VERVUILING INDONESIË Riviercruise MOSKOU ST. PETERSBURG 6 BUITENLAND KRAS.NL De plastic fles is als een tijdbom onder de florerende toeristenindustrie van Bali. 66 Als we niets aan de vervuiling doen, komt op den duur geen toerist meer naar Bali BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm Incl. excursies, entrees Nederlandssprekende gids in Moskou St. Petersburg INCLUSIEF Autobom ontploft in Hezbollah-wijk Door de ontploffing van een autobom in een sjiitische wijk in de Libanese hoofd stad Beiroet, zijn gistermor gen vijftig gewonden geval len. De bom ging af op een parkeerterrein van een als gevolg van de islamitische feest- en vastenmaand rama dan drukbezocht winkelcen trum. Schmidt hamstert mentholsigaretten Oud-bondskanselier Hel mut Schmidt (94) hamster de 200 sloffen mentholsiga retten. Dit zegt kanseliers kandidaat Peer Steinbrück (SPD). De sociaal-democraat vreest dat de EU zijn favorie te sigaret verbiedt Schmidt negeert rookverboden en steekt zelfs in de schouw burg sigaretten op. Uitstel rechtszaak Costa Concordia De rechtszaak in Italië tegen de kapitein van het ramp schip Costa Concordia, die gisteren zou beginnen, is op geschort omdat de advoca ten in dit proces meedoen aan een landelijke staking. Het proces wordt op 17 juli hervat. Bij de ramp op 13 ja nuari 2012 kwamen 32 mensen om het leven. Toestand Mandela nog altijd kritiek De gezondheidstoestand van Nelson Mandela is on veranderd. De Zuid-Afri kaanse regering meldde gis teren - een maand na zijn op name in het ziekenhuis - dat de oud-president in 'kritie ke maar stabiele' conditie is. Mandela, symbool van de strijd tegen apartheid, wordt volgende week 95. 'Snowden gaat in op aanbod Venezuela' De Amerikaanse klokkenlui der Edward Snowden heeft het aanbod voor asiel in Ve nezuela geaccepteerd. Dat heeft de Russische parle mentariër Aleksej Poesjkov gisteren laten weten via Twitter. De afgelopen we ken verbleef de Amerikaan se klokkenluider op het vliegveld van Moskou. Velen nog niet naar huis na inferno Zo'n 800 inwoners van het Canadese Lac-Mégantic kun nen nog altijd niet naar huis, na de treinramp in het plaatsje. Het gevaar voor nieuwe branden is nog al tijd niet geweken na de ont ploffing van een trein met ruwe olie. Die veranderde het centrum van de plaats zaterdag in een vuurzee. cialiseerd in de afvalproblematiek van het toeristeneiland, helpt ze lokale ngo's (goededoelenclubs) en schrijft ze lijvige rapporten voor internationale milieuorgani saties; alles in de hoop het tij te keren, „je moet je voorstellen dat we met dit afval dagelijks zes olympische zwembaden kunnen vullen en duizend voetbalvel den." Het afval vormt volgens haar een tijdbom onder de toeristenindus trie. De overheid weigert naar haar te luisteren. „Bali kent de luxe van zessterren ressorts, maar de vervuilers, zoals hotels en res taurants, weigeren voor hun afval te betalen." Als er weer eens eep kritisch verhaal in een internatio nale krant staat over de bergen af val op het strand van Kuta, rukt de Stadsdienst van Denpasar met bulldozers en vrachtwagens uit voor een schoonmaakactie. Niet lang daarna staakt de lokale over heid dan echter weer de strijd. „Omdat we een groot tekort heb ben aan materieel om het vuilnis adequaat op te halen", veront schuldigt de woordvoerder van de Stadsdienst zich. „Onzin", reageert Muriel Ydo. Als de overheid begint met belasting te heffen op al het afval dat wordt geproduceerd, zijn er voldoende de straat aansteken en die aan het einde van de dag bergen vuilnis opleveren? De gevlochten bakjes drijven ook tussen het vuilnis. Die van bananenbladeren gemaak te mandjes vormen n(et het groot ste probleem. Ook niet de rijst of het fruit dat erin zit. Dat is alle maal organisch afval. Het zijn vooral de plastic flessen die toeris ten gebruiken als gevolg van het gebrek aan schoon drinkwater. „Ze gooien ze in de rivieren en ka nalen. Zo komen ze op de stran den", legt Gede uit. De zanger van de band Navicula is een kruistocht begonnen tegen de vervuiling van zijn eiland. Maar liefst drie miljoen lege plas tic flessen komen er dagelijks in het milieu terecht. Bali kent geen recycling van afval, nog niet eens een fatsoenlijke vuilnisophaaldienst, wat wel zou moeten. Met een jaarlijks bezoekersaantal van 2,5 miljoen buitenlanders en 5 miljoen Indo nesiërs bij een bevolking van 3,5 miljoen zielen, wordt het door kunstenaars en dichters bejubel de idyllische 'eiland van de go den' hopeloos overwoekerd met bergen afval. „Wij allen produceren dagelijks 9.000 ton vuilnis", vertelt de Ne derlandse Muriel Ydo. Ze woont al 25 jaar op Bali. Ooit begon ze er als reisgids, toen Bali nog een ex clusieve bestemming was voor rei zigers, geïnteresseerd in de Baline se traditionele cultuur en eeuwen oude tempels. Sinds het eiland door 'goedkope' toeristen wordt overspoeld, die niet verder dan hun hotelkamer, het strand of de disco komen, heeft ze zich gespe- Compleet verzorgde 11-daagse riviercruise Rusland ECO BEACH - „Getverderrie!", schreeuwt een boze toerist het uit als ze opeens door een hoop drijvend afval waadt. Haar vrien den wijzen naar nog meer aange spoelde plastic flessen en plastic zakjes. „Vuilnis dat van andere ei landen via de zee op Bali aan spoelt", beweert een woordvoer der van de Stadsdienst in Den pasar, de hoofdstad van het ei land. „Ons afval", kaatst de Balinese ac tivist en populaire rockzanger Ge- de Robi Supriyanto terug. Het wordt aangevoerd over het lokale riviertje. Wat moet het overwe gend islamitische buureiland Java ook met hindoeïstische offer mandjes die de gelovige Baline zen dagelijks op alle hoeken van vliegreis transfers 10 nachten cruise alle maaltijden aan boord NL-spr. gids in Moskou St. Petersburg aófces? Zie www.kras.nl/91057 BEIROET HAMBURG GROSSETO PRETORIA MOSKOU LAC-MEGANTIC waarom zou je meer betalen in bergen Augustus 9 1249 Augustus 29 1329 September 18 1299 Prijzen'zijn p.p. en o.b.v. een 2-persoonshut benedendek. Bali baadt Waanzinnig populair* Boek nu voor de allerlaatste plaatsen aan boord van deze spectaculaire cruise door Rusland. Ontdek de Gouden Ring steden Uglich en Yaroslavl. Goritsy en het eiland Kizhi passeren ook de revue. Bovendien heeft u twee volle dagen in zowel St. Petersburg als Moskou. Deze 11-daagse cruise boekt u al vanaf slechts 1249 Uiteraard reist u bij KRAS.NL compleet verzorgd, inclusief vliegreis, transfers, alle maaltijden aan boord, excursiepakket met entrees en Nederlandssprekende gids in Moskou en St. Petersburg. Dag 1: vliegreis Amsterdam-St. Petersburg. transfer en inscheping. Dag 2-3: tijd voor de prachtige Russische stad St. Petersburg Dag 4: tijd voor het typische. Russische dorpje Mandrogi. Dag 5: het KizhLeiland, ten noorden van het Onegameer. Dag 6-8: volop tijd voor de historische Gouden Ring steden Goritsy, Yaroslavl en Uglich. Dag 9-10: twee volle dagen in de metropool Moskou bezoek o.a. het Rode Plein met de tombe van Lenin en het Kremlin. Dag 11: ontscheping, transfer en vliegreis terug naar Amsterdam. Het moderne MS Rublev**** beschikt over o.a. twee sfeervolle restaurants, een gezellige bar met dansvloer en een leessalon. Aan boord is er genoeg vermaak voor iedereen! door onze correspondent Wilma van der Maten Gede Robi Supriyanto, zanger en activist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6