24 BUITEN bij HADEummwÊÊÊÊÊÊÊÊÊm HET ZEEUWSE LANDSCHAP Tijgers, leeuwen, berenBij het woord roofdieren denk je automa tisch aan gevaarlijke beesten in het oerwoud van donker Afrika, waaraan zelfs een enkele keer een mens aan gevallen wordt. Maar zo ver weg hoefje helemaal niet te gaan. Ook in Nederland leven volop roofdieren. Laat hun formaat wat bescheidener zijn, ze zijn niet minder mooi en ze ker niet minder interessant dan de roofdieren in de dierentuin of het Sa faripark. Terra Maris heeft een prach tige tentoonstelling ingericht over 'Roofdieren in de lage landen'. Een prima idee voor een vakantie-uitje in de buurt. Ook de kids zullen zich ze ker niet vervelen. Ontdek waarvoor de staart van de hermelijn wordt ge bruikt. Of je kunt Otje helpen met het vangen van een vis. Kortom: roof dieren in de lage landen is een echte familietentoonstelling. Buizerd In de rubriek Hoge hoeves op (ge)laag(d) land werd op 3 juli over de Kapoenhof geschreven. In dat artikel is een foutje geslopen. Er stond 'dat de plaats waar de hoeve stond, nu deel uit maakt van het industrieterrein in de Slabbecoornpolder. Dat is niet juist. De hoeve stond juist aan de andere kant van de weg, in de Oudelandpolder. Op de plaats van het hof, afgebroken in 1988, staat een nieuwe boerderij met (ui teraard) een nieuw huis en enkele lood sen. Een Brabants boerengezin (familie Mulders) heeft zich er gevestigd. doorChiel Jacobusse De naam roofdieren klopt eigenlijk niet helemaal. Roven is immers met geweld iets afpakken wat van iemand anders is. In het algemeen doen roofdieren dat helemaal niet. Ze ja gen op een prooi die ze vangen en op eten en alleen wie vindt dat de com plete schepping eigendom is van de mens kan dan van roven spreken. Wat roofdieren doen is eigenlijk ja gen. En daarbij hebben ze elk hun ei gen aanpak en hun eigen specialisa tie. Heel mooi kun je dat zien bij on ze roofvogels. Visarenden eten vooral grote vissen die ze met een indruk wekkende stootduik uit het water plukken. Slechtvalken jagen op dui ven en andere grote vogels en sper wers op middelgrote vogels als spech ten, lijsters en spreeuwen. Het smelle- ken is gespecialiseerd in kleine vo gels als leeuweriken en piepers. De to renvalk is vooral een muizenjager en de wespendief heeft het voorzien op de nesten van limonadewespen als de gewone wesp en de Duitse wesp. Overigens kan de favoriete prooi wis selen met het jaargetijde. De bruine kiekendief bijvoorbeeld heeft in de tijd dat er jonge eenden, weidevogels en fazanten zijn een grote voorkeur voor het vangen van kuikens. Maar die zijn natuurlijk maar gedurende een korte periode van het jaar voor handen. Als de kiekendief in het voor jaar in zijn broedgebied arriveert jaagt hij vooral op kleine zoogdieren. Bruine kiekendieven die overwinte ren specialiseren zich in onze omge ving nogal eens op watervogels. Na tuurlijk vergt elke prooi zijn eigen vangtechniek en je ziet dan ook dat roofvogels er heel verschillende spe cialisaties op na houden. Sperwers en haviken vangen hun vliegende prooien na een onstuimige achtervol ging en dat vereist een lichaams bouw 3ie de vogels snel en wendbaar maakt. Brede vleugels, lange staart enz. De torenvalk hangt met einde loos geduld boven een dijktalud om een muis die zich uit zijn dekking waagt te verschalken en een buizerd zit op een paal om de omgeving op mogelijke prooien te overzien. Maar genoeg over vogels; ook onze omgeving telt genoeg andere roofdie ren die de moeite waard zijn. Zo is er de prachtige bunzing. Niet zeldzaam, maar weinig gezien omdat de dieren vooral 's nachts en in de schemering actief zijn. Wil je een bunzing opspo ren dan moet je vooral op je neus af gaan. Het gezegde 'stinken als een bunzing' komt niet uit de lucht val len. Het dier markeert zijn territo rium - net als wezeltjes en hermelij nen - met geurstoffen. Zoiets werkt natuurlijk alleen als je een goede neus hebt, en dat hebben onze mar- terachtigen. Hun prooien maken daar soms weer gebruik van om aan hun belagers te ontsnappen. Een eend die tijdens het broeden gestoord wordt laat op zijn eieren een flink plakkaat sterk ruikende poep vallen; vies ge noeg om iedere bunzing of hermelijn uit de buurt te houden. Ook in de Deltawateren komen roof dieren voor. Het grootste Nederland se roofdier is zomaar vlak langs de oever te zien op de Brouwersdam, langs de Walcherse stranden of in de Oosterschelde. Het is de grijze zee hond, een kolos van soms meer dan driehonderd kilo die sinds kort onze Deltawateren bevolkt. Zo'n zeehond vangt vooral vis, maar soms ook ande re prooien. Zo bestaat er een - inmid dels roemruchte - foto van een grijze zeehond met een bruinvis in zijn bek. De bruinvis - ook alweer tame lijk gewoon in onze Deltawateren - is een kleine walvis die zo'n anderhalve meter lang wordt. Dus zelfs in onze omgeving komen roofdieren voor die zulke enorme prooien kunnen veror beren. Ooit lag ik op Helgoland mid den tussen een groep grijze zeehon den, waarbij de dichtstbijzijnde min der dan twee meter bij mij vandaan lag. Het was een indrukwekkende be levenis, waar ik prachtige foto's aan overhield. Gelukkig wist ik toen niet dat grijze zeehonden gevaarlijk kun nen bijten, want dan had ik die unie ke kennismaking gemist. Misschien is het toch maar veiliger om met on ze roofdieren kennis te maken in Ter ra Maris. Want ook dat is buitenge woon leuk, spannend en interessant! Roofdieren in Terra Maris Buiten Aan de Graafjansdijk bij Schapenbout (buurtschap ten westen van Axel) staat een boerderij met gele accenten. Oat geel was aanwezig op de tweedehands partij hout, gekocht in Hulst bij de afbraak van een weeshuis. Het geelgeverfde hout werd in die kleur gelaten bij de bouw van de boerderij en is honderd jaar na dato nog steeds aanwezig. Terra Maris is te vinden aan de Duinvliet- weg 6 te Oostkapelle Torenvalk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24