in het spoorva de plukkers De Polen pikken onze banen niet in. Want wij willen ze niét. Een dagje bloemen toppen en bossen maken. Y 8 VERDIEPING Het is acht uur 's ochtends als deze verslaggever neer knielt in de nog vochtige Brabantse aarde. Gekleed in een van de tuinder ge leende regenbroek en een T-shirt. Als ik een plant vastpak om met een keukenmesje de nieuwe toppen eraf te snijden, stroomt het dauwwater van de bladeren af mijn hand op. Een dag mee werken op een bloemkwekerij begint letterlijk in de aarde. 659.000 werklozen zijn er in Nederland. Maar wie deze zomer over het platteland fietst of in fabriekloodsen kijkt, hoort Pools en Roemeens. Omdat zij onze banen inpikken? Omdat wij die banen niet wil len? Of omdat de bazen ons niet willen? Het is nog voor koffietijd als we tussen de pioenrozen staan. Die doen soms 1,50 euro per stuk in de winkel. Dus die laat je niet zomaar door iedereen snijden. Een keer verkeerd uitha len en je verpest er zo vijf. Ik, als dagkracht, mag pluizen: de zijknoppen van de rozen afsnij den. Rij, na rij, na rij. Corné van Aert, bloemkweker net buiten Breda, heeft ze graag: Polen en Roemenen. Die werken goed en hard. Hij heeft ook een paar 'vaste' Nederlanders in dienst en die zijn prima. Maar voor de rest? „Je pro beert er duizend en er zijn er vijf goed. Ne derlanders werken tot vijf uur en daarna doet een ander het werk wel, denken ze. Dan begint hun sociaal leven. Steeds meer werklozen? Ja, maar die willen dit werk niet doen." Een van zijn medewerkers: „Vo rige keer kwam er iemand die door het UWV was gestuurd. Het chagrijn droop van zijn gezicht. Die is niet lang gebleven." John van der List, baas van uitzendbureau Goodmorning, dat duizenden Oost-Europe anen aan werk helpt: „Nederlanders bellen wel eens, maar zijn nooit echt serieus. We roepen dat ze onze baantjes inpikken, maar wij willen die baantjes niet. Werklo zen komen niet voor 200 euro meer per maand. Een Pool kan oiet harder werken dan een Nederlander, maar ze zijn gemoti veerder." Het is niet dat de bazen liever Oost-Europeanen willen hebben omdat ze die minder hoeven te betalen. Ook zij moe ten het Nederlands minimumloon verdie nen. Wel zijn er voorbeelden geweest van bedrijven die daarmee sjoemelden. In de schuur staan grote werktafels. Tien ach ter elkaar, Op de tafels staan strepen:'geel, rood, blauw, je pakt zoveel mogelijk bloemen uit een kist, legt ze op je tafel en maakt bossen: de kleine bossen komen tot de rode streep, de grote tot de blauwe. Daarna leg je ze op de lo pende band. Tot de kist leeg is. Het is buffelen. Elke bos wordt genadeloos geklokt, ik haal 130 per uur. Lukasz, naast me, klokt er veel meer. Voor een afgestudeerd econoom kan Lu kasz Kotlarz (29) 'bossen' als de beste. Toch had hij zich zijn toekomst anders voorge steld: een baan als econoom zou niet ver keerd zijn. Zo'n baan was er niet in Polen, niet tegen een redelijk salaris. Hier ver dient hij als plukker drie keer meer dan als econoom daar. Acht maanden per jaar is hij hier. Op zaterdag of zondag werken is geen probleem. In de lunchpauze belt hij met zijn vrouw. „Zij werkt in Polen als accoun tant. Ze wil hier wel heen komen. Maar al leen als accountant." Lukasz wil hier blij ven. Het UWV verzamelde onlangs 400 ba nen in de land- en tuinbouw in Brabant, 38 werkloze Nederlanders gingen er uitein delijk aan de slag. Woordvoerder Frank Bar- telds: „Veel mensen die we naar de tuin bouw verwezen, vonden opeens werk in een andere sector." Anders gezegd: help, al les beter dan aardbeien plukken! „Tüinders wijzen ook vaak Nederlanders af: omdat ze beperkt beschikbaar zijn of niet in het team passen." Omdat ze minder flexibel zijn dan de Polen zonder sociaal le ven dus. De Pool vindt het geen probleem om 's ochtends aardbeien te plukken en 's avonds terug te komen. Ostar Toonen, di recteur Randstad Direct: „Bedrijven in de tuinbouw zijn steeds minder op Nederlan ders ingesteld. En Polen willen veel wer ken." Uit de wetenschappelijke studie 'Mi gratie van Polen naar Nederland' van Ca- thelijne Pool: „Als iets het stempel migran- (enwerk heeft gekregen, willen autochto nen het niet meer doen. Ook niet als de werkloosheid hoog is." Het is 17.30 uur en de kisten zijn leeg. Honder den pioenrozen zijn er door mijn handen ge gaan. Veel zullen bloeien in de woonkamers van rijke Russen, want daar zijn deze bloemen populair. Het is eerlijk, maar vermoeiend pro ductiewerk: lange uren, op je knieën of staand. Uitzendbaas Van der List: „Polen die zich hier blijvend vestigen, raken minder gemo tiveerd. Zij krijgen ook een sociaal leven." Uit de studie van onderzoekster Pool: „Aan de onderkant van de arbeidsmarkt vindt een permanente stoelendans plaats, waar bij werknemers steeds beter werk probe ren te bemachtigen en nieuwkomers hun plek innemen." Lukasz (rechts) uit Polen bezig tussen de bloemen op bloemkwekerij Van Aert in Breda, foto Joyce van Belkom. Breda De Polen doen het werk waar Nederlanders geen zin in hebben... door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8