Kapellenaar mag Vierdaagse niet lopen voor vriend Seizoen verlengen Zonneschijn is het credo ZEELAND 19 commentaar op de zon Ergernis over uitspraken CdK Jan Franssen Starter wacht BRESKENS - René Blankenstijn opende even voor Pasen een nieu we strandtent in Breskens, Loods Tien, voorheen Paalhoofd 10, met uitzicht op het vuurtorentje. Deze strandpaviljoenhouder had zich een andere start voorgesteld. En dat zou ook erg welkom zijn geweest, in het jaar dat hij geld stak in de nieuwe zaak. In Loods Tien is nu binnen plaats voor twintig mensen, op het terras kunnen vijftig tot zestig mensen zitten. Maar het was geen terras weer, tot deze week. Op sommige dagen zaten er maximaal vijftien mensen binnen en een paar kin deren. Met Pasen sneeuwde het en met Pinksteren was het niet veel beter. Hij verwacht dat dit slechte weer hem 20 procent min der winst oplevert, dan hij vooraf had ingecalculeerd. Ondanks de goede vooruitzichten in juli zal hij dit jaar achter de feiten aan blijven hollen. Blankenstijn weet wel dat je in juli en augustus 60 procent van de totale omzet moet maken in een weersgevoelige zaak als de zij ne. Maar door het slechte voorjaar zal 2013 nooit meer een goed jaar kunnen worden. Bij Loods Tien zitten eindelijk mensen op het vernieuwde terras, foto Peter Nicolai MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks heeft zich geër gerd aan uitspraken van de com missaris van de koning van Zuid-Holland, Jan Franssen, over Zeeland. In vragen aan het Zeeuw se college van GS informeert frac tievoorzitter Leen Harpe of GS van te voren over de uitspraken over provinciefusies op de hoogte waren. Franssen zegt: „En Zee land? Daar begint het inzicht door te breken dat hun provincie door het wegtrekken van veel overheidsdiensten een wel erg smalle basis rest om zelfstandig verder te kunnen." Verder „We hebben hun (kennelijk is dat Zee land) intensivering van de samen werking aangeboden En „Ver wijzend naar de Zeeuws-Vlaamse Delta: „Er is dus qua identiteit en problematiek veel overeenkomst tussen grote delen van Zuid-Hol land en Zeeland." RENESSE - Ed Troost van de Re- cron Vereniging van Recreatieon dernemers Nederland, Schou- wen-Duiveland) en eigenaar van Camping 't Zwin in Retranche- ment (389 plaatsen) en Julianahoe- ve in Renesse (1600 plaatsen) heeft nog een paar gaatjes op cam ping 't Zwin. Maar in Julianahoe- ve zijn alle plaatsen bezet. De verwachting is dat aan het ein de van de week ook camping 't Zwin vol is. Als het in het hoogsei zoen regent, dan boeren de cam pinghouders toch goed. „In de bouwvak heeft geen enkel bedrijf problemen om vol te komen." Zijn visie is dat wat je verloren hebt in het voorjaar, je in een jaar niet meer terugwint. Reden daar voor: „In het naseizoen is de prijs voor een overnachting veel lager en je zit niet vol. Met seizoensver lenging is wel winst te boeken door te investeren." Julianahoeve heeft bijvoorbeeld een zwembad en een filmzaal, waar gasten 'ook in het stille seizoen op afkomen'. Troost kijkt uit naar het tweede gedeelte van augustus. Als het weer dan goed is, blijven mensen hangen. Anders breken ze hun va kantie vervroegd af. De uitbundig schij nende zon laat mo menteel de kassa's van ondernemers in de recreatiesector rinkelen. Deze neringdoenden zijn net als boeren erg afhankelijk van het weer. Maar er is meer no dig dan zonneschijn om te over leven. Recron en Zeeland Pro motie Delta wijzen de sector op de kansen en risico's. Een ri sico vormt de huidige overcapa citeit wat overnachtingsmoge lijkheden betreft. De overdaad aan huisjes en kampeerplaat sen zal veel ondernemers op breken als de zon zich een zo mer lang niet laat zien, zo luidt de verwachting. Specialisatie biedt daarentegen kansen. Een ondernemer moet onder nemen. Maar enige steun is ge wenst. Zo is er veel behoefte aan strandslaaphuisjes. Een ruimhartig vergunningenbe leid kan uitkomst bieden voor menig bedrijf. Ook een overtui gende campagne die Zeeland tot ver over de provinciegrens onder de aandacht brengt, zou een zegen zijn voor de sector. Huisman zou dit jaar voor de ne gende keer meelopen met de Vier daagse. „We kijken er altijd erg naar uit", zegt zijn vrouw Trijnie. „Ik begroet hem elk jaar met gla diolen bij de eindstreep. Mijn man vindt het vreselijk om nu voor de tv te moeten zitten." Kiros leeft enorm mee met zijn vriend. „Ik zei tegen hem: 'ik loop voor jou'. We kennen elkaar al on geveer achttien jaar. Onze vriend schap is heel sterk. Ik wil het doen om hem te eren. Dat vier- daagsekruis is voor hem." Het echtpaar Huisman is ont roerd door het plan van Kiros. „We vinden het heel bijzonder dat hij dit voor ons over heeft. We hebben er geen woorden voor." Kiros heeft inmiddels een slaap- plek en snipperdagen op zijn werk geregeld, maar hij krijgt geen medewerking van de organi satie van de Vierdaagse. Een start nummer is persoonlijk en mag niet overgdragen worden. Kiros vindt het onbegrijpelijk. „Ik ben hartstikke boos. Ik wil iets goeds doen voor mijn vriend. Wat is er moeilijk aan om zijn naam op het startnummer te veranderen in mijn naam? De regels worden be dacht door mensen, dus zij kun nen toch ook een uitzondering maken?" Volgens woordvoerder André Son- neville van de Vierdaagse is het onmogelijk om iets te regelen. Aan het evenement doen meer dan veertigduizend mensen mee. „Wij krijgen elk jaar tientallen verzoeken. Het zijn allemaal schrijnende gevallen. Als we een uitzondering maken, dan is het einde zoek", legt hij uit. „We vin den het heel jammer voor deze meneer. Menselijkerwijs zouden we de naam kunnen aanpassen, maar daarmee open je de weg voor vele anderen om een loopje te nemen met de regels." WOENSDAG 10 JULI 2013 Camping Julianahoeve in Renesse. foto Dirk-Jan Gjeltema door Cornelleke Blok KAPELLE - Tesfaye Kiros (61) uit Ka- pelle wil volgende week meelopen met de Vierdaagse van Nijmegen, omdat zijn ernstig zieke vriend Ido Huisman (die ook uit Kapelle komt) het niet meer kan. Maar de organisatie van Nederlands groot ste wandelevenement houdt de poot stijf: een startnummer over dragen aan iemand anders is niet mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59