\a Sm verbazen Froome deelt rechtse De Mont Ventoux is volgende grote test voor Bauke Mollema en Laurens ten Dam. 1 24 SPORT TOUR DE FRANCE Sprinters Seizoen Van den Broeck voorbij www.m0rrG0.nl of bei 057127 77 44 In Tours ligt vandaag ongetwij feld een massasprint te wachten op het Tourpeloton. De streep ligt een keertje niet op de Avenue de Grammont, de plek waar ook de vluchtklassieker Parijs-Tours stee vast eindigt. André Darrigade was in 1957 één van de eerste sprinters die zijn rit won aan de boorden van de Loire. De Fransman won in de jaren vijftig en zestig liefst 23 ritten. Mark Cavendish stak hem vorige week in Marseille voorbij. „Voor mij is Cavendish de grootste sprinter uit de geschiede nis van de Tour, voor Mario Cipol- lini (twaalf zeges) en Freddy Mae- rtens (vijftien zeges)", zegt Jean-Paul van Poppel, met negen zeges Neerlands succesvolste sprinter in de ronde. In 1988 won hij vier ritten, drie op een dins dag (Le Mans, Besan^on en Bor deaux) en één op de zondagse af sluiter in Parijs. Maertens en Cipollini geven de ontwikkeling in sprintersland aar dig weer. Maertens won in 1976 acht ritten, waaronder twee tijd ritten en een proloog. Cipollini moest het puur van de sprint heb ben. „Hij was ook de eerste die met een echte sprinttrein ging werken", weet Van Poppel, de hui dige ploegleider van Vacanso- leil-DCM. „Daarvoor moest je als sprinter zelf je weg zoeken in het gedrang. Ik vond dat ook mooier om te doen." De vader van Boy en Danny kon als er zich een sprint aan diende, wel rekenen op de steun van zijn ploeg. De laatste vijf kilometer moest hij het zelf uitzoeken. Voor de komst van de treinen konden man nen als Theo 'De Katapult" Smit en Gerben Karstens hun sprints winnen. Jan Janssen was ook rap. „Maar hij kon meer dan alleen sprinten", ver telt Van Poppel over de Tour winnaar van 1968. Jeroen Blijlevens mocht vier keer zijn handen de lucht in steken in de Tour. De eerste keer in 1995 deed hij dat zon der trein, nadat Bart Voskamp hem naar voren had gereden. De derde zege kwam in 1997, nadat Tom Steels uit de Tour werd gezet vanwege het gooien van een bidon. Het jaar ervoor en erna maakte hij het werk van de trein zelf af. Tom Steels (9), Alessandro Pe- tacchi (6), Erik Zabel (12), Tom Boonen (6) en Robbie McEwen (12) waren de mannen die in het decennium voor de komst van Cavendish regelmatig als winnaar van de massaspurt naar voren kwamen. Waarom 'Cav* hen volgens Van Poppel al lemaal naar het tweede plan verwijst? „Uiteraard vanwege zijn zeges, maar vooral omdat zijn honger nooit gestild raakt. Het altijd willen winnen, is iets dat anderen vanwege de druk veel moeilijker kunnen opbrengen. Ik had gedacht dat er na Cipollini nooit meer zo'n sprinter zou komen. Wel dus." Van den Broeck moest na een val in de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk opgeven. Daarbij scheurde hij de achterste kruis band en de mediale band van zijn rechterknie in. Een kijkoperatie in het zieken huis van Herentals bevestigde woensdag die eerste diagnose.' „Dokter Toon Claes heeft het bot schoongemaakt, opnieuw her steld en opgevuld en een botschil- fer verwijderd aan de binnenkant van de mediale band", meldde de ploeg. Van den Broeck loopt op krukken en mag de komende drie weken geen kracht zetten op het ge wricht. Daarna mag hij gaan reva lideren. MONT SAINT-MICHEL - De 'Bau en Lau Show' trekt vrolijk .verder door het Franse land. Aangemoe digd door veel naar Bretagne ge trokken Nederlanders overleef den de niet-specialisten Bauke Mollema (elfde) en Laurens ten Dam (22e) op weg naar de prachti ge Mont Saint-Michel de tijdrit, misschien wel de lastigste horde van deze Tour. „Ik doe nog goed mee", zei Bel- kin-kopman Mollema glunderend nadat hij achter de finishlijn werd bestormd door de internationale pers. „Ik blijf staan waar ik sta, en dat is precies waar ik op had ge hoopt." De verbazing en trots waren van zijn bezwete hoofd af te lezen, toen de Groninger hoorde dat hij sneller had gereden dan erkende podiumkandidaten, c.q. specialis- ten als Alejandro Valverde en Al berto Contador. Dat hij bijna twee minuten toegaf op geletrui drager Chris Froome werd in her Belkin-kamp in geen enkele be schouwing meegenomen. „Natuurlijk is er een constante vorm waar te nemen bij onze ren ners, maar zondag na de rit naar de Mont Ventoux weten we pas echt waar we staan met Bauke en Laurens", waakte ploegleider Ni co Verhoeven ervoor om niet nu al van het podium in Parijs te gaan dromen. Op het stoffige terreintje aan de voet van de Mont Saint-Michel was het woensdag vooral tijd om te genieten van wéér een stap in de goede richting van de 'Belkin Boys'. „Met deze tijdrit waren we in mei al bezig. Mooi dat dit er dan uitkomt", sprak ploegleider Merijn Zeeman. Dat 'Lau' zakte van vier naar zes mocht de pret niet drukken. „Mijn winst is dat ik niet uit het klassement zak", zei de man, die de afgelopen dagen vaak terug had gedacht aan de weken dat hij met Denis Mentsjov de kamer deelde in een grote ronde. „Ik zag hoe hij drie weken vooral rustig bleef. Pas nadat hij de Giro had ge wonnen, explodeerde hij." Vierde na de Pyreneeën, zesde na de tijdrit. „Het begint er goed uit te zien, maar ik weet ook wat er allemaal nog komt", zei Ten Dam na zijn binnenkomst. Hij stond te kijken van de massale aandacht die de media nu voor hem heb ben. „In het Critérium du Dau- phiné lag ik na afloop van de tijdrit alleen in de berm." Maar, moest hij er aan toevoegen, ook binnen de ploeg was er door de twee nog nooit zo professio neel naar een tijdrit toegewerkt. „Omdat de ploeg bij de start een hotel had geregeld, kon ik me daar na de verkenning terugtrek ken. Dat is toch wat anders dan al die tijd te moeten wachten in de bus." Mollema mocht het ook in het En gels uitleggen aan de buitenland se media, voor wie hij na woens dag een serieuze podiumkandi daat is geworden. „Op papier was dit de hindernis waar ik het meest tegenop zag. Ik heb nog nooit eerder volle bak een vlakke tijdrit gereden", liet hij de verslag gevers weten. „Gezien de tijden van de mannen achter me, is het misschien wel zo dat ik hier meer in voordeel was ten opzichte van de klim-, mers dan ik volgende week ben in de klimtijdrit", voegde hij er la ter buiten het zicht van de came ra's aan toe. Eén ding was hem ook wel duide lijk geworden: „Het scheelt als je goed in vorm bent." De manier waarop hij tegen de wind in naar de Mont Saint-Michel denderde, zei in feite alles over de flow waar in niet alleen Mollema zich be vindt. Het was niet het beeld van een stijlvolle tijdrijden „Maar wat je wel zag, is één brok wilskracht. En dat het hard ging", zei trainer Louis Delahaye met een brede, trotse lach. l| DE VELUWE OP Z N BEST! Prijs: 89,00 p.p. MONT SAINT-MICHEL - Opgelucht stapte Tom Dumoulin van de fiets aan de voet van de Mont Saint-Michel. De Limburger van Argos-Shimano had op dat mo ment de vijfde tijd (38.14) gere den in de 33 kilometer lange tijdrit. „Misschien zak ik nog naar de 25e plaats, maar ook dan zal ik niet minder tevreden zijn", zei Du moulin, die op 1.45 minuten van ritwinnaar Tony Martin uiteinde lijk als negende en beste Neder lander eindigde. Hij had wellicht nog een plaats kunnen klimmen als hij op tweehonderd meter van de streep niet vol in de remmen moest voor een volgwagen. Met slippend achterwiel ontweek hij het voertuig. „Die auto ging naar rechts, terwijl ik naar links wilde. Dat ging maar net goed. Die auto hoorde daar niet te rijden, maar ei genlijk was het ook mijn fout. Ik had het parkoers niet verkend." Ff Vraag ook onze gratis arrangementenbrochure aan! DO door Ad Pertijs RIJSWIJK - De Belgische wielrenner Jurgen Van den Broeck zal dit sei zoen vermoedelijk niet meer in ac tie komen. Dat maakte zijn ploeg Lotto-Belisol woensdag bekend. 'Belkin Boys' denderen door door Ad Pertijs Lekker met zijn tweeën of met vrienden en familie. Geniet 3 dagen btj Golden "Rjfip Arnhem Doorwerth, gelegen op een park van 10 hectare, vlakbij Arnhem. Het arrangement: 2 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 2-gangen diner Gebruik van zwembad, tennisbaan, fitness, sauna en WiFi Wandel- en fietsroutes Koffie- en theefaciliteiten op de kamer Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting d 2,00 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik 20,- p.n. Reservenngskosten: 9,95 per boeking. Gratis parkeren bij het hotel. Geldig t/m 15 september 2013. Chris Froome gaat tot het uiterste in de tijdrit. foto Guillaume Horcajuelo/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24