Gestript Antonius wacht op komst van de sloophamer Ervaringsdeskundige regelt relocaties Dow-personeel Mazelen blijven boven Westerschelde Karei Kerckhaert fietst Aanpak water bij Steenovens voor de vriendschap L SMELTKROES DOW 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Pascal Vercraeije heeft een functie bij het BPSC die hem op het lijfis ge schreven. Hij moet er als personeelswerker en teamcoördinator van het mobili teitsteam voor zorgen dat Dow-werknemers soepeitjes aan de slag kunnen in hun nieuwe werkgebied. Als zoon van een Dow-medewerker die jaren in het buitenland doorbracht, is hij erva ringsdeskundige. Pascal doet in een notendop zijn leven tot zijn zestiende jaar uit de doeken. Lewedorp was zijn aller eerste woonplaats. Zijn vader kreeg werk bij Dow, waarop het gezin eerst naar Terneuzen ver huisde en snel daarna naar Oost burg. Pascal was acht jaar, toen zijn vader werk kreeg bij het Fran se Straatsburg. Het gezin ging mee. Een functie bij het Europees hoofdkantoor in Horgen bij Zü- rich volgde. „Ik heb jaren op internationale En gelstalige scholen gezeten", ver telt Pascal. „Op mijn zestiende kwamen we terug naar Neder land, naar Hulst. En ik kon wel Nederlands spreken, maar schrij ven veel minder." Hij bleef in in ternationale sferen. „Ik ging naar de Antwerp International School, met de Dow-schoolbus. Nu heb ik daar direct mee te maken van uit mijn werk." Wat er allemaal bij komt kijken om in het buitenland te werken heeft Pascal in zijn jongere jaren natuurlijk niet meegekregen. Het gebeurde 'gewoon'. Als teamcoör dinator van het mobiliteitsteam weet hij dat weinig gewoon is. „Ik doe dit werk nu ruim anderhalf jaar en leer nog steeds bij." Het BPSC Terneuzen werkt voor Dow- sites in Europa, het Midden-Oos ten en Afrika. Pascal doet in het mobiliteitsteam alle relocaties naar en binnen de Benelux, het Verenigd Koninkrijk en de Scan dinavische landen. Binnen Dow (wereldwijd 54.000 werknemers) zijn jaarlijks nogal wat verplaatsingen, voor trainin gen, een carrièrestap of om ken nis te verbeteren. Pascal behan delt jaarlijks zo'n vijftig relocaties, vooral vanuit India en de Verenig de Staten. Een woning regelen, be lastingen, eventueel visa, het ver schilt allemaal per land. Het is aan Pascal om dit goed te coördi neren. „Tot nu toe zijn de reloca ties redelijk soepel verlopen", zegt Pascal. Om nuchter vast te stellen: „Het ergste is wat vertra ging" Pascal had bijna zeifin het buiten land gezeten, in Schotland, in Edinburgh, waar hij na de studie hotelmanagement in Maastricht business management studeerde. „Ik heb er zestig sollicitaties ge daan. Op de meeste kreeg ik niet eens een reactie. De concurrentie is er heel sterk." Pascal keerde eind 2011 terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij trok bij zijn ouders in, zoals veel jongeren doen na hun studie, als ze (nog) geen werk hebben. „Het was over en weer aanpassen." Zijn vader vertelde over het BPSC. Januari 2012 kon Pascal er aan de slag. Sinds augustus woont hij op zich zelf. Een verlangen naar het bui tenland is er nog altijd. „Wie weet kan ik mezelf ooit zelf ver plaatsen binnen Dow." Vorige week maandag zijn de as- bestspecialisten aan hun werk be gonnen. Vijf man sterk, gehuld in Alle gevallen van mazelen zijn ge registreerd in plaatsen die liggen boven de Westerschelde. witte overalls en met mondmas- kers, werken ze aan het verwijde ren van het nu verboden grond zeil. De vleugel van het zorgcen trum waarin wordt gewerkt, is hermetisch afgesloten. „Deuren van het hoofdgebouw naar het te slopen deel zijn dichtgetimmerd en trappenhuizen afgesloten zo dat onze bewoners er niet per on geluk terechtkomen", zegt ver pleegkundige Wendy. De bewoners van de te slopen vleugel zijn een half jaar geleden verhuisd naar tijdelijke woon- units tegenover het 'oude' Anto nius. Zij hebben een mooi uit zicht op de werkzaamheden. In Uit Kruiningen komen de meeste meldingen, 29. Op Tholen zijn ze ven kinderen besmet. Vaak zijn meerdere kinderen uit één gezin ziek. Het werkelijke aantal kinderen dat mazelen heeft, ligt hoogst waarschijnlijk veel hoger, omdat veel ouders niet naar de huisarts het hoofdgebouw, waar de recrea tiezaal is gevestigd, overstemt ge snerp van boor- en slijpmachines af en toe een gesprek. „Er is nu ook een begin gemaakt met het losmaken van de te slopen vleu gel van het hoofdgebouw", zegt woordvoerster Ingeborg Freijzer. „De echte sloophamer komt in de tweede helft van augustus." Op de plaats van de oude apparte mentjes komt voorlopig een par keerterrein tot de gemeente Hulst eruit is waar vervangende nieuw bouw voor Antonius komt; op de huidige locatie of aan het Hof te Zandeplein, aan de andere kant van het dorp. gaan als hun kind ziek is. Met na me streng christelijke ouders la ten hun kinderen niet inenten te gen mazelen. In Zeeuws-Vlaanderen ligt de vac cinatiegraad vrij hoog, op 90 tot 95 procent, aldus het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu. Op de Hulster school voor arbeids- gericht zorgonderwijs zitten zo'n honderd leerlingen. Zij hebben een specifieke aanpak nodig en worden op weg naar een zelfstan dig functioneren begeleid door het onderwijsteam van de Prak tijkschool. Wat ook bij het dage lijks leven hoort, is vrienden ma ken, maar dat is niet voor iedere leerling vanzelfsprekend. Ook daarin kan een speciale aanpak uitkomst bieden. Vanuit die ge dachte is Vriendenclub Praktijk school Hulst ontstaan. Oud-leer lingen en leerlingen die op het punt staan de Praktijkschool te verlaten, maken onder professio nele begeleiding leuke uitstapjes en ondernemen samen allerlei ac tiviteiten. Alles heeft als doel vriendschappen te laten ontstaan. Voor deze uitstapjes is geld nodig en dat probeert Kerckhaert bij el kaar te fietsen. Hij laat zich voor elke kilometer sponsoren en door kruist nu heel Frankrijk. Het gaat niet om zomaar een stuk je watergang. Niet minder dan 2,5 kilometer wordt aangepakt, vanaf de Axelsestraat, de weg van Zaam slag richting Axel, tot net voorbij de buurtschap Steenovens. Water schap laat er niet alleen natuurlij ke oevers aanleggen, maar ook baggeren. Om extra water te kun nen bergen en voor de waterkwa liteit. Ook wordt een kerkenpad in ere hersteld. De kosten van het project zijn begroot op al met al 976.000 euro, waarvan 283.000 eu ro Europese subsidie. Adri Scheele uit Steenovens vindt het prima dat het waterschap de watergang aanpakt. Niet dat het nodig is voor de waterberging, vol gens de landbouwer. „De water gang is al veertien meter breed. Zonder subsidie hadden ze het wellicht nooit gedaan." Scheele is toch blij met het werk. Hij heeft er een 'heel nat' stuk grasland voor geruild met het waterschap. „Een goede ruil, want ik heb er een veel beter perceel voor terug gekregen." De werkzaamheden starten dus in september. Eind dit jaar moe ten ze zeker afgerond zijn. Een de pot waarin de baggerspecie wordt gestort, wordt begin volgend jaar ontmanteld. En dan keert de rust weer terug in Steenovens. Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Pascal Vercraeije (25) uit Terneuzen, met internationale wortels. door Harmen van der Werf r\ Pascal Vercraeije foto Mark Neelemans door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - In de te slopen vleugel van woonzorgcentrum An tonius in Kloosterzande ligt her en der nog heel wat asbesthoudend zeil op de vloeren. „Lekker duur zaam spul was dat. Het verwijde ren duurt alleen wel langer dan het leggen." En daarom werken de mannen van Asbest Partners Bra bant (APB) ook in de bouwvakan- tie stug door. Want het werk moet af, het gebouw moet plat. terneuzen - Het aantal officiële meldingen van mazelen in Zeeland is in een week verdrievoudigd, van twaalf naar zesendertig, zo meldde gezondheidsdienst GGD dinsdag. Voor het verwijderen en afvoeren van het asbesthoudende vloerzeil uit het te slopen deel van woonzorgcentrum Antonius worden de nodigde beschermende maatregelen getroffen, foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HULST - Karei Kerckhaert, oud-di recteur van de Praktijkschool in Hulst, fietst momenteel driedui zend kilometer door Frankrijk ten bate van Vriendenclub Praktijk school Hulst. door Harmen van der Werf ZAAMSLAC - Het is al een mooi ge bied, Steenovens tussen Zaamslag en Axel. Landelijk en groen. Wel licht wordt het nog mooier. Om wa ter beter te kunnen bergen, begint waterschap Scheldestromen er in september met werkzaamheden aan de watergang die net iets ten noorden van de buurtschap Steen ovens kronkelt. Of het werk echt nodig is voor een betere waterber ging? Die watergang is al veertien meter breed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60