Wat drijft Oost-Europeanen naar Nederland? Deze zomer volgen we vijf weken lang arbeidsmigranten. Vandaag deel twee. £D De tijd dat er alleen maar mensen weg trokken uit Polen om te werken, is voorbij. In Pruszków werken nu-Oekraïners. Via een Nederlands uitzendbureau. VERDIEPING 9 Het is maandagmiddag in bewolkt Pruszków, een voorstadje van de Poolse hoofdstad Warschau. Om 15.00 uur begint Ma riya Vavriv aan haar dienst. De Oekraïense werkt in een fabriek van Kongsberg Auto motive. Daar maakt ze stoelverwarmingen. De fabriek staat op een bedrijventerrein rond een aantal monumentale treinwerk- plaatsen. In de Tweede Wereldoorlog fun geerden die als doorgangskamp. Nu huizen er moderne bedrijven. De fabriek van Kongsberg zit in een rela tief nieuwe, anonieme loods. Binnen is het licht en schoon. Aan de zoemende machi nes werken vooral vrouwen. Vanwege hun fijne motoriek en oog voor detail, legt pro ductiemanager Antoni Kropiewnicki uit. Het solderen van de koperen draden, het plakken van de vilten kussens: voor het in elkaar zetten van stoelverwarmingen zijn, ondanks de geavanceerde machines, nog al tijd mensenhanden nodig. Mariya Vavriv (35) is blij met haar baan als operator, zegt ze. Hier verdient ze 1.400 zlo ty per maand - zo'n 325 euro. Dat is meer dan twee keer zoveel als in Oekraïne. Haar man werkt ook in de fabriek. Met hun sala ris betalen ze de studie van hun 15-jarige dochter. Zij woont bij opa en oma in Terno- pil, op acht uur rijden afstand. Dat is moei lijk, zucht Mariya. „Maar zo kunnen we haar een betere toekomst bieden." De tijd dat er alleen maar mensen wegtrok ken uit Polen om te werken, is voorbij. Steeds meer Oekraïners steken net als Ma riya en haar man de Poolse grens over. Sinds 2007 daalt in Polen de emigratie. Enerzijds omdat er als gevolg van de crisis minder werk is op populaire werkbestem- mingen als Engeland, Duitsland en Neder land. Anderzijds omdat de Poolse econo mie zelf- tegen de Europese trend in - is blijven groeien. De werkloosheid daalde en het verschil tussen de Poolse lonen en die in het westen werd steeds kleiner. Zelfheeft Polen, met het oog op de snel vergrijzende beroepsbevolking, de immi- gratieregels versoepeld. Zo hebben mensen uit Oekraïne, Wit-Rusland, Rusland, Mol davië en Georgië geen werkvergunning meer nodig voor een visum. Aan een ver klaring van een bedrijf dat hen werk wil bieden, hebben ze genoeg. Werden er in 2007 nog maar 22.000 van zulke werkgeversverklaringen afgegeven, in 2011 waren dat er volgens het Centre of Migration Research van de Universiteit van Warschau al 260.000. Daarnaast kregen zo'n 40.000 buitenlanders een werkvergun ning in Polen, onder wie duizenden Chine zen, Vietnamezen en Nepalezen. Maar dat zijn de officiële cijfers. Geschat wordt dat een veelvoud van het geregis treerde aantal buitenlanders zwart in Po len werkt. Het zou alleen al gaan om min stens 600.000 Oekraïners. Net als arbeids migranten in Nederland plukken zij bij voorbeeld aardbeien, maken ze hotelka mers schoon of werken ze in de bouw. Mariya schikte boeketten bij een bloem kweker voordat ze bij Kongsberg ging wer ken. Als er veel bloemen waren, moest ze soms wel twintig uur per dag werken, ver telt ze. En als er weinig werk was, kreeg ze maar vier uur uitbetaald. Bij Kongsberg in Pruszków kwamen de eer ste Oekraïners een paar jaar geleden. Toen was het moeilijk om geschikte Poolse arbei ders te vinden, zegt productiemanager Kro piewnicki. Hoewel de werkloosheid ook in Polen inmiddels wel oploopt, huurt hij nog steeds Oekraïense uitzendkrachten in. „Ze werken harder en zijn flexibeler. Als de fa briek op zaterdag doordraait omdat een or der af moet, zeuren zij niet." Kropiewnicki ziet nog een voordeel: de Oekraïners houden de Poolse werknemers scherp. „Ze zien dat er een alternatief is als ze hun best niet doen. Sinds we met Oekraïners werken, is de productiviteit van de fabriek blijven stijgen." Mariya Vavriv kwam bij Kongsberg via het Nederlandse Otto Workforce. Dat bedrijf haalt al jarenlang Polen naar Nederland en haalt nu Oekraïners naar Polen. Het heeft een vestiging in Ternopil. De markt voor Poolse arbeidskrachten in Nederland krimpt naarmate Polen welva render wordt, verklaart Guido Vreuls, de Nederlandse manager van Otto in Polen. Daarom richt het bedrijf zich inmiddels ook op andere landen, zoals Hongarije en Slowakijë. „Ons werk is arbeidsmigratie", zegt Vreuls. „Er zijn altijd landen met een overschot aan werknemers, en altijd lan den met tekorten. Voor ons maakt het niet uit of we Polen naar Nederland halen of Azerbeidzjanen naar Tsjechië." In het besef dat Polen zelf een immigratieland aan het worden is, kijkt de Poolse overheid intus sen wat ze van landen als Nederland, Duits land en Engeland kan leren. Uitbuiting, dis criminatie, integratie: Polen wil niet dezelf de fouten maken. Zo is een taalcursus ver plicht gesteld voor buitenlanders die zich voor lange tijd in Polen willen vestigen. Voor de huisvesting van arbeidsmigranten is nog niet veel geregeld. Zo moet Mariya haar kamer in Pruszków, in een huis met afbladderende kozijnen en een tuin vol on kruid, met drie vrouwen delen. Haar man slaapt in een kamer vol mannen op de tweede verdieping. Hoe dat is? „Ach...", zegt ze zachtjes. „Het gaat. Geweldig is het niet. Hopelijk heb ik ooit genoeg gespaard om zelf een huis te kopen." WOENSDAG 10 JULI 2013 onze website/plukkers Meer lezen? Zie de blogs en nieuws op de website van deze krant. Onder meer: 'Die Oekraïners hangen toch altijd maar dronken op straat' ...en Oekraïners doen het werk waar in Polen geen animo voor is door Annemieke van Dongen Pruszków Mariya Vavriv (35) uit Oekraïne werkt in Po len. Ze moet een huis (foto links) delen met anderen. Foto boven: het bedrijfspand waar Mariya werkt, foto's Tobias Bijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9