Positief de Tour van Johnny Tweede etappezege Argos- Shimano levert veel stof tot discussie op. Geen protest Argos-Shimano 28 SPORT TOUR DE FRANCE Monsieur Chrono J_ nr Vandaag in de tijdrit is het rammen en het verstand op nul. Het wordt ongetwij feld een zware be proeving, maar in de Tour is het nooit simpel. Dat heb ik de twee laatste bergetappes wel gemerkt. In de rit die Daniel Martin won was het meteen oorlog. En die is tot het einde niet meer gestopt. De rustdag kwam geen moment te vroeg na negen intensieve koersdagen. M'n vaste osteopaat, René Zweedijk uit Kapelle, heeft de hele ploeg van Vacanso- leil-DCM onder handen geno men. Iedereen vond het fijn. René kijkt echt je hele lichaam na. In mijn visie vormt zijn werk een goede aanvulling op wat onze re guliere medische staf voor ons doet. Soms zijn die medische beslom meringen lastig. Zoals de keer dat ik uit m'n bed werd gehaald voor een dopingcontrole. In een zware wedstrijd als de Tour kun je je rust heel goed gebruiken, dus dat was minder. Ik ben tot nu toe drie keer gecontroleerd. Twee keer op m'n bloed en één keer op m'n urine. Dat valt mee vind ik, want daarbij zat ook de controle voorafgaand aan de Tour op don derdag. Die moet iedereen onder gaan. We hadden op de rustdag een ui termate vrolijke en grappige gast in ons midden. Churandy Martina was er op uitnodiging van de ploeg. Een superatleet en net als ikzelf een Nederlands kampioen. Van fietsen heeft hij niet veel sjoe ge, maar hij heeft zijn ogen uitge keken. Dan merk je weer dat veel mensen geen idee hebben van hoe groot de Tour is. En hoe inter nationaal het gezelschap ook is. De tijd dat alleen de Europeanen van het vasteland de prijzen ver deelden is al lang verleden tijd. Kévin Reza vind ik een mooi voor beeld van de ontwikkeling dat de koers er voor iedereen is. Want wie had nou kunnen bedenken dat ook donkere jongens weieens zouden meerijden in de Tour. Ik vind het top. Dinsdag behaalden we in de per soon van Danny van Poppel weer een toptienklassering. De teller staat nu op zeven. Ook het dag klassement was voor Vacanso- leil-DCM. Voor de derde keer al weer deze Tour. Ook in het geld- klassement doen we het blijkbaar aardig. Volop reden dus om posi tief te zijn. Zeker nu de Neder landse renner zich doen gelden. Natuurlijk, er zijn nog twaalf etap pes te rijden. En ook de zware bergritten in de Alpen komen er aan. Maar voorlopig verloopt het voorspoedig. En dat moeten we koesteren. Het is heel knap wat Bauke Mollema en Laurens ten Dam tot nu toe presteren. Ook mooi voor Belkin. Daar kan ik best van genieten, net zoals de etappesuccessen van Argos-Shi- mano. Aan de andere kant houdt het me niet al te veel bezig. Want de belangen van Vacanso- leil-DCM staan uiteraard hele maal bovenaan. Tijdrit vandaag. Naar Mont-Saint- Michel, dé toeristische trekpleis ter van Normandië. En dat is weer de regio die de legendari sche lacques Anquetil voort bracht (1934-1987). De Tour de France kreeg in zijn geschiedenis met heel wat tijdrit specialisten te maken. Daarbij zijn natuurlijk de vijfvoudige ron dewinnaars Miguel Indurain, Ber nard Hinault en Eddy Merckx. Maar ook tempobeulen als Chris Boardman, Fabian Cancellara, To ny Martin en Gerrie Knetemann, die in het eindklassement nooit een rol van betekenis speelden. Toch heeft er in Frankrijk zelden een tijdrijder meer tot de verbeel ding gesproken dan Jacques An quetil. Bijnamen kreeg de Nor- mandiër volop tijdens zijn car rière. Maitre Jacques of Monsieur Chrono zijn daarvan de bekend ste. Anquetil was de eerste renner die vijf keer de Tour won, in 1957, 1961,1962,1963 en 1964. Steeds deed hij dat op basis van zijn uit stekende tijdritten, zeker bij zijn vijfde en laatste Tourzege toen hij Raymond Poulidor na een he roïsch tweegevecht in het eind klassement 55 seconden voor bleef. Voor het eerst was dat jaar het verschil tussen de nummers een en twee van de Tour kleiner dan een minuut Poupou had Anquetil op de Puy de Dome het vuur na aan de schenen ge legd en was hem tot op 14 se conden genaderd. In de laatste tijdrit stelde Maitre Jacques echter orde op zaken. Alsof zijn vijf Tourzeges nog niet genoeg waren, verrichtte Anquetil in 1965 een prestatie die als uniek de geschiedenisboeken is inge gaan. Al voor zijn eindzege in de Dauphiné Libéré dat jaar had hij aangekondigd daarna ook te zullen starten in de mon- sterklassieker Bordeaux-Parijs. Die combinatie werd door ve len voor onmogelijk geacht De Dauphiné eindigde om vijf uur 's middags. Bordeaux-Parijs be gon, vijfhonderd kilometer ver derop, om half twee 's nachts. Na zijn huldiging in de Dau phiné stapte Anquetil in de au to voor de reis naar Bordeaux. Een fatsoenlijke nachtrust schoot erbij in. Bordeaux-Pa rijs, in 1988 voor het laatst ver reden, was in die tijd een magi sche koers: bijna 600 kilometer lang, deels achter de demy's, een erfenis uit de prehistorie van de wielersport. Aanvankelijk leek het er totaal niet op dat Anquetil zou win nen. De Normandiër oogde zichtbaar vermoeid en de Brit Tommy Simpson leek hem de baas te blijven. Maar in de slot fase van de wedstrijd verricht te Anquetil het ongelooflijke. Op de laatste helling van de dag reed hij onweerstaanbaar bij alles en iedereen weg om zich in het Pare des Princes als winnaar te laten huldigen. In 1987 overleed Anquetil, 53 jaar oud, aan maagkanker. SAINT-MALO - Dat Marcel Kittel voor Argos-Shimano de tweede ritzege pakte, maakte in Saint-Ma- lo direct na de finish minder emo ties los bij de ploeg dan de actie waaTmee Mark Cavendish hun gangmaker Tom Veelers onderuit reed. „Dit kan echt niet", foeterde ploegleider Rudi Kemna tegen ie dereen die het horen wilde. „Het is een blinde, domme actie die ik van Cavendish niet verwacht had." De beelden spraken volgens hem boekdelen: in een poging om aan te pikken bij de ontketende Kit tel, ging de Brit door roeien en ruiten. Veelers, de man die zich na het aantrekken van de spurt liet terugzakken, werd door de kleine spurter als hinderlijk obsta kel brutaal opzij geduwd. „Ik kan tegen een duwtje tegen mijn elle boog, maar hij reed vol tegen mijn stuur aan", zei Veelers nadat hij enigszins opgefrist de massaal toegestroomde pers te woord stond bij de teambus. Hij wilde geen oordeel vellen over de man die hem had doen tuimelen. „Dat is aan de jury", meldde hij rustig. Links en rechts van hem liepen de emoties echter hoog op en werd Cavendish, die achter André Greipel als derde over de meet was gekomen, neergezet als een slechte verliezer. Nadat het stof onder aan de alou de stadsmuur van Saint-Malo enigszins was opgetrokken, keer de de alle aandacht terug naar de man die dat het meest verdiende. Naar Marcel Kittel dus. De 25-jari- ge Duitser won eerder de ope- ningsrit in Bastia, maar daar ont braken door een valpartij nogal wat topsprinters in de slotgalop. Op de boulevard van Saint-Malo snelde de complete wereldtop naar de meet. „Dat is waar ik naar uitgekeken had", zegt Kittel over het gevecht dat hij glansrijk won. Lotto zette Greipel keihard af voor diens jump, maar tegen het eindschot van Kittel had hij geen verweer. Greipel jammerde nog wel over een strookje kasseien in de laatste honderden meters. „Maar die lag er voor ons alle maal", sneerde Kittel terug. Sinds dinsdag weet ook Caven dish dat er niet meer te spotten valt met Kittel en diens equipe. „Als oud-sprinter ken ik het ge voel dat je niet gaat winnen. Ca vendish doet dan kennelijk din gen die hij normaal niet doet", concludeerde Kemna. Hij gaf er mee aan dat Kittel op een punt is gekomen dat hij superstar Caven dish op eigen kracht uit zijn even wicht kan brengen. „We hebben een topteam en een topsprinter in huis. Dat is na vandaag wel dui delijk." De Duitser herhaalde nog maar eens dat hij vooral trots is op het feit dat hij deel uitmaakt van een ijzersterke mannschaft. „Dit laat zien hoezeer we een team zijn, zowel binnen als buiten de koers. Het is gewoon 'geil' om zo te kun nen winnen." Kemna vond het knap dat zijn team met de wind in de rug pre cies had gedaan wat het moest doen: „Eerder op kop komen dan normaal omdat de snelheid enorm hoog ligt." Kittel droomt nog altijd van een overwinning op de Champs Ely- sees in Parijs. „Maar tot die dag liggen er nog meer kansen", zei hij met twinkelende ogen voor hij na alle plichtplegingen einde lijk op zoek kon gaan naar zijn ge vallen maatje Veelers. Die zat met enkele flinke schaafwonden al op hem te wachten in de bus. „Ik heb volgens mij niets gebroken. De schade valt dus wel mee", zei de Twent. Toen ook kreeg Kittel te horen wat het eerste was ge weest dat Veelers half groggy uit bracht na zijn val: „Heeft Marcel gewonnen?" Het antwoord zou een grijnslachje op zijn gezicht hebben getoverd. Direct na de finish zei ploegleider Rudy Kemna van Argos Shimano in ferme bewoordingen dat zijn ploeg protest zou aantekenen te gen Mark Cavendish als de jury van de Tour diens actie ten op zichte van Tom Veelers onbestraft zou laten. Toen enkele uren later het voor val met letter werd genoemd in het juryrapport, besloot het team na lang vergaderen dat protest toch maar achterwege te laten. Het feit dat de jury Cavendish niet bestraft, leidde bij onder meer organisator ASO tot reactie dat Veelers voor een deel zelf schuld had aan de val. Mark Cavendish stelde zich in een tweet aanvankelijk enigszins begripvol op. „Ik heb de beelden nog niet gezien, maar als daaruit blijkt dat ik fout zat, zeg ik sorry." Even later na het zien van de vi deo zei hij tot de conclusie te zijn gekomen dat hij niet van zijn lijn was afgeweken en dat hij bij het passeren van Veelers ongelukki gerwijs in aanraking was geko men met diens elleboog. WOEN door Jan Martens Cavendish krijgt I door Ad Pertijs - I Lieuwe Westra (rechts), hier met Johnny Hoogerland, heeft tijdens zijn ontsnapping vertrouwen opgedaan voor de tijdrit van vandaag, foto Bas Czerwinski/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28