Wolf verdeelt politiek Den Haag Ivf kan voor minder dan 200 euro a3 BINNENLAND 66 We moeten serieus overwegen om de wolf af te schieten 'W Hoe acceptabel is dat, als iemand al twintig jaar zijn vak uitoefent, zonder klachten?", vraagt Besse- ling. „Hoe kun je de vijfjarige op leiding, die zij zoveel jaar terug hebben gevolgd, toetsen aan de ei sen die nu worden gesteld? De therapeut denkt misschien: vroe ger zat medische basiskennis in de opleiding, dus ik voldoe aan de eisen. Maar de zorgverzekeraar zegt mogelijk: jammer dat je het niet hebt, we vergoeden niet meer. Het probleem is dat het niet helder is welke kennis nog ontbreekt." Patiënten lopen zo het risico dat hun therapeut, die ze al jarenlang trouw bezoeken, niet aan de eisen voldoet. Ze moeten dan zelf beta len voor de behandelingen of op zoek naar een andere zorgaanbie der. Volgens VGZ is het echter voor bestaande therapeuten vol doende als ze over aantoonbare kennis en ervaring beschikken. De Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie (NPCF) en het Patiënten Platform Complemen taire Gezondheidszorg (PPCG) zijn tevreden. „Het alternatiefis dat iedereen alternatief zorgverle ner kan worden. Dat zou toch ook gek zijn", spiegelt Wilna Wind van de NPCF voor. „Kwaliteit moet er zijn, ook in de alternatie ve zorg. Het is alleen jammer dat niet alle zorgverzekeraars hier nu mee komen", reageert PPCG-se- cretaris Frits Kranenbarg. „Als er straks weer veel wolven in het land rondlopen, moeten we serieus overwegen het dier af te schieten", zegt Houwers, die na mens de regeringspartij het woord voert over dierenwelzijn en jacht. „Willen we hondsdol heid terug in Nederland? Willen we dat schapen en mogelijk zelfs kinderen worden aangevallen door roedels wolven? De wolf is alles behalve een zegen voor Ne derland." De WD'er wil dat de wolf - een beschermde diersoort - zijn be schermde status verliest. Coalitie partner PvdA is geschokt door de uitlatingen van Houwers. „We moeten de wolf een kans geven", vindt Lutz Jacobi, PvdA-Kamerlid en natuurwoordvoerder namens de fractie. „Met die overlast zal het echt wel meevallen. Neder land heeft goede natuurnetwer- ken, waarbinnen de wolf zich pri ma kan begeven." De politici reageren op het nieuws dat de wolf is terugge keerd in Nederland. Vorige week werd een aangereden dier gevon den in Luttelgeest, waarvan onder zoekers van Naturalis maandag met '98 procent zekerheid' vast stelden dat het om een wolf gaat. Een boswachter in de Noordoost polder vermoedt dat er al meer wolven in het land rondlopen. Ook Bastiaan Meerburg, plaagdier- expert bij de Wageningen Univer siteit én WD'er, is kritisch over de euforie die nu heerst. „Mensen onderschatten de gevaren", zegt Meerburg. „De troepen van Napo leon maakten niet voor niets jacht op dit gevaarlijke roofdier." De resultaten van de vereenvou digde reageerbuisbevruchting, waarmee in het Belgische Genk twaalf gezonde kinderen zijn ge boren, zijn deze week op een con gres voor vruchtbaarheidsexperts gepresenteerd. De ontwikkeling kan een doorbraak betekenen voor miljoenen stellen in ontwik kelingslanden die lastig een kind kunnen krijgen. Geen kind krij gen leidt in sommige landen tot agressie tegen de vrouw. Ook kan die daarom worden verstoten door de familie. Tot dusver was ivf voor deze vrouwen nooit een reële optie. Het was immers onbe taalbaar. Een normale ivf-cyclus kost al gauw tussen de driedui zend en vierduizend euro. Willem Ombelet, hoogleraar gy naecologie en fertiliteit, en zijn team bespaarden tijdens het expe riment in een Genks ziekenhuis sterk op de laboratoriumkosten. Ze gebruikten een kweekmetho- de zonder dure CO,-incubatoren, medische gastoevoer en een lucht zuiveringssysteem. Alles vond plaats in twee glazen buisjes. Het bruis uit een simpel bruistablet werd gebruikt voor de benodigde CO.-toevoer naar de oplossing waarin de embryo's werden ge kweekt. Jan Kremer, hoogleraar voortplantingsgeneeskunde aan het UMC St. Radboud, noemt Om belets werk 'een nobel initiatief. De goedkopere ivf is echter geen goed alternatief voor de duurdere werkwijze, benadrukt hij. „Wij stellen andere eisen aan de veilig heid en kwaliteit. Deze methode voldoet niet om 1 op 1 naar Neder land te halen." Zo ligt het slagingspercentage 'be slist niet hoger' en zijn de condi ties minder ideaal. In dure labora toria kunnen de meest ideale om standigheden worden gecreërd. „Voor het hogere bedrag krijg je duidelijk betere zorg." Ivf zit in het basispakket. Vrouwen tot 43 jaar krijgen drie pogingen ver goed. Bij AutoTrack.nl weet u meteen of de kilometerstand klopt. WOENSDAG 10 JULI 2013 in duister s C; door Peter Winterman DEN HAAC - De terugkeer van de wolf in Nederland is een gevaar voor boeren, kinderen én de volks gezondheid. Daarvoor waarschuwt WD-Kamerlid Johan Houwers. WD-Kamerlid Johan Houwers door Floor Ligtvoet GENK - Belgische en Amerikaanse onderzoekers hebben een ivf-tech- niek ontwikkeld die minder dan 200 euro per poging kost. Dat is een fractie van de huidige prijs. Op AutoTrack.nl checken we alle auto's op onlogische kilometerstanden. Zo weet u zeker of de kilometerstand klopt of niet. Alles gecheckt, wel zo relaxed. C) AutoTrack.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5