Veere moet vee in toom houden Serooskerke-oost moet woonwijk-plus worden Een-na-laatste smartphones tegen superscherpe prijzen 23 n 12: WALCHEREN 21 Basisscholen van protestants-christelijke of rooms-katholieke signatuur zien het leerlingental fors dalen. &I II 81 I 33r5ü" MIDDELBURG - Het zijn nog altijd de grootste instellingen voor basis onderwijs op Walcheren, maar de protestants-christelijke en rooms- katholieke scholen (pc/rk) zien al jaren een afname van het aantal leerlingen. Daarin zijn ze niet uniek, er zijn nu eenmaal minder kinderen, maar de daling gaat bij deze scholen harder dan bij de concurrentie. In 2006 zaten op Walcheren in to taal 10.789 kinderen op een basis school, van wie 5704 op een pc- of rk-school, ruim de helft dus. Het 'marktaandeel' in de gemeen te Middelburg was 50 procent, in Vlissingen 55 procent en in Veere ook 55 procent. Vorig jaar telden de drie Walcher- se gemeenten samen 9603 basis scholieren, van wie 4492 op een pc- of rk-school, ofwel 46,8 pro cent (Middelburg 43 procent, Vlis singen 51 procent, Veere 49 pro cent). In Middelburg heeft het pe en rk-onderwijs in de periode 2006-2012 631 leerlingen verloren, in Vlissingen 264 en in de ge meente Veere 317. Het contrast met onderwijsinstel lingen van een andere signatuur is groot. Het openbaar onderwijs (Archipelscholen) ging in diezelf de periode van 3050 naar 3002 leerlingen (marktaandeel van 28,3 naar 31,2), het bijzonder neutraal onderwijs ging in Middelburg (ABS) van 409 naar 443 leerlin gen en in Vlissingen (VSV) van 228 naar 208 leerlingen. In Veere ging het reformatorisch onder wijs achteruit van 555 naar 498 leerlingen. De categorie 'overigen', waartoe in Middelburg het reformatorisch onderwijs en de Vrije School wordt gerekend, groeide van 803 naar 837 leerlingen. In Vlissingen groeide de categorie 'overigen' (re formatorisch) van 96 naar 113. De cijfers zijn afkomstig uit het jaarverslag van de Archipel Scho len. DOMBURG - Het provinciebestuur gaat akkoord met het nieuw be stemmingsplan van de gemeente Veere voor het Buitengebied, op voorwaarde dat natuurgebieden als De Mantelinge en de Ooster- schelde niet extra worden belast door de veehouderij. Om dat te ga randeren moet Veere een overeen komst tekenen. Daarin staat dat uitbreiding of nieuwvestiging van een veehouderij pas is toegestaan wanneer natuurgebieden daar door niet extra worden belast met stikstof. In de praktijk kan dit be tekenen dat een veehouderij pas mag uitbreiden wanneer elders in de omgeving sprake is van inkrim ping. Daarmee wordt vooruitgelo pen op een wettelijke regeling: de programmatische Aanpak Stikstof (PAS). Op deze wijze wordt in een bestemmingsplan een maas gedicht, die naar boven kwam in een milieu-effecten rapport. Voorlopig laatste beiaardconcerten Tijdens de restauratie van het stadhuis in Veere zwijgt het ca rillon. Alle 47 klokken worden uit de toren gehaald. Tevoren zijn er drie concerten. Zater dag, van 20.00 tot 21.00 uur, speelt stadsbeiaardier David van der Vlies werk van Bach, Van Noordt, Andriessen, Piazol- la en anderen. Ook op 20 en 27 juli zijn er nog concerten, het laatste inclusief een verteller. Man aangehouden na burenruzie Een 44-jarige Vlissinger is dins dagavond aangehouden na een burenruzie. De man had de ruit van een woning aan de Van Dishoeckstraat vernield en was daarna, door het kapotte raam, de woning van de buur- man binnengestapt en had hem bedreigd, aldus de politie. De aangever vermoedt dat zijn buurman kwaad was gewor den vanwege te luide muziek. Verenigingenmarkt Kerkplein Moria Op het Kerkplein Moria, aan de Markt in Westkapelle, wordt vrijdag van 13.00 tot 19.00 uur een Verenigingenmarkt gehou den. Er is een boeken- en rom melmarkt en er wordt tweede- handskleding verkocht. De or ganisatie is in handen van de Zendingscommissie Protestan te Gemeente Westkapelle, sa men met andere kerkgemeen ten en verenigingen. Sponsorloop Stichting Camara De Stichting Camara houdt vanavond in Vlissingen een wandeltocht om geld in te zamelen voor de Zeeuwse Villa, een centrum voor mensen met kanker, voor therapie en vakantie. Deelna me kost vijf euro. De start is om 19.30 uur vanaf de par keerplaats Nollebos onder aan de boulevard. Aanmel den vanaf 19.00 uur. Muzikaal matinee in Casthuiskerk De Gasthuiskerk aan de Lan ge Delft 94 te Middelburg is in de maanden juli en augus tus geopend op donderdag van 11.00 tot 16.00 uur. 's Middags van 14.00 tot 14,30 uur is er dan steeds een mu zikaal matinee. Vandaag is er dan een optreden van de Middelburgse organist Bram de Wolf. Hij geef een mi ni-concert op het orgel. Man boort zich in grasmaaier op A58 Een 48-jarige Middelburger is in de nacht van dinsdag op woensdag gewond ge raakt bij een ongeval op de A58 bij Kapelle in de rich ting van Goes. Hij negeerde signalen over werkzaamhe den en reed vol op één van de trekkers die bezig waren met maaiwerkzaamheden. De man is door de brand weer uit de auto bevrijd. „Een kansrijke exploitatie van Serooskerke-oost is alleen moge lijk als dit een onderscheidende woon- werkwijk wordt", aldus de gemeente. Een woonwijk-plus. Veere denkt daarbij aan een com binatie van wonen, werken en zorg. Duurzaamheid, flexibiliteit en hofjes vormen hierbij de rode draad. Veere kocht de bijna acht hectare in 2006 aan als potentiële bouw grond. Die grond, aansluitend aan bestemmingsplan Serooskerke- oost, is inmiddels een risicovol 'bezit'. De boekwaarde van de grond is ruim twee miljoen en loopt jaarlijks op met de rentelas ten. Die kosten vormen het groot ste risico voor de gemeente. Ge zien de ligging nabij de N57 is op een flink deel daarvan woning bouw niet mogelijk vanwege ge luidsoverlast. Dat deel, ruim twee hectare, is in gebruik als speel- en trainingsveld van de voetbalver eniging. Voor de overige 5,7 hecta re zoekt de gemeente nu een 'kansrijke' invulling. De gemeente moet van de provin cie overeenstemming bereiken met de buurgemeenten Middel burg en Vlissingen over de uitbrei ding. De woningbouwplannen worden afgezet tegen de vraag naar woningen op Walcheren. De ze regionale plannen moet de pro vincie vervolgens goedkeuren. Doel van de afspraak is te voorko men dat er wordt gebouwd voor leegstand. Het uitbreidingsplan moet bovendien 'voldoende on derscheidend zijn op het gebied van duurzaamheid en gebruiks mogelijkheden'. Kortom, Veere wacht nog een hele kluif. De gemeente gaat nu op zoek naar partijen die een haalbare ex ploitatie naderbij kunnen breng en. In Vrouwenpolder deed de ge meente ervaring op met het Amsterdams/Rotterdams bureau Stipo. Dat bracht de plannen en ideeën die in Vrouwenpolder leef den voor de herinrichting van het dorp in beeld en combineerde die tot één overkoepelend plan. Die werkwijze past volgens de ge meente ook bij Serooskerke om te komen tot de 'woonwijk-plus te gen beheersbare kosten'. Telfort Smartpakkers elke maand I B Samsung Galaxy S Advance 300 min 500 MB Werkt in je voordeel S - S* 18 S| DONDERDAG 11 JULI 2013 Bijzondere scholen verliezen terrein door Theo Ciele door Henk Postma VEERE VLISSINGEN WESTKAPELLE VLISSINGEN MIDDELBURG KAPELLE door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - Veere heeft nog geen vastomlijnd plan voor de in vulling van de bouwgrond in Serooskerke-oost. De gemeente denkt nu, door de drastische veran deringen in de woningmarkt en het slechte economisch klimaat, dat een standaard dorpsuitbreiding met zo'n 96 woningen, geen toe komst heeft. I uil! townfttl l.c.m. Telfort ToestelLease u -O c 00 00 1 telfort.nl 08001707 Telfort winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21