Bleker in de fout met straf kreeftenvisser 'Vrije doorvaart naar Antwerpen blijft strijd' AZELEN-EPIDEMIE Steun in de rug voor Het mazelenvirus blijft zich voorlopig nog verspreiden, voorspellen de deskundigen. Rodehond 18 ZEELAND MAZELEN GS willen rapport over winning van schaliegas graag inzien Deze week geen column van Willem van Dam Tot deze conclusie komt de Raad van State waar de visser zich in maart beklaagde dat hij er vermoe delijk is ingeluisd door een con current. De Voedsel- en Warenautoriteit vond in maart 2011 acht geboeide kreeften in zeven open kubben van de Halsternaar. Omdat de kreeftenvangst alleen tussen 1 april en half juli is toegestaan kreeg de visser van de staatssecre taris een vangstverbod van vier weken. De rechter in Middelburg deed hier twee weken vanaf. De visser stapte in maart naar de Raad van State die woensdag de uitspraak van de Middelburgse rechter in hoger beroep van tafel veegde. De Raad van State vindt het niet aan nemelijk dat de visser acht met elastieken geboeide kreeften in ze ven niet-afgesloten kubben heeft gestopt. Restaurants zouden voor de illega le vangst niet meer dan 150 euro betaald hebben en als de kubben open zijn worden de dieren na een tijdje opgevreten door soort genoten. Het was logischer ge weest als hij de dieren bij elkaar in een afgesloten kub zou hebben gezet. De hoogste bestuursrechter vindt het dan ook niet bewezen dat de Halsternaar de dieren vóór het vangstseizoen zelf heeft vast gezet en heeft de opgelegde straf teruggedraaid. De staatssecretaris moet ook de proceskosten vergoe den die de visser in de afgelopen twee jaar heeft gemaakt. De man zelf zegt dat hij gesaboteerd wordt door een concurrent die hem weg wil hebben. Negentien 'maritieme' landen kochten 16 juli 1863 de Nederland se tol op de scheepvaart naar Ant werpen af. De haven kon daar door uitgroeien tot de motor van de Vlaamse economie. Reden voor een expositie en een feestje, want de Schelde 'mag nooit meer dicht'. Dat wil niet zeggen dat er geen struikelblokken meer zijn. Vijf jaar lang zagen de Belgen knarsentandend toe hoe Neder land het akkoord over de verdie ping van de Westerschelde en daarmee verbonden natuurher- stel traineerde. Uitstel van bagger-- werk en het gedraal rond het al dan niet ontpolderen van de Hedwigepolder stelden het incas seringsvermogen van de zuiderbu ren zwaar op de proef. Dat Westerscheldedebat is nog springlevend. Dit jaar komt de Vlaams-Nederlandse Scheldecom- missie met een evaluatie over de Nederlands-Vlaamse samenwer king in het Schelde-gebied. Neder land vindt dat veiligheid (beveili ging tegen overstromingen), be reikbaarheid van de Scheldeha- vens en de verbetering van de ge- tijdennatuur in samenhang moe ten worden bekeken. Wat Staten lid Johan Robesin van de Partij voor Zeeland betreft wordt er een vierde criterium aan toegevoegd: maatschappelijke acceptatie. De Vlamingen denken er anders over. Marc Van Peel, schepen voor de Antwerpse haven en voorzitter van het Gemeentelijk Havenbe drijf, vindt dat veiligheid, bereik baarheid en natuurlijkheid afzon derlijk van elkaar moeten worden beoordeeld. „We willen niet op nieuw in de situatie van de laat ste jaren belanden. We zijn toen gegijzeld door natuurherstel." Een vierde verdieping is nog niet aan de orde. Ook niet voor de Tri ple E-klasse van rederij Maersk, waarop Antwerpen _zich voorbe reidt, zegt Van Peel. Deze contai nerreuzen zijn 400 meter lang en 59 meter breed en hebben een ca paciteit van 18.000 TEU (stan- daardcontainermaat). „Antwer pen zal echter voor een vrije door gang moeten blijven vechten. De Nederlanders zullen altijd argu menten vinden om te zeggen: 'Nu is het welletjes'." KRUININGEN - Het aantal kinderen met mazelen blijft de komende maanden stijgen. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu ligt de piek van de epidemie in het najaar. v Wanneer precies, is moeilijk aan te geven, zegt woordvoerder Ha- rald Wychgel. „Als we kijken naar de vorige mazelen-ëpidemie in 1999 en 2000, die ongeveer in de zelfde periode van het jaar begon, dan denken we dat het aantal be smette kinderen langzaam uit breidt tot in het najaar of zelfs de winter. In de schoolvakantie gaat het iets minder snel, omdat kinde ren elkaar minder ontmoeten." Ook de GGD Zeeland denkt dat de piek nog lang niet bereikt is. „Een mazelenpatiënt kan onge veer tien andere mensen besmet- EPIDEMIE IN 1999 EN 2000 t'i ten. Zij besmetten op hun beurt ook weer tien mensen. Het einde is pas in zicht als alle ongevacci neerde mensen aan de beurt ge weest zijn", zegt Caroline van Koeveringe, sociaal verpleegkundi ge infectieziektenbestrijding van de GGD Zeeland. „Mazelen komt bovendien voornamelijk voor in reformatorische gezinnen, vaak met veel kinderen. Als één kind mazelen heeft, lopen de anderen grote kans ook besmet te raken." Het aantal bevestigde gevallen van mazelen is gestegen naar 36, meldde de GGD Zeeland dinsdag. De meeste kinderen (29) wonen in Kruiningen. Het gaat om kinde ren bij wie mazelen via bloedon derzoek is vastgesteld of die on derzocht zijn door een huisarts. Het werkelijke aantal mazelenpa- tiënten ligt veel hoger, vermoedt Van Koeveringe. „We denken dat dit het topje van de ijsberg is. Veel ouders gaan niet met hun kinderen naar de huisarts, als ze mazelen hebben. Daarom hebben we ze niet in beeld." Als de ziekte 'normaal' verloopt, is een bezoek aan de huisarts niet nodig, geeft Van Koeveringe aan. „Die kan er weinig aan doen. Als er complica ties zijn, dan is het wel verstandig om naar de huisarts te gaan." De GGD houdt sinds vorige maand extra vaccinatiespreekuren in de gemeenten Reimerswaal, Borsele en Tholen. Ouders kun nen hun kind al vanaf 6 maanden laten inenten, terwijl de vaccina tie tegen mazelen normaal gespro ken met 14 maanden gegeven wordt. Vorige week zijn in totaal 27 kinderen ingeënt tijdens deze extra spreekuren. Van Koeveringe merkt dat de be reidheid om te vaccineren onder orthodox gereformeerden iets toe neemt. „Sommige mensen laten hun kinderen nu alsnog vaccine ren, omdat veel kinderen mazelen hebben. Ze gaan weer nadenken over de keuze die ze destijds ge maakt hebben. Mensen maken een zorgvuldige afweging, mer ken we. Ze bellen ons op met vra gen. Wij proberen ze objectieve informatie te geven. We laten ze weten dat mazelen geen onschul dige kinderziekte is en dat vacci neren een oplossing is. We willen graag dat mensen zich laten inen ten, maar het is hun eigen keuze. Die respecteren we." De GGD Zeeland is niet-van plan om kinderen extra thuis te vacci neren, terwijl de GGD Mid den-Nederland dat bijvoorbeeld wel doet. „Als ouders uit Kryinin- gen hun kinderen niet willen la ten vaccineren bij het consultatie bureau in hun woonplaats, dan kunnen ze naar een andere plaats. Die flexibiliteit boden we altijd al. Bovendien vaccineren we des gewenst altijd al thuis als één kind in een gezin besmet is met mazelen." Verplicht vaccineren, daar ziet Van Koeveringe niets in. „In Bel gië gebeurt dat wel, maar daar is een lagere vaccinatiegraad dan hier. Het is niet verkeerd dat men sen een keuze hebben. Daardoor denken ze er bewust over na." Op een basisschool in de regio Midden-Nederland heerst rode hond. Van elf leerlingen is zeker dat ze de ziekte hebben gehad. De school ligt in de 'biblebelt'. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen wel graag kennis nemen van een conceptrapport van een klankbordgroep die een studie laat verrichten naar de (milieu)- technische aspecten en effecten van schaliegaswinning in Neder land. Het ministerie van EZ houdt dat rapport geheim. Dat is de reden waarom de vertegen woordiger die namens de drie zui delijke provincies in de klankbord groep zit uit die groep is gestapt, om een signaal af te geven. GS ant woorden dat op vragen van Groen- Links in de Zeeuwse Staten. GS juichen het toe dat bedrijven uit de agrarische en schelpdieren sector willen samenwerken om kwaliteitsverbetering van hun producten te krijgen. Ook gaan de ze bedrijven hun afzet gezamen lijk regelen. Foodport Zeeland helpt in het Boerenambachtproject een groep van twintig biologische akkerbou wers die hun groenten beter in de markt willen zetten. Deze boeren willen meer kans krijgen om hun biologische verhaal voor het voet licht te brengen. Zij mikken op meer afzet in de zorgsector, bij su permarkten en groenteboeren. Uiteindelijk moet hun samenwer king leiden tot meer inkomsten. In de Oesterambacht werken klei ne spelers in de oestersector sa men. Deze hebben steeds minder geld om te investeren en de grote producenten uit Yerseke bij te houden. Deze vijf gezinsbedrij ven willen afspraken maken over kweekmethoden om een kwali teitsoester te ontwikkelen, waar voor ze een hogere prijs kunnen vragen. GOES - Marinda Bakker uit Kam perland is winnares geworden van de nieuwsquiz in het PZC-magazine Geniet! Ze kreeg gisteren uit handen van Pieter Karman van de afdeling Sales van de PZC een Apple iPad uitgereikt. Die was beschikbaar gesteld door Verschoore sprintphoto services. De oplossing was horrorzomer. Het bleek deze keer een moeilijke opgave, want er waren heel wat le zers die het niet goed hadden. Ze sturen oplossingen als: Zomerhor- ror, more horrors, horrormier, on heilsbode, horrordroom en zomer- mineur op. Eind september ver schijnt de nieuwe Geniet! DEN HAAC - Toenmalig staatssecre taris Henk Bleker van Landbouw (ELI) heeft een Halsterense kreef tenvisser op de Oosterschelde in 2011 ten onrechte gestraft met een tijdelijk vangstverbod. De piek moet nog komen door Cornelleke Blok door Frank Balkenende ANTWERPEN - Met een tentoonstel ling viert het Gemeentelijk Haven bedrijf Antwerpen de komende twee maanden dat de Schelde 150 jaar tolvrij is. De laatste mazelen-epidemie vond plaats van juni 1999 tot mei 2000 binnen orthodox gereformeerde gemeenschappen. Van de meer dan 3000 gemelde patiënten was destijds 94 procent niet ingeënt tegen mazelen. Tijdens deze epidemie overleden in Nederland 3 kinderen en onge veer 150 kinderen werden opgeno men in het ziekenhuis als gevolg van een mazeleninfectie. In Zeeland waren destijds de meeste besmette kinderen in de gemeenten Reimerswaal, Tholen, Schouwen-Duiveland, Veere en Middelburg. Bron: Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) Deze krant besteedt gedurende drie dagen aandacht aan de plan Foodport Zeeland r^eni MIDDELBURG - Zeeland is momen teel niet in beeld voor de winning van schaliegas. MIDDELBURG - De stichting Food- port Zeeland krijgt 38.000 euro subsidie van Gedeputeerde Staten (GS) voor de projecten Oesteram bacht en Boerenambacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18