Huub de Cort (88), In- diëveteraan uit Moergestel, kijkt op van het mogelijke eerherstel. „Als de weigeraars eerherstel krij- dienstplichtig, kreeg een oproep en ging Volgens betrokkenen verliep het overleg in een constructieve sfeer en 'zijn ze een heel eind geko men'. Er moet echter eerst meer duidelijkheid komen over de effec ten van allerlei maatregelen op bij voorbeeld de koopkracht, voor de knoop definitief kan worden door gehakt. De bezuinigingen maken deel uit van de miljoenennota voor 2014, die op Prinsjesdag wordt gepre senteerd. Het kabinet moet volgend jaar 6 miljard extra bezuinigen om te voldoen aan de begrotingsafspra ken met Brussel. Voor de helft van dat bedrag kan het putten uit een pakket maatregelen waarover het in het voorjaar al overeenstem ming bereikte, maar dat na het sluiten van het sociaal akkoord tij delijk in de ijskast verdween. Het gaat onder meer om een nullijn voor de lonen in de overheidssec tor en een korting op de budget ten die de departementen ontvan gen. Ook het niet aanpassen van de belastingschijven aan de infla tie vormde onderdeel van dit pak ket. Hoe de overige 3 miljard wordt ge vonden, is niet duidelijk. Samsom zei enkele weken terug in een Ka merdebat dat er niet gekort zal worden op de uitkeringen. Ook aan de afspraken in het sociaal ak koord wordt niet getornd. Vol gens de PvdA-leider zou er geld te vinden zijn door fraude en ver spilling bij ziekenhuizen en zorg instellingen te bestrijden. EP gen, zegt de politiek indirect dat wij, die wél naar Indië gingen, fout waren", meent hij. Maar de Indiëgangers waren in zijn ogen eenvoudige jongens die niet doorhadden voor welke poli tieke belangen ze werden ge bruikt. Alsof de Indiëgangers wél men sen wilden doden, zegt hij. „Je was dienstplichtig, kreeg een op roep en ging. Ik wist niet beter dan dat Indië eerst van Nederland was, de Jappen er waren geweest en dat wij er een soort politie moesten spelen. Hij had in die tijd minder moeite met weigeraars dan met 'ritse laars'. „Mensen met bepaalde baantjes, aanzien en geld regel den met de burgemeester dat hun zoon dispensatie kreeg. Hij kon zogenaamd thuis niet worden ge mist." Principiële weigeraars vindt hij iets anders, maar eerher stel? „Ik ben voor solidariteit. Er waren ook functies in Indië waar door je niet mee hoefde in de strijd. En dan was je toch gegaan en hadden we het samen gedeeld. Gelijke monniken, gelijke kappen, zo zie ik het." ÜTE... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties iling Dir T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Em En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. 4) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee Oud zeer voor beide kanten door Wilma de Cort Jan Maassen, Indiëweigeraar Huub de Cort, Indiëveteraan DEN HAAG - De coalitiepartijen WD en PvdA hebben nog geen ak koord over de extra bezuinigingen van 6 miljard euro die volgend jaar nodig zijn. Het overleg wordt half augustus voortgezet. Kringen rond de coalitie hebben dat gisteren ge zegd na beraad tussen de top van het kabinet en de fractieleiders Die- derik Samsom (PvdA) en Halbe Zijlstra (WD).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2