Voorlopig niet meer mensen in Klooster Vogels kijken, ijsjes eten i I I Eindelijk invulling kavel Goes 20 BEVELANDEN en THOLEN FORT ELLEWOUTSDIJK Langzaam maar zeker komt er wat meer leven in de brouwerij in het Fort Ellewoutsdijk. Dikkertje laat op zich wachten ELLEWOUTSDIJK - Sinds vrijdag kunnen bezoekers koffie drinken of een ijsje eten in Fort Ellewouts dijk. De fortwachter, Willem Slob, is blij dat er eindelijk iets meer te doen is in het fort. „Ik zat hier altijd in mijn eentje op mijn stoel. Nu komt er meer le ven in de brouwerij en het zorgt voor meer bezoekers", vertelt Slob. Hij is nu drie jaar vrijwillig beheerder van het fort. „Ik zat in de vut en had niks te doen en toen is de vorige beheerder overle den en ben ik beheerder gewor den." De fortwachter woont in El lewoutsdijk en is bijna dagelijks te vinden in het fort. Toch loopt het nog niet echt storm nu het café er is. Dinsdag ochtend kwam een enkeling kij ken. Nicolien van der Ploeg loopt een rondje met haar jonge Duitse dog Scarlett. Ze woont tegenover het fort. „Het is een hele mooie plek, een paar jaar geleden wilden ze hier ook al iets beginnen, maar dat is niets geworden." Potentie genoeg, vindt ze. „Wat dacht je van hier een feest geven, of trouwen.... dat moet toch prach tig zijn. Een beetje leven in de brouwerij is toch leuk? Of ik er last van heb? Nee hoor, Surrender heeft hier wel eens opgetreden. kapelle - Dikkertje Dap komt ze ker terug naar Kapelle. Wethou der Jon Herselman wil daarover geen twijfel laten bestaan. „We la ten ons niet kisten door een stelle tje vandalen." Die vandalen zaag den het beeldje van Dikkertje en zijn giraffe bij de voet af, vermoe delijk om een paar tientjes voor het brons te vangen. Hoe, waar en wanneer het geesteskind van An nie M.G. Schmidt terugkeert, is onduidelijk. De mal waarin Dik kertje gegoten was, is er niet meer. Er zal dus een nieuwe moe ten worden gemaakt. Herselman: „De vraag is ook waar het beeld moet komen. De bieb verhuist naar de Brede School. Wellicht moeten we even wachten." Wij hadden de ramen open staan, maar we hadden er helemaal geen last van. Het geluid blijft mooi binnen de muren van het fort hangen. Het is gewoon hart stikke leuk dat er iets te doen is, dat is goed voor Ellewoutsdijk." Christel Wijland is de boeken aan het lezen van Hans Warren. „Zijn vader heeft opgesloten gezeten in Fort Ellewoutsdijk. Mijn man en ik fietsen graag en we waren wel nieuwsgierig naar het fort. Ik vind het heel mooi en bijzonder dat het nog bestaat." Van de horecavoorziening wisten ze nog niks. „We zagen pas toen we hier kwamen dat je ook wat kon drinken. Dat is altijd leuk op zo'n locatie." Lau Traas uit 's-Hee- renhoek komt samen met zijn vrouw kijken of de locatie ge schikt is voor een fietsroute. „Wij DE GESCHIEDENIS VAN FORT ELLEWOUTSDIJK Het college verklaarde begin dit jaar weliswaar uiteindelijk geen bezwaar te hebben tegen de huis vesting van 200 mensen in het Klooster, maar regelde dat nadruk kelijk niet in het bestemmings plan. Reden daarvoor was de organiseren fietstochten voor be jaarden van de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) in 's-Heeren- hoek en we hoorden een tijdje ge leden dat er een horecagelegen heid kwam. Dit is natuurlijk een schitterende locatie. Het is heel wat anders dan de andere koffie- stops." Het café zit in één van de ruimtes (kazematten) van het fort. Er is nu koffie, thee, bier of fris te be stellen met een ijsje of een stukje appeltaart. Eigenaar Robbert Nor- tholt was verrast over het aantal bezoekers dat dit weekend naar het fort kwam. „Het was eigenlijk boven mijn verwachting. Het was natuurlijk ook mooi fietsweer en iedereen wil wel eens komen kij ken." Het café gaat nu drie maanden open daarna wil Nordholt kijken welke ideeën er zijn opgeborreld. „We laten het op ons afkomen en over drie maanden gaan we de puzzelstukjes verzamelen en er een mooi geheel van maken. Er is nu maar één toilet en in enkele ka zematten ligt vloerverwarming. Dat willen we bijvoorbeeld gaan uitbreiden." 3C ELLEWOUTSDIJK - Het Fort Elle woutsdijk ligt op het uiterste puntje van de Zak van Zuid-Beve land. Van bovenaf kun je de Schel de overzien, en zwaaien naar de overkant, beneden is er in de kaze matten van alles te zien. In de zomer is het fort, dat net buiten het dorp ligt, alle dagen in de week geopend, van 10.00 tot 17.00 uur, in de winter is het op maandag en dinsdag dicht en gaat het vestingwerk twee uur later open dan in de zomer. Binnen de muren van het fort heerst ook in de zomer de stilte: de Culturele Raad Borsele verzorgt exposities in één van de kazematten. Op 11 augustus is er bijvoorbeeld het fes tival Oeljebroelje in het fort: er is dan een kunstmarkt met een groot aantal kunstenaars en er zijn muziekoptredens: van Wood work en East of Sun. Een deel van de kazematten in het gebouw is permanent inge richt met tentoonstellingen over angst dat omwonenden dan nog meer bezwaar zouden gaan ma ken. Nu het bestemmingsplan, dat 129 mensen toestaat, is vastge steld, heeft De Jager gevraagd het aantal op te trekken. Eigenaar Rien de Jager argumenteert dat het Klooster pas met 200 plaatsen rendabel is. Het college vindt het nog te vroeg om een vergunning te verlenen in afwijking van het bestemmingsplan, dat nog maar net van kracht is. Ook dat zou een gang naar de bestuurssrechter kunnen uitlokken. Overigens wordt in Rilland nauwelijks over last ervaren van de mensen die in het Klooster wonen. Fort Ellesdiek is een mooie koffiestop door Marina Smits en Nadia Berkelder Fort Ellewoutsdijk is nog niet zo heel erg oud: het is gebouwd tus sen 1835 en 1839. Het was be doeld om de Westerschelde te be schermen. Het fort is - niet toevallig - ge bouwd na de afscheiding van Bel gië. De vaarweg naar Antwerpen moest gecontroleerd worden. Het fort is pal tegenover Temeu- zen gebouwd. Samen met Terneu- zen was Ellewoutsdijk de tweede stelling voor de Westerschelde, na die bij Bath. In het fort zitten negentien bom vrije ruimten. De Duitsers breidden het fort tij dens WOII uit met bunkers. Het fort werd tijdens de oorlog ge bruikt als gevangenis. door Mieke van der Jagt RILLAND - Burgemeester en wet houders van Reimerswaal willen vooralsnog niet meewerken aan de huisvesting van meer arbeidsmi granten in het Klooster van Rilland. De Jager Detachering had gevraagd of het aantal mocht worden uitge breid van 129 naar 200. Fort Ellewoutsdijk trekt meer bezoekers dankzij de horecavoorziening. AGATHA GOES - De kavel op de hoek Jacob Valckestraat/Poldermanstraat in Goes wordt ingevuld. Een particulier laat er een woning bouwen. Het stuk grond lag jarenlang braak, lange tijd stond er alleen een bord met een grote smiley en de intrigerende tekst 'Agatha'. Eerder had een projectontwikkelaar plannen om er een appartementencomplex te bouwen, maar de verkoop lukte niet. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54